De Pastoriestraat te Hengelo Hugo Reynders Afgelopen december werd de herinrichting van de Pastoriestraat te Hengelo (Ov.) een feit, toen burgemeester W. Lemstra de straat officieel heropende. Die straat kent een lange geschiede nis, want het is één van de oudste straatjes van het vroegere heidedorp Hengelo, waarin met name een aantal panden nog aan de oude dorpsstructuur herinnert. 10 Heemschut april 1998 Inkijkje in de straat met rechts café het 'Neutje'. Midden op de foto café 'de Kleine Kunst' met tussen beide panden het nieuwe stalen kunstwerk. Foto's Hugo Reynders. Dat dorp was ruim honderd jaar geleden nog slechts bewoond door ca tienduizend inwoners. Daarna maakte de bebouwde kom een storm achtige groei door als gevolg van de industriële ontwikkeling. Behalve de koortsachtige groei onder invloed van de vestiging van vele indus trieën, heeft de Tweede Wereldoorlog een zware tol van de toen jonge stad geëist. Bovendien is na die oorlog ook veel aan de slopershamer ten prooi gevallen. Vele karakte ristieke panden, gevels, en ook kerkjes moesten wijken voor stadsvernieuwing en modernise ring, mede doordat het historisch besef van stadsbestuur en inwoners (zoals zo vaak bij opkomende industriesteden) pas de laatste vijf tien jaar moeizaam wakker is gekomen. Wie Hengelo bekijkt zal slechts weinig terugvinden van de bebouwing van weleer, terwijl het inge wijden moeite kost om van het oude straten plan nog iets te herkennen. De genoemde Pastoriestraat is daar één van de weinige voor beelden van en het is daarom de moeite waard om er aandacht aan te besteden. Het Neutje Aan het einde van de jaren '70, bezat Hengelo nog slechts een luttel aantal panden van vóór de eeuwwisseling, die bovendien dreigden te verpauperen. Gezien de geringe belangstelling van beleidsmakers dreigde ook voor die panden de sloop. Een gelukkig omstandigheid daarbij was dat de oudste panden merendeels gecon centreerd lagen in een klein deel van de binnenstad, d.w.z. in en om de Pastoriestraat. Eén van die pandjes betrof het oudste café ter plaatse met de naam het Neutje. De historie van dat établissement gaat vermoedelijk terug tot in de 17de eeuw, maar de staat waarin het pand in 1978 verkeerde, was deplorabel. Dat was het sein voor een aantal geëngageerde inwoners om de koppen bij elkaar te steken en het pandje aan te kopen met het doel om tot authentieke restauratie over te gaan. Die aankoop was het startsein tot het oprichten van een stichting van dezelfde naam: de stichting het Neurie. De doelstelling van de nieuwe stichting was het doen restaureren en voor het nageslacht bewaren van oude representatieve panden, die gezien hun historische en architectonische waarde voor dat doel in aanmerking kwamen. Café het 'Neutje'. Let op vakwerk en lemen zijwand.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 12