jJ2SB BURGERS Ook voor Uw jonge monumenten? Brickburgers BV specialiteiten in baksteen Brief naar Nuis Ook voor Uw jonge monumenten! 4 Heemschut Leeuwarden staat niet alleen in haar kritiek. Samen met 24 andere gedupeerde gemeen ten waaronder initiatiefnemer Dordrecht en verder o.a. Gouda, Delft, Rotterdam en Enkhuizen is er een verontruste brief verzonden aan staatssecretaris Nuis van Cultuur. De brief bevat drie concrete voor stellen. Er wordt aangedrongen op een onafhankelijk onderzoek naar de objectivi teit en representativiteit van de uitvoering van de behoefteraming. Verder verzoeken de gemeenten om de verdeelsystematiek aan de praktijk te toetsen, met het oog op de uitkering van werkbare budgetten. Tot slot stellen zij voor om de categorie-inde ling bij de besteding van de budgetten te laten vervallen. Het laatste woord over de nieuwe financiering is dus nog niet gezegd! Naarden mag zich verheugen in een jaarlijkse toezegging van 37 gulden, juist, zevenendertig! voor de restauratie van de kerk. Een kritisch oog had hier niet misstaan. Den Oudsten: 'Hoe het ook zij, het komt op ons over als een cumu latie van onzorgvuldigheden'. Leo van der Laan is vanzelfsprekend niet te spreken over de door de Rijksdienst opgestelde groslijst. 'Voor Leeuwarden zijn bijvoorbeeld voor een kerk de verwachte restauratiekosten op nul gesteld, terwijl nota bene de klokken op korte termijn gerepareerd moeten worden. Een ander voorbeeld: een woonhuis is ingedeeld bij de categorie kerken. Deze indeling in catego rieën, kerken, woonhuizen en overige monu menten, is nu net één van de vernieuwingen, die de Rijksdienst heeft doorgevoerd. Gestraft En stel nu dat deze inventarisatie klopt, dat de restauratiebehoefte van Leeuwarden ten opzichte van andere gemeenten inderdaad veel minder is geworden, dan betekent het zeker niet dat wij klaar zijn met restaureren. We houden toch het ongemakkelijke gevoel over dat we gestraft worden voor goed gedrag. De afgelopen decennia heeft Leeuwarden fors geïnvesteerd in het opknappen van Monumenten, maar, let wel, dit is voor een belangrijk deel gebeurd met stadsvernieuwingsgelden. Deze gelden hebben andere gemeenten ook gekre gen, maar blijkbaar hebben sommige gemeen ten dit geld anders gebruikt.' Leeuwarden voert al enkele decennia een actief restauratiebeleid. Het uitgangspunt is heel simpel: niet slopen, maar eerst al het mogelijke ondernemen om voor een pand een nieuwe bestemming te vinden. Het is Leeuwarden bijvoorbeeld gelukt om grootschalige kantoor ontwikkeling in de binnenstad te weren. Deze druk is weggeleid naar een zone in de buurt van het station. Leo van der Laan is als pleitbezorger van de monumentenzorg zeer te spreken over dit beleid. 'Willen we het huidige kwaliteitsniveau handhaven dan is de toegekende subsidie echt te weinig. In de pijplijn zit de restauratie van de Jacobijnerkerk. De kerk is aangetast door de bonte knaagkever en heeft ernstige vochtpro- blemen. Voor deze restauratie is op 2,5 miljoen subsidie gerekend. Het budget kerkrestauratie is de eerste 4 jaar na 2002 33.000 gulden per jaar. Reken maar uit. En als je bedenkt dat ook nog de restauratie van de Algemene Begraafplaats op stapel staat, totaal benodigd budget 2,5 miljoen, dan weetje het wel.' Politieke consequenties Leo van de Laan is vooral bezorgd over de poli tieke consequenties van de bezuiniging. 'In ons geval trekt het Rijk zich terug. De vraag is of de gemeente Leeuwarden er been in blijft zien om restauraties van Rijksmonumenten te blijven financieren uit eigen middelen. Per slot van rekening is dit in eerste instantie de verant woordelijkheid van de Rijksoverheid.' Drs.Math Berkers is geograaf te Raalte specialiteiten in baksteen St. Jozefweg 66b, 5953 JP REUVER (NL) Postbus 4790, 5953 ZK REUVER (NL) Tel. 077-4742920, fax 077-4745170. februari 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 6