Leeuwarden: gestraft voor goed gedrag Math Berkers Nieuwe financiering van restauraties: cumulatie van onzorgvuldigheden Het nieuwe Besluit Rijkssubsidiering Restauratie Monumenten (BRRM) kent winnaars en verliezers. Er zijn gemeenten die over een paar jaar hun restauratiebudget verdrievoudigd weten. Daar staat tegenover dat de subsidiepot van enkele gemeenten tot nog geen kwart zal slinken. De absolute verliezer is de gemeente Leeuwarden. 2 Heemschut februari 1998 Op grond van de huidige regeling krijgt Leeuwarden jaarlijks ongeveer 650.000 gulden toegewezen. Straks, vanaf 2003, is hier nog een schamele 100.000 gulden van over. Daar komt bij, dat Leeuwarden op geen enkele manier kan profiteren van de extra gelden, 275 miljoen, die de Regering voor de komende jaren heeft toegezegd. Een dubbele tegenvaller. De gemeente is er het afgelopen jaar stilzwijgend vanuit gegaan dat zij jaarlijks 1,5 tot 2 ton extra zou ontvangen. Een bittere pil voor Leeuwarden. En voldoende reden voor mij om een gesprek te hebben met Leo van der Laan, beleidsmedewerker Monu mentenzorg van de gemeente Leeuwarden. Leeuwarden neemt de zaak hoog op. De gemeente heeft al bij de minister officieel bezwaar aangetekend en probeert daarnaast op alle mogelijke manieren het tij te keren. Dat gold ook voor dit gesprek. De verantwoordelijk wethouder, Peter den Oudsten, vond het onder werp belangrijk genoeg om er voor een deel bij aanwezig te zijn. Begrijpelijk: de gevolgen voor het monumentenbehoud in Leeuwarden zijn ook wel erg ingrijpend. Om de wethouder te citeren: 'Wij zijn bijzonder teleurgesteld, maar niet verslagen!' Leeuwarden is, na Harlingen, de stad met de meeste Rijksmonumenten in de provincie Friesland. De historische structuur van de binnenstad is redelijk ongeschonden gebleven. Het doet altijd weer deugd een wethouder een pleidooi voor de Monumentenzorg te horen afsteken. Den Oudsten: 'Het monumentaal karakter hoort bij het wezen van een stad. Het is een van de belangrijkste kapitaalgoederen die Leeuwarden heeft'. Geforceerd ingevoerd Leo van der Laan schetst de achtergrond van de nieuwe regelgeving: 'Tot afgelopen zomer werden de restauratiebudgetten verdeeld op basis van het aantal monumenten dat een gemeente heeft. Dit is voor Leeuwarden natuurlijk gunstig. Leeuwarden is de 15de of 16de monumentenstad van Nederland. De nieuwe verdeelsleutel gaat uit van een gecon stateerde restauratiebehoefte. Op zichzelf natuurlijk een goede zaak. Alleen, en dat is één van onze bezwaren, de regelgeving is gefor ceerd ingevoerd. Pas in het voorjaar werd de opzet van de behoefteraming duidelijk en enkele maanden later moest deze al klaar zijn. In de tussentijd hebben we met de door de Rijksdienst ontwikkelde methode 195 objecten laten opnemen.' Naarden: 37 gulden Door de tijdsdruk zijn de inventarisaties door verschillende bureaus uitgevoerd. Sommige gemeenten hebben de opnames zelf gedaan. De vraag is natuurlijk in hoeverre dit van invloed is geweest op de toegekende subsidiebedragen. Verder is onduidelijk hoe de Rijksdienst de behoefterami ngen heeft vertaald in de toege zegde subsidies. Waarschijnlijk is het ook door tijdsdruk dat de subsidiebedragen tot in het absurde zijn doorgerekend. De gemeente Vervolg pag. 4. De Algemene Begraafplaats aan de Spanjaards/aan te Leeuwarden in verwaarloosde staat. Foto P. Friedrichs.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 4