februari 1998 Heemschut 7 in het eigen museum van Enschedé, dat zich inmiddels heeft gevestigd in een industrieel pand, waarvan er dertien in een dozijn gaan, in de Haarlemse Waarderpolder. De banken, waar de letterzetters op zaten waren na 200 jaar helemaal ingesleten. Tussen het achterliggende Teylersmuseum aan het Spaarne en de oude drukkerij stond een groot gebouw, het zoge naamde Bankgebouw, waar het bankpapier gedrukt werd. Het was een oersterk gebouw, waar de vloerbelasting vele malen hoger was dan in een andere fabrieki.v.m. de zware druk- machines. Ik heb voorgesteld daar een hotel van te maken en het verder geschikt te maken voor het Grafisch Centrum van Nederland. In de drukkerswereld werd namelijk naar een centraal onderkomen gezocht, waar o.m. druk kers konden worden opgeleid. Het mes zou aan twee kanten snijden gedurende de opleiding konden de cursisten er in de week tevens logeren en in de weekeinden en in de zomer kon het hotel plaats bieden aan toeristen. Welk hotel zou een dergelijke bijna 100% bezetting garan deren? Maar nee, de opleiding van drukkers is nu gevestigd in Veenendaal en wat Haarlem, van oudsher de drukkersstad, op een toepasselijk t dienblaadje kreeg aangereikt is rigoureus gesloopt. Ik noem het een vorm van vandalisme. En dan te weten, dat er een nog ongedekt tekort van 20-30 miljoen is bij de infrastructuur, de verbouwing van het Concertgebouw etc. Het zou een zegen zijn als het niet doorging. Men beroept zich altijd op de schadeclaims, die bij een niet-doorgaan te verwachten zijn. Die vallen echter in het niet - ook op de korte termijn - als het plan wordt afgeblazen. De ellende is, dat de gemeente zelf het complex heeft gekocht en er ook zelf invulling aan heeft willen geven. Als ze het een projectontwikkelaar had laten kopen, dan had ze zelf de controle erop kunnen houden en was er niet het schandelijke verlies aan gezicht geweest, dat ze steeds heeft proberen te redden', aldus prof. Röling. Er is nog hoop Het standbeeld van Laurensjansz. Coster, onze nationale trots op drukkersgebied, staat niet voor niets op de Grote Markt. Haarlem heeft een naam te verliezen in die sector. Waarschijnlijk zou deze pionier er net zo over denken als Röling. Misschien kan een nieuwe politieke wind, die na de gemeente raadsverkiezing van maart gaat waaien soelaas bieden. Een van de voorvechters van het eerste uur voor een andere invulling van hetEnschedé- complex, Henk Vijn, wordt dan 'lijstduwer' van de WD. Deze partij heeft in Haarlem nogal wat boter op het hoofd. Immers terwijl een enquête van het Haarlems Dagblad uitwees, dat ruim 80 procent van de Haarlemse WD-leden tegen het plan is, ging hun hele volksvertegen woordiging in de raad ermee akkoord. De twee WD-wethouders en de voltallige raadsfractie van de WD keren na de verkiezin gen niet terug. Vijn wil zelf ook niet in de poli tiek. Wel is het mede aan hem te danken, dat in het WD-verkiezingsprogramma komt te staan, dat de oude schouwburg op het Wilsonsplein de enige stadsschouwburg blijft en er dus geen nieuwe schouwburg in het Busquets-plan past. Het plan blokkeert de economische ontwikke ling van de stad. Daartoe draagt het voorgestelde gerechtsgebouw niet bij. Bovendien vindt Justitie het ook nog te klein. Projectontwikkelaar ING Vastgoed vindt de negatieve publiciteit rond het plan schadelijk voor zijn imago en is ook bereid na de verkiezingen om de tafel te gaan zitten om alternatieven te bespreken. Gezicht vanaf de Bavo kerk op het nog niet gesloopte Enschedé-complex. Foto W.j.van Borselen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 9