De Berckepoort en haar bewoners Emile Havers Het gebouw 'De Berckepoort' dat na een grondige restauratie een nieuwe fase in zijn bestaan ingaat als onderkomen voor de Stichting Culturele Educatie, heeft een lange geschiedenis. In de 16de en de 17de eeuw was het de woning van de Bercks, één der meest vooraanstaande families van Dordrecht. 32 Heemschut Ontstaan De Berckepoort diende ook als tijdelijk onderkomen voor hoge gasten van de stad, een duidelijke aanwijzing dat de bestuurders dit een representatief verblijf vonden en kennelijk hoger aansloegen dan de beste herbergen van de stad. Er is in feite sprake van een opeenvol gingvan huizen. Li het begin stond aan de Voorstraat op de hoek van de Nieuwstraat het huis van de Lombarden. Deze Italiaanse bankiers werden zwaar getroffen toen bij de stadsbrand van 13 3 8 het gebouw afbrandde. Mede met steun van de Hollandse graaf konden zij op deze plaats hun bedrijf voortzetten.' Wanneer in 1563 wordt gesproken van het huis van Mathijs Berck, vroeger geheten de 'Lombaer', blijkt daaruit de continuïteit tussen het Middeleeuwse bankiershuis en de Berckepoort in de 16de eeuw. In de Nieuwstraat stonden enkele huizen, die aan de achterkant grensden aan het Augustijnen klooster. Eén van deze huizen werd bewoond door Jacob Lisse, prior van het klooster. In een acte uit 1435 wordt gezegd dat het huis achter grensde aan de 'augustinen graft' en aan een zijde aan de muur van het lombardenhuis. Lisse blijkt het in 1443 verkocht te hebben aan Dirc Pietersz, schoenmaker.2 Bij archeologisch onder zoek in de kelders van de Berckepoort zijn onlangs de vermoedelijke fundamenten van deze huizen gevonden.3 Het complex was aan vankelijk georiënteerd op de Voorstraat, ver volgens vond een stelselmatige uitbreiding naar achteren plaats langs de Nieuwstraat. Na een reeks verbouwingen is het als het ware hierlangs opgeschoven en is de enige relatie met de Voorstraat nog het poortje dat aldaar via een smalle gang toegang geeft tot het binnenplein, waaraan eertijds de hoofdingang van de Berckepoort gelegen was. De bewoners in de 16de eeuw De eerste met naam bekende eigenaar was Thomas Bueckelaer die in 1520 als zodanig vermeld wordt.4 Zijn dochter verkoopt het huis rond 1530 aan Hubert Tack, telg uit een vermaard Plattegrond van Dordrecht door Jacob van Deventerca 1545: detail met Augustijnenklooster en het (niet getekende) huis van Hubert Tack. Renaissance console in Bentheimer zandsteen - 2de helft 16de eeuw - met wapenschild Johan Berck, bij restauratie geverfd. Duisburgs-Dordts geslacht van wijnhandelaars. Dat het huis dan al een vooraanstaande plaats inneemt, blijkt uit de oudste stadsplattegrond van Jacob van Deventer uit 1545. Daarop is naast het Augustijnenklooster de naam Hubert Tack geschreven, zonder dat zijn huis overigens is afgebeeld. Gerrit, schepen van de stad en Huberts enige mannelijke erfgenaam, overleed in 1557. Een jaar later is Matthijs Berck eigenaar van het pand, zo blijkt uit een belastingkohier.5 Het lijkt er op dat Hubert Tack inmiddels was overleden, want waarom zou het huis anders in vreemde handen zijn overgegaan. Matthijs trouwt met Huberts dochter Wilhehnina. In welk jaar is onbekend, maar wel weten we dat hun oudste zoon Johan m 1565 wordt geboren."In 1558 wordt Mathijs ingeschreven als lid van het wijnkopersgilde. We zien dus een doorgaande lijn van wijnkopers in het huis, dat - we zagen het al - geheel onderkelderd was ten behoeve van de wijnopslag. In de koopmansstad Dordrecht was wijn, vooral de Rijn- en Moezelwijn, het belangrijkste handelsproduct en bron van rijkdom voor menig koopman. Belangrijke gasten Matthijs Berck laat het huis aanzienlijk verfraaien, mede op kosten van de stad. Het ruime en luxueuze huis dat al spoedig de Berckepoort genoemd wordt, dient regelmatig als verblijf voor hoge gasten van de stad. Zo is bekend dut Alva (1572), geuzenleiderLzzwze^/ van derMarck (1572) en Willem van Oranje (1573) hier gelogeerd hebben. In 1575 wordt het huis ingrijpend verbouwd, hetgeen blijkt uit een post voor stenen en dakpannen in de stads rekening.7 Bovendien worden maar liefst 25 vensters vernieuwd op kosten van de stad. De prins houdt hier regelmatig domicilie, zijn echtgenote Charlotte de Bourbon bevalt hier in 1577 van een dochtertje.8 De prins zal nog diverse keren in Dordrecht verblijven, maar februari 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 34