'Bronbeek' gerestaureerd 36 Heemschut februari 1998 Het hoofdkwartier van Stadsherstel aan de Dunne Bierkade. Foto's Leo van der Meule. een halt kon worden toegeroepen aan het verlies van gebouwen, karakter, identiteit en schoonheid van de Haagse binnenstad. Na het gereed komen van de restauratie in de Oude Molstraat kon een nieuw project gekocht en hersteld worden. Tevens had men het genoe gen te zien hoe er een positief uitstralingseffect van de eigen activiteiten op andere monument eigenaars uitging. 'Zo kan het ook' lijkt ieder goed onderhouden pand stilzwijgend mede te delen en meer dan één naburige bewoner trekt zich deze woorden aan. Had deze olievlek-werking een steeds grotere betrokkenheid van partulieren in de stad tot gevolg, voor Stadsherstel was ook de opwaardering van het gemeentelijk bureau Monumentenzorg een geweldige steun in de rug. Jonge, goed opgeleide medewerkers traden aan, die hun werk niet als nodeloze franje of elitaire geldverspilling zien maar als onont beerlijk voor een veelzijdige en leefbare stad. Al 160 woningen gerestaureerd Wie nu, bijvoorbeeld op Open Monumenten dag, Den Haag intrekt zal op zijn ontdekkings tocht een hele reeks panden van Stadsherstel kunnen aandoen. Het aantal daarin onderge brachte woningen heeft inmiddels de 160 ruim overschreden, maar het is heel goed mogelijk dat degene die op zoek is naar een restaurant of winkel ook in een pand van Stadsherstel belandt. Wie alvast op de komende tien jaar een heildronk wil uitbrengen kan daarvoor terecht in dat bijzondere project aan de Lange Beestenmarkt: de voormalige Stoomdistilleerderij van Van Kleef, nu een slijterij annex museum. Eerst kijken en dan proeven op één adres, waar vinden we zoiets nog meer in de stad? Juist! In het museum voor het Haagse Hopje in de Oude Molstraat, ook een project van Stadsherstel. De samenwerking met Heemschut is ronduit goed te noemen. Nog onlangs konden lezers van 'Heemschut' kennis nemen van de gang van zaken rond de panden aan de Badhuisweg. Het schilderachtige rijtje werd bedreigd met sloop en was daarvoor, naar de mening van Heemschut, veel te waardevol. Heemschut drong, bij wijze van voorzet, aan op een nadere waardebepaling en behoud. Stadsherstel kopte in met een haalbaarheidsonderzoek en daarop volgend restauratie-plan. Van meet af aan heeft Stadsherstel prijs gesteld op participatie van Heemschut in het Haags Monumenten- platform. Heemschut Zuid-Holland wordt daarin vertegenwoordigd door mr. S. van Haersma Buma. Stadsherstel en Heemschut weten elkaar te vinden, de actie rond de panden aan de Badhuisweg zal dan ook zeker niet het laatste gezamenlijke optreden zijn. In de toekomst zal in toemende mate ook gekeken worden of panden in handen van Stadsherstel blijven, of na behoud en restaura tie met een onderhoudsbeding weer verkocht worden. Het nog immer toenemend bezit stelt Stadsherstel voor problemen met betrekking tot onderhoud en de daarvoor benodigde man kracht, die men liever aan feitelijke reddingsac ties en restauraties ten goede laat komen. Want dat Stadsherstel Den Haag onvermoeibaar en onverstoorbaar doorgaat met zijn werk ten bate van de Haagse gemeenschap staat vast. Er ligt nog een berg werk te wachten, zo wordt ons in het sfeervolle hoofdkwartier aan de Haagse Dunne Bierkade medegedeeld. Bescheiden winst We schreven hierboven over degelijkheid, het laatste jaarverslag vermeldt een bescheiden winst. Nu wordt men geen aandeelhouder van Stadsherstel om er 'klappers' mee te maken, zoals dat in beursjargon heet. Het leuke van een n.v. als deze is dat idealisme, realisme en een voldoende zakelijke benadering een circulerend kapitaal oproepen, waarvan het belangrijkste dividend uit een aantrekkelijke en levendige stad bestaat. Daar kan zelfs Wall Street niet tegenop. Heemschut-lezers die meer willen weten over het werk, donateur- of aandeelhouderschap kunnen zich wenden tot: Stadsherstel Den Haag en Omgeving nv, Dunne Bierkade 17,2512 BC Den Haag, 070- 365 79 55. Vervolgpag. 26. voldeden niet meer aan de hedendaagse eisen. De restauratie, die werd uitgevoerd door het aannemersbedrijf Koninklijke Woudenberg uit Ameide voor een bouwkundig aanneemsom van ca. 7,5 miljoen, heeft er toe geleid dat het hoofdgebouw volledig in oude luister is hersteld en de interne verbouwing nu een fraaie weerspiegeling is van heden en verleden. De oude harde cenrentgebonden gevelbepleis tering is compleet verwijderd en vervangen door een dampopen kalkpleister van Strikolith. De oorspronkelijke kleuren zijn weer aange bracht in een mineraal verfsysteem. een bijzon derheid was het vervangen van de zware gietij zeren gootelementen en de eveneens gietijzeren dakornamenten en waterlijsten. De geheel versterkte dakconstructie werd in drie fasen voorzien van een zinken roefdakbedekking. Aan de noordzijde van het hoofdgebouw zijn de oude galerijen, waar vroeger een boogschiet- baan en een kegelbaan waren ondergebracht, in oude glorie gereconstrueerd. Nu echter zijn ze met glaspuien dichtgemaakt en herbergen de veelaal zeer zware geschuts- stukken van het museum, de narnen van een aantal belangrijke militairen zoals Wellington, Blucher, Quatre Bras, Van Swieten en De Brauw zijn weer op de galerijmuren aangebracht. De vernieuwde installaties, zoals de luchtbehande ling, zijn in verlaagd plafonds uit het zicht gehouden. De hoge boogramen werden hiertoe voorzien van fraaie lichtkoven. Het restauratie- en renovatieplan, alsmede de directievoering, was in handen van Van Hoogevest Architecten uit Amersfoort. De opdrachtgever was Rijksgebouwendienst, directie Oost. D. Hoekmeijer, Koninklijk Woudenberg

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 38