40 Heemschut Retranchementmuur bij Marlot, Den Haag. Foto's B.Kooy, RDMZ. Warmte dienende'. De la Court woonde rond 1700 op Berbice nabij Voorschoten en had zelf verschillende typen experimentele fruitmuren. Zijn invloed was aanzienlijk, want vooral op buitenplaatsen in bezit van familieleden, zoals Queeckhoven (Breukelen), Manpad (Heemstede) en Clingendael (Wassenaar) werden experimentele fruitmuren aangelegd. De fruitbomen werden langs de muren aan de zuidzijde geleid, opdat de boom optimale zon ving. Bovendien zorgden de nissen voor een microklimaat met weinig wind. De stenen gaven er nog lange tijd warmte af. De fruitmuren waren niet alleen functioneel, maar hadden wel degelijk ook een esthetische waarde, bijvoorbeeld als terreinafscheiding. Het leifruit genoot vaak een prominente plaats in de tuinaanleg. Behalve op de buitenplaats Berbice vindt men prachtige voorbeelden van dergelijke muren bij kasteel Groeneveld in Baarn, Huis Zuylen in Oud-Zuilen en Beeckestein te Velsen-Zuid. Gebouwen, die alle voor het publiek toeganke lijk zijn. Vormen Merkwaardig is dat men behalve een enkel voorbeeld in Amerika slechts experimentele fruitmuren aantreft in Nederland en Engeland, zelfs niet in Duitsland en Frankrijk. Dergelijke muren komen bij ons voornamelijk in de westelijke provincies voor. We onder scheiden naast verschillende houten schuttin gen de slingermuur, de retranchementmuur, de meandermuur, de slangemuur en de zigzag muur, alle van gemetselde baksteen en afgedekt met een rollaag of met pannen. Een van de vroegste nog bestaande voorbeelden van een stenen muur met nissen is waarschijn lijk de slangemuur bij het Huis te Manpad in Heemstede uit de eerste helft van de 18de eeuw. Slaat men de 18de eeuwse literatuur erop na, dan zijn de meningen over het experimenteren met de kostbare stenen muren verdeeld en eigenlijk voornamelijk negatief. In de 19de eeuw worden er dan ook nagenoeg geen experi mentele fruitmuren meer aangelegd. fruitsoorten Op sommige buitenplaatsen was het hebben van wel meer dan 100 verschillende fruitsoor ten geen uitzondering. De hang naar verzame len vierde hoogtij. Behalve met appelen en peren werd er volop geƫxperimenteerd met exotisch fruit. Men trof in leivorm vooral peerrassen, tiental len appelsoorten, kiwi's, noten, (wijn)bessen, perziken, kersen en moerbeibomen. De diversi teit was in die tijd waarschijnlijk belangrijker dan de opbrengst van de oogst. Behalve met fruitsoorten experimenteerde men met de vorm van de leibomen. De moestuin bij het Huis te Manpad in Heemstede is in Nederland nagenoeg de enige plek waar de luifruitbomen nog in grote aantal len gecultiveerd worden. In een volgend artikel aandacht voor deze buitenplaats, waarvan de tuinen in de zomermaanden twee dagen per week opengesteld zijn. Literatuur B.H.J.N. Kooij en B. Olde Meierink. Fruitmuren in Nederland; studie over slangemu ren, slingermuren en andere historische experim.en- tele leifruitmuren.; bijlage 17 van het Restauratie Vademecum, een uitgave van de Rijksdienst Monumentenzorg in samenwerking met Sdu Uitgevers. 's-Gravenhage, 1997. ISBN 90.12.08452.0. In het rijk geillustreerde boek wordt niet alleen een historisch overzicht gegeven, maar komen ook uitgebreid de technische gegevens van de muren aan de orde. Het bevat restauratieadvie zen en een speciale bijlage over zogenaamde spalierhekken en fruitschuttingen van hout. In het boek is een lijst van bestaande fruitmu ren opgenomen. De meeste zijn te bezichtigen. februari 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 42