Gevecht om behoud straatwand I Anne-Marie ten Cate In Dordrecht zijn de gemoederen weer aardig verhit. De voormalige verpleeginrichting aan de Koningin Wilhelminastraat heeft een laat 19de-eeuwse karakteristieke gevel, die nagenoeg in oorspronkelijke staat verkeert. Behalve architectonische waarde hebben de panden een cultuurhistorische waarde oordeelt Heemschut. april 1998 Heemschut 9 Er is hier sprake van een interessante plaatse lijke geschiedenis. In 1886 werd de Vereniging tot Ziekenverpleging opgericht. In eerste instantie als opleidingsinstituut, maar al spoedig werden er ook patiënten onderge bracht. In 1901 betrok de vereniging het pand aan de Wilhelminastraat, dat werd ontworpen door de architectJ-C. Schotel en waarvoor de middelen uit liefdadigheid werden verkregen. In 1916 betrok de ziekenverpleging een nieuw pand omdat de behuizing aan de Wilhelminastraat te klein was geworden. In de loop van deze eeuw heeft de gevelwand echter nauwelijks wijzigingen ondergaan en is het nog steeds een gaaf en betrekkelijk zeldzaam voor beeld van een verpleeginrichting. Voordat het in handen kwam van de projectontwikkelaar was het complex in gebruik als uitvaartcentrum. De projectontwikkelaar wil slopen - een sloop vergunning werd hem in december verleend - en op het terrein nieuwbouw plegen, waartegen steeds meer verzet komt. Temeer omdat er sprake zou zijn, volgens de pers, van belangen verstrengeling van twee ambtenaren. Zij zijn betrokken bij de beoordeling van de bouwplan nen en kochten zelf een huis op het terrein. Tegen het nieuwbouwplan tekenden de buren mr. M.A.F. Deleman'e en A. d'Hamecourt bezwaar aan. De Commissie beroeps- en bezwaarschriften oordeelde dat de betrokken panden gesloopt mochten worden, maar met de verleende bouw vergunning had de commissie wel problemen. De panden werden overigens wel geMIPt (Monumenten Inventarisatie Project), maar niet geselecteerd. Voorbescherming Inmiddels is er door dezelfde buren een verzoek aan de Minister gedaan voor plaatsing op de Rijksmonumenten 1 ijst. Di t verzoek wordt zowel door De Vereniging Oud-Dordrecht, Heemschut, het Cuypersgenootschap en andere buurtbewoners ondersteund. Projectontwikkelaar Bouwpartners te Zwijndrecht eiste in kort geding op straffe van een dwangsom dat de buren hun verzoek tot plaatsing in zouden trekken. Dit verzoek heeft namelijk krachtens de Monumentenwet (art 3 en 5) tot gevolg dat er een voorbescherming ontstaat, die inhoudt dat er niet gesloopt mag worden totdat de advies- en aanwijzingsproce dure afgerond is. Eiser stelt dat er in dit geval een situatie van voorbescherming is ontstaan, die noch de Monumentenwet 1988 noch de minister voor ogen hadden. En uitstel leidt tot schade. Het voorlopig oordeel luidde dat er nagegaan dient te worden of de gedaagden misbruik maken van de monumentenwet en oordeelde dat zij het verzoek niet hoeven in te trekken. De president van de rechtbank achtte het niet aannemelijk dat het slechts gaat om dwars bomen van het betreffende bouwplan, hetgeen door eiser ook niet werd weersproken. De eiser werd veroordeeld in de kosten van het geding. De president stelde voorts dat hij niet vooruit lopend op de beslissing van de minister de procedure kan doorkruisen. Dit geldt ook indien Bouwpartners door de voorbescherming wordt benadeeld. Deze belangenafweging kan niet door de rechter beslist worden, doch dient aan B en W te worden overgelaten. Het college van B en W bleef bij zijn standpunt het complex niet voor te dragen voor de gemeentelijke monumentenlijst, waarbij het zich aansluit bij het advies van de Monumenten commissie. Hiertegen hebben omwonenden bezwaar aangetekend. Het advies van de gemeenteraad aan de Rijksdienst is ooknegatiefuitgevallen. Het wachten is nu op de uitspraak van de minis ter: wordt het complex rijksmonument of niet. Op de foto de Wilhelminastraat in de huidige situatie en een gemanipuleerde foto, die de mogelijke nieuwe toestand laat zien.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 11