Schrijver Nescio was actieve Heemschutter Jaap Kamerling 'Wat gebeurt hier eigenlijk. Zoudt U niet eens gaan kijken?' 'Wat gebeurt hier eigenlijk? Wordt daar weer een troosteloosheid geschapen? Zoudt U niet eens gaan kijken?' Een alinea uit een van de vele - in totaal liefst 13 - brieven, die de bekende schrijver Nescio, pseudoniem voor J.H.F. Grönloh, tussen 1947 en 1954 aan Heemschut schreef. Heemschut 5 Nescio, de schrijver van literaire juweeltjes als 'Titaantjes' en 'De Uitvreter', blijkt vanaf 1948 een zeer bewogen lid van Heemschut te zijn geweest. Tot die ontdekking kwam onlangs Memrits Verhoeff, redacteur van het literair-historische tijdschrift De Parelduiker. 'Mag ikzo vrij zijn? vroeg Nescio op 27 septem ber 1947 in een brief aan Heemschut. Weet U dat er plannen bestaan den weg van den Bosch naar St.Michielsgestel de Pettelaarsdijk) te 'normaliseren'? Alle bochten eruit, 1 1/2 km bekort op de 6, breed en kaal. Een zeer schil derachtige weg, een onvervangbaar goed, is dan weer verloren.' Nescio hoopte, dat Heemschut hier iets aan wilde doen, want 'de normaliseer- woede gaat hoogtij vieren.' Heemschut nam de brief serieus en schreef: 'Wij kunnen U meede len, dat deze zaak ter behandeling is gegeven Het huidige fietspad langs de Middenweg slin gert zich om de bomen heen zoals Nescio het graag zag. aan onze Commissie 'De Weg in het Landschap'. Nescio was ook als schrijver zeer begaan met het Hollandse landschap. In zijn Natuurdagboek uit de jaren 1946-1955 beschrijft hij met grote nauw keurigheid de tochtjes, die hij maakt en ontroerd doet hij verslag van de schoonheid van het land. Na drie maanden spitten in het archief van Heemschut vond literatuuvorser Maurits Verhoeff wat hij zocht: de boze brieven die J.F.H.Grönloh vanaf 1947 aan Heemschut schreef over de aantasting van landschap of stedenschoon. Op zijn eigen Nescio-aanse wijze, gramstorig en met soms sporen van ironie, zweepte Grönloh de Bond op om in actie te komen. Verhoeff doet verslag van zijn vondst in het laatste nummer van het literaire tijdschrift De Parelduiker. Nog feller dan Heemschut Meestal werden zijn brieven beantwoord maar ook wel eens niet. Soms ging Nescio immers zelfs Heemschut te ver. Zo vroeg hij de Bond wat deze wel van 'de situatie in Meppel' vond? Heemschut begreep niet goed waar hij op doelde. Is de situatie in Meppel echt zo erg, vroeg men zich bij Heemschut af en het antwoord luidde 'Wij kregen de indruk, dat er wel van een gering verlies gesproken mag worden maar dat anderzijds de noodzakelijke kernvorming op fraaie wijze wordt mogelijk gemaakt, zodat 'nieuwe schoonheid' ontstaat. Op zijn beurt had Nescio ook niet altijd vertrouwen in de bond. Er moest actiever in de publiciteit worden getreden, meende hij. want 'het publiek kent ons niet, we zijn te veel een deftig onderonsje'. Zelf maakte Grönloh actief propaganda voor Heemschut en maakte hij nieuwe leden. In 1949 haalde hij bijvoorbeeld zijn schoonzonen Jan Zeven en Louis Boas over om lid te worden. Nncio, getekend door F mi MUllec De schrijver J.H.F.Crönloh, alias Nescio naar een tekening van Frits Muller. Als heemschutter kwam hij zelf soms met origi nele oplossingen voor problemen. Voor het Leidsestraat-probleem in Amsterdam bijvoor beeld. Beginjaren vijftig was deze straat een drukke verkeersader en dreigde de straat over belast te raken. Heemschut bepleitte verbreding van de straat maar zat niet op één lijn. Zo pleitte een bestuurs lid, de heer Cleyndert zelfs voor een nieuwe route door de stad...over de Elandsgracht. Grönlohs voorkeur ging ook uit naar verbre ding want hij wilde straatjes als de Wolvenstraat sparen maar hij had nog een andere oplossing. 'In sommige steden zoals Praag worden dergelijke problemen opgelost door de grote kantoren en fabrieken buurtsge- wijs begin- en sluitingstijden voor te schrijven, zodat niet alles tegelijk op straat komt.' Een moderne gedachte in die tijd, die nu aardig zou passen in onze flexibele 24-uurs economie. Grönloh woonde zelf i n de Amsterdamse Watergraafsmeer aan de fraaie Linnaeushof. Hij genoot van het prachtige landgoed Frankendael in deze vroegere forensengemeente. De schrijver had gehoord, dat er plannen waren de Middenweg te verbreden voor een fietspad en een prachtige rij bomen daarvoor op te offeren. Uit zijn situatieschets begrijpen we niet exact wat hem nu het meest bevreesd maakte maar in elk geval konden wij waarnemen, dat het huidige fietspad langs de Middenweg zich op fraaie wijze in bochten om de grote bomen heen slingert. Er werd dus zeker naar Nescio en naar Heeemschut geluisterd. februari 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 7