Heemschut zet activiteiten Vereniging Open Monumenten voort Dit eerste nummer van 'Heemschut' in 1998 wordt niet alleen aan onze leden, maar ook aan de leden van de Vereniging Open Monumenten (VOM) toegestuurd, omdat de besturen van de Bond Heemschut en van de VOM hebben besloten de krachten te bundelen. februari 1998 Heemschut 3 Het Landelijk bureau van Heemschut in Amsterdam, bet Korenmetershuis. Het in 1911 opgerichte Heemschut heeft zich steeds sterk gemaakt voor bescherming en behoud van het cultureel erfgoed. De VOM, die in 1994 werd opgericht, spande zich in de belangstelling voor dit erfgoed te verboten en speciaal voor monumenten, door deze voor een breed publiek toegankelijk te maken. Zij deed dit door Open Monumentendagen en Muzikale Monumenten te organiseren. Heemschut gaat deze activiteiten voortzetten. Tijden veranderen. De belangstelling voor ons cultureel erfgoed groeit en verbreedt zich. Niet alleen wil men zich inzetten voor bescherming; er is ook behoefte aan bredere kennis en toegankelijkheid van monumenten. Maar in een samenleving, waarin vele andere belangen aandacht voor zich opeisen, is verbreding van het draagvlak van het cultureel erfgoed een noodzakelijkheid om aan de publieke belang stelling tegemoet te komen. Kort gezegd: er moet een publiekstaak kunnen worden vervuld. De algemene ledenvergadering van Heemschut van 22 november jl. heeft ons bestuur opgedra gen daartoe voorstellen te ontwikkelen en dat heeft geleid tot de overeenkomst tussen Heemschut en VOM, die inhoudt dat Heemschut de taken van de VOM overneemt en dat de VOM zich zal opheffen. Dit laatste is mogelijk nu de VOM ervan verzekerd kan zijn, dat Heemschut enthousiast de Open Monumentendagen en de Muzikale Monumenten gaat organiseren. Heemschut onderzoekt trouwens hoe de publiekstaak nog verder kan worden uitgebreid. Dit februari-nummer van 'Heemschut' is nog een 'gewoon' Heemschut-nummer, maar in het volgende tweemaandelijkse nummer (in april a.s.) wordt begonnen met het uitgebreid berichten over de publiekgerichte activiteiten van Heemschut. Tot nu toe trof U in het VOM- tijdschrift 'Open Monumenten' de bericht geving over de VOM-publieksactiviteiten aan. Het VOM-bestuur heeft in het laatste nummer van 'Open Monumenten' zijn leden opgeroe pen de doelstelling van de VOM te blijven ondersteunen door lid te worden van Heemschut. Heemschut heet deze leden van harte welkom en hoopt dat de VOM-leden deze stap zullen zetten. Hun lidmaatschap zal de Bond Heemschut belangrijk versterken en bijdragen tot zo nood zakelijk groter draagvl ak voor de beschermings- en publiekstaak. Hoe wordt VOM-lid lid van Heemschut Lid worden kan door invulling van de in dit tijdschrift ingesloten acceptgiro. Voor 1998 is de minimumcontributie voor VOM-leden vastgesteld op het zelfde bedrag dat zij in 1997 betaalden (vermeld op de tekst bij de accept giro). Heemschut hoopt dat de VOM-leden ook daadwerkelijk steun willen geven aan de beschermingstaak van onze elf provinciale commissies en van ons kleine, maar efficiënte bureau in Amsterdam. Wij zouden het daarom op prijs stellen, wanneer U, als nieuw Heemschut-lid, voor 1998 ten behoeve van dit beschermingswerk uw contributie vrijwillig zoudt willen verhogen met bijv. 25,-. Maar niet slechts op die wijze kunt U Heemschut steunen, U kunt dat ook door ons uw monumentenproblemen te melden en door U voor het oplossen daarvan actief in te zeten. De taakverbreding komt óók tegemoet aan de wens van vele Heemschutleden. Zij zien hoe Heemschut de Open Monumentendagen gaat organiseren (voor hen voortaan gratis) en de Muzikale Monumenten (met korting te bezoe ken). En zij ontvangen een gevarieerder tijd schrift. En tenslotte: een Heemschut, versterkt door de leden van de VOM, zal nog krachtiger dan tevoren de beschermingstaak kunnen uitvoe ren. Met bovendien de nieuwe publiekstaak erbij wordt het belang van het Nedelandse erfgoed nog beter gediend. Het Dagelijks Bestuur van de Bond Heemschut.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 5