Ê^MgS Heemschut 33 £3»»rï «S" tS!^^^i^®s5iSgï. i'.ti. i^i Nieuwstraat met gebouw 'De Berckepoort' voor de recente verbouwing. Foto Ad Molendijk, Stadsarchief Dordrecht. meestal slechts op doorreis. De laatste belang rijke gast in deze periode is Robert Dudley, graaf van Leicester, die op verzoek van de Staten- Generaal door koningin Elizabeth I van Engeland in 1585 naar de Republiek is gestuurd als landvoogd. Hij verblijft twee maanden in de Berckepoort.9 Matthijs Berck overlijdt in 1583, waarna zijn weduwe Wilhelmina het huis in 1586 probeert te verkopen aan de stad. Hoewel 'haere huijsinghe ende erve bevonden ende verstaen sijn seer bequaem ende gelegen om bijde stadt gecoft ende geappliceert te worden tot logement vande heeren ende vuersten', wordt de gevraagde prijs 'te hooch ende exces- syff geoordeeld.10 De weduwe blijft er wonen met haar kinderen tot haar dood in 1603. Familie Berck en Berckepoort in 17de eeuw Bij de boedelscheiding van 25 februari 1605 wordt het huis toegewezen aan de oudste zoon Johan. Hij dient evenwel zijn broer Hubrecht en zijn zusters Agneta en Anna jaarlijks een som gelds te betalen omdat de waarde van het huis die van de andere bezittingen verre overtreft. Johan Berck, die in 1590 trouwt met Erckenraet. van Beukenrode en na .1610 met Maria Buysen, is de meest vooraanstaande bewoner geweest van dit huis. Hij bekleedde verschillende functies in de stad en in Den Haag. Door de Sta ten- Generaal werd hij op diplomatieke missies gezonden naar Denemarken, Engeland en Venetië. Tijdens zijn gezantschap in Londen werd hij door de koning tot ridder geslagen, een duidelijke blijk van waardering voor deze Dordtse diplomaat. Zijn moeilijkste post was ongetwijfeld die in Venetië, toen nog een onaf hankelijke republiek, waar ridder Johan in 1622 aankwam en in 1627 vertrok.11 Niet lang na zijn terugkeer in Dordrecht overleed hij ziek en gedesillusioneerd vanwege de geringe succes sen tijdens zijn laatste missie. Hij werd begra ven in de Augustijnenkerk, het gebouw dat vlak naast zijn huis staat. Na 1605 heeft Johan Berck het huis opnieuw laten verfraaien. In de grote zaal aan het binnenplein laat hij in de consoles onder één van de moerbalken de portretten aanbrengen van zijn vrouw Erckenraet en hemzelf. Deze verbouwing is daarmee makke- lijkte dateren tussen 1605 en 1610. De oudste zoon van Johan en zijn eerste vrouw was Mathijs, die evenals zijn vader een reeks belang rijke posten bekleedde. Hij was schepen, secre taris en pensionaris van Dordrecht. Deze laatste functie had hij van 1636 tot 1653. Overigens moet opgemerkt worden dat de Bercks vanaf Johan niet meer in de wijnhandel actief zijn. De inkomsten worden voornamelijk verkregen uit ambten en grondbezit. Zo was Mathijs Berck vrijheer van Goidschalcxoord, gelegen in de Hoekse Waard. Hij was getrouwd met Alid de Roovere, telg uit een vooraanstaand Dordts regentengeslacht.12 Na Mathijs' dood in 1655 blijft zijn weduwe nog tot haar overlij den in 1678 bewoonster van de Berckepoort. Een deel van het complex dat aan de Hofstraat ligt en bekend is als Salomons Tempel wordt op 11 oktober 1655 via notariële beschikking gegund aan haar schoonzoon Johan van der Burch. Deze notabele was getrouwd met Margaretha, de oudste dochter van Mathijs Berck en Alid de Roovere.13 Margaretha over lijdt pas in 1677, maar wordt niet genoemd als erfgename, aangezien vrouwen nu eenmaal pas handelingsbekwaam werden geacht wanneer ze volwassen en niet getrouwd waren. Na het overlijden van Alid de Roovere komt het huis in bezit van een telg van een andere tak van de familie Berck, namelijk een nakomeling van Hendrick, broer van de eerste Berckepoort- bewoner van de familie, Mathijs Berck. De hier bedoelde mr.Pompejus Berck was uiteraard ook een vooraanstaand iemand en trad o.a. op als schepen van de stad. In 1702 overleed hij en sloot daarmee een tijdperk af. Nadat vervolgens nog een telg van een ander beroemd Dordts geslacht, namelijk mr. Jacob Stoop, met zijn vrouw Maria Anna van de Graeff, het huis hadden bewoond, werd het in 1768 gekocht door Gerrit Crebber enjordaan de Haan om er een logement van te maken. Hiermee was de woonfunctie verloren en toen in 1783 de beide heren hun bezit aan de stad verkochten is die nooit meer in ere hersteld.14 Zeer uiteenlo pend zijn de gebruikers sindsdien geweest en het is zelfs vrij moeilijk die in de bronnen terug te vinden. Laat het derhalve hier volstaan een kleine opsomming te maken: een lokaal voor anatomische lessen (snijkamer), een Franse school, een meisjesschool, belastingkantoor en kazerne. Meer recentelijk heeft het gebouw gediend als ruimte voor de Arbeidersjeugd Centrale, in de oorlog voor de Jeugdstorm, later voor de Huisvlijtschool en als atelier ruimte. Nu gaat het gebouw dan opnieuw huis vesting bieden aan een culturele organisatie waarbij de educatie ook weer een belangrijke rol speelt. In deze zin sluit het aan op de geschiedenis van de laatste twee eeuwen. Emile Havers is medewerker Stadsarchief Dordrecht. Noten 1 P.H. van der Wall, Handvestenetc, Dordrecht 1770-1783, 172 2 J.L. van Dalen, 'Hetklooosteren de kerk der Augustijnen te Dordrecht' in: Bijdragen voor de geschiedenis van het bisdom Haarlem, 26 (1901) 1-46 3 AWN Afdeling Lek- en Merwestreek, ongepubliceerd rapport 4 P. Horsman, 'De Berckepoort' in Kwartaal ér teken, 9 (1983) nr 4, 1-3 5 RAZH, kohier 10e penning 1 558, Staten van Holland, 929 f88v 6 Mathijs Balen, Beschryvinge van Dordrecht, 2 delen, Dordrecht 1677,945 7 Horsman, Berckepoort, 2 8 Th.W. Jensina, 'Het logement van de prinche van Oraingcn' in: Kwartaal teken 10(1984) nr 1, 18-20 9 Jcnsma,'Logement', 18 10 Stadsarchief Dordrecht, Archief 3, inv.nr. 2367 1 I Zie over het gezantschap in Venetië: J.C. de Jonge, Nederland en Venetië, Den ldaag 1852, 145-168 12 Nieuw Biografisch Woordenboek 13 Stadsarchief Dordrecht, Archief 3inv.nr. 2408 14 Stadsarchief Dordrecht, Archief 3, inv.nr. 240816 Heemschut nieuws februari 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 35