Hoe mooi Dokkum is en hoe gaaf I Bert Franssen Nee, ik was nog nooit in Dokkum geweest, een kleine doodzonde in het wereldje van monumentenfreaks, begreep ik. Inderdaad, wie het stadje in deze uithoek van het land bekijkt, ziet dat Nederland toch nog een stukje mooier is dan hij al dacht. Het begint al met de Afsluitdijk - nee, ook nog nooit gezien - een hindernis die je, komend van het zuidwesten, moet nemen. Maar welk een hindernis! rtWiFi Heemschut 37 De IJsherberg in Dokkum. Foto's Bert Franssen. Een winkeljongen groet als vanzelfsprekend een voorbijfietsende wijkagent. En twee oudere mannen wijzen me hulpvaardig de weg. De IJsherberg? Nee, dan moet ik helemaal aan de andere kant van de stad zijn. Dat is zeven minuten lopen, over de 400 jaar oude bolwer ken rond de stad, de sfeerbepalende vesting rond Dokkum. IJsherberg De IJsherberg is mijn reisdoel vandaag. Het ligt aan het Oosterbolwerk en is al van verre zicht baar. Het oude deel stamt uit de 18de eeuw, de oudste koopacte dateert van 1756. Het was een boerderij-herberg. Vermoeide reizigers konden er uitrusten en hun paarden wisselen. In de winter leidde een stropad vanaf de Zuider Ee schaatsers naar de herberg, die even bij Langzaam rijdend over de Afsluitdijk zie ik schitterende landschappen als op Mesdagschilderijen: een binnenzee, die schijn baar naar de hemel klimt omdat de horizon is uitgewist. Het is zacht bewolkt, de lucht vertoont alle schakeringen van grijstonen, hier en daar zijn lichtsporen van een zon, die zo dadelijk door zal breken. Dokkum is bij deze lucht op zijn mooist. Het is een uitzonderlijk gaaf stadje, nauwelijks aange tast door het soort nieuwbouw waar ik van gruw, en kennelijk zorgvuldig onderhouden door de gemeente: trottoirs, waar je je nek niet over breekt, straten keurig bekleed met klinkers of keitjes. Vergis ik me, of woont hier ook een beter soort mensen? De Dokkummers hebben niets van dat agressieve geen-pottekijkers-in- onze-stad. Ze kijken me welwillend aan, met een glimlach zelfs als ze het fototoestel zien. De Diepswal. februari 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 39