38 Heemschut februari 1998 Stadhuis Dokkum. konden komen, de herberg kwam op die manier aan haar naam. Er waren overigens nog drie andere ijsherbergen in Dokkum. In 1840 werd de Koninklijke IJsclub Dockum, de oudste van het land, in de IJsherberg opgericht; vóór de herberg werden schaatswedstrijden georganiseerd. De Zuider Ee werd wel 'hardrij dersgracht' genoemd. Dokkum was vroeger een zeestad, ze lag aan een zeearm die tot aan de herberg reikte, maar later dichtslibde. In latere jaren fungeerde het pand uitsluitend als boerderij, vervolgens als schildersatelier en in de jaren '70 als openbare bibliotheek. Na drie jaar leegstand is het nu grand café-restau rant en heeft het de naam gekregen In de oude bibliotheek. Het is onderdeel van een groot complex, dat als geheel de IJsherberg heet, en waarvan een onaantrekkelijk modern aanbouw sel de meeste vierkante meters voor zijn reke ning neemt. Bij de bouw daarvan kon een 150 jaar oude kastanje dankzij actie van de bevol king het vege lijf nog net redden. Zes zalen en een theaterzaal, de grootste van de hele regio, telt het complex. Historie 'exploiteren' Hessy en lzak van der Werf exploiteren de IJsherberg. In december vorig jaar raakten ze erbij betrokken. Het is een gemeentelijk pand, maar het is de bedoeling dat ze het over nemen. Het echtpaar wil ook de exploitatie van nog twee historische panden voor zijn rëkening nemen. Namelijk de nu leegstaande Waag, waarin na restauratie een 'middeleeuws' café komt, en het "weeshuisabdijcomplex, dat geres taureerd en verbouwd wordt tot hotel met een cultuurhistorisch informatiecentrum en een erfgoedwinkel. De stichting Cultuur en Toerisme in Friesland doet de restauraties. Ik drink een kopje koffie met Hessy van der Werf in de IJsherberg. Heeft ze iets met histo rische panden? 'De historie is een wezenlijk onderdeel van onze bedrijfsvoering,' zegt ze. 'Ten eerste vind ik het heel belangrijk dat monumenten blijven bestaan. Het weeshuis bijvoorbeeld staat al twaalf jaar leeg, en je ziet dat het verpaupert. Verder vinden we het leuk om de geschiedenis van gebouwen weer bij de mensen tot leven te wekken. Je kunt in de IJsherberg een kopje koffie drinken. Dan zie je bijvoorbeeld die heel oude Harlinger tegeltjes aan de wand en daar wil je dan misschien wel meer over weten en dan gaat zoiets leven. Mensen die familie of vrienden op visite hebben, komen vaak het gebouw bekijken. Er zijn Dokkummers die in archieven duiken, zo betrokken zijn ze bij de gebouwen, dat is zó leuk om te zien.... Ik zou nooit een nieuw gebouw willen exploiteren. Ik hou van een stuk verhaal om een gebouw heen. We hebben ook een VW-functie, wij zijn altijd open. Er komen hier veel toeristen, we geven graag informatie. Vertellen iets over de grachten, de bolwerken, geven een tip, een folder over de bomenroute... datvind ik gewoon leuk, het maakt je werk heel levendig. Het personeel moet het óók interessant vinden, en het willen overbrengen aan anderen, je moetje personeel erop selecteren.' Geheel in lijn met haar woorden is het monu ment met liefde ingericht. De Van der Werfs hebben voor bijpassende meubels in oude stijl gezorgd. Er staan geen kunstplanten - zoals bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg - maar échte. Tsjaikowski klinkt op de achter grond. Helaas zijn echt waardevolle interieur elementen in de loop der jaren verloren gegaan, op de originele Harlinger tegels na dan. Wandelen door Dokkum Ik loop nog even rond in Dokkum, de stad waar Bonifacius in 754 werd vermoord - toen het nog niet bestond. En waar tussen 1901 en 1935 het 'Dokkummer Lokaelsje' reed, de stoomtrein van Leeuwarden via Dokkum naar Anjum. Maar het stadje heeft dus veel meer te bieden. Zoveel, dat het in 1974 als een van de eerste kernen tot beschermd stadsgezicht werd aange wezen. Hier heeft dat goed gewerkt, en er is sindsdien veel gerestaureerd. Ik bekijk de Waag uit 1754, het pand is nog in vrij authentieke staat. Op de benedenverdieping werd gewogen, boven zat de militaire hoofdwacht. Vandaar de tekst 'Weeght en Waeckt' op de gevel. Ik wandel op de Markt, die binnenkort wordt gereconstrueerd. Het relatief grote plein wordt gedomineerd door de Grote of Sint Martinuskerk. Een uiterst markante gotische kerk uit de 15 de eeuw, gebouwd onder meer met de stenen van een afgebroken abdijkerk. Tegen het schip leunt een 350 jaar oude moer beiboom, een bezienswaardigheid op zich zelf. Naast de kerk staat het gerestaureerde voorma- De Waag. lige hotel de Beurs, een classicistisch bouwwerk, nu ingericht als meubelzaak. Daarnaast wordt op dit moment het weeshuis annex abdij onder handen genomen, dat de Van der Werfs gaan exploiteren. Het abdijgedeelte uit 1615 is een van de oudste gebouwen van Dokkum. Ik loop langs Het Grootdiep en Het Kleindiep, de mooiste buurt, met het Stadhuis uit 1607, in 1835 ingrijpend gewijzigd, het Admiraliteitshuis (1618) en tal van prachtige huizen. Reclamebakken Ziet het stadje er redelijk verzorgd uit, op de moderne buitenreclame heeft het gemeentebe stuur kennelijk geen vat. Enorme reclamebak ken, luifels en borden zonder enig niveau domi neren smalle monumentale pandjes, en zoals overal in Nederland zijn het ook hier met name de grote winkelketens die het straatbeeld voor zich opeisen. Merkwaardig dat de auto's zich nog altijd door de smalle straatjes heen kunnen wurmen, vaak in twee richtingen; pleintjes worden benut als parkeerterreintjes waar ze nooit voor bedoeld waren. Het ligt voor de hand de binnenstad autovrij te maken, er liggen voorstellen klaar. De auto kun je tenslotte makkelijk parkeren aan de rand van de stad, terwijl het nooit meer dan vijf minuten lopen is naar je bestemming. Maar de weerstanden zijn niet gering', de Dokkumse schaal is klein, en bij gebrek aan echt grote problemen kunnen vijf minuten in de ogen van de middenstand best uitgroeien tot proporties van onbereikbaarheid...

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 40