30 Heemschut Grote zaal met consoles van lediaanse kalkzand steen bij restauratie geverfd Visitatie Berckepoort na restauratie, prof.mr. Wim Duk (I), prof.lr. Wiek Röling (r) Visitatie Berckepoort na restauratie, prof. dr. ir. Coen Temminck Groll (I), prof. ir. Wiek Röling (r) Het bouwhistorisch onderzoek en de commissie Temminck Groll Na heroplegging van de schorsing roept Heemschut een commissie in het leven - in de wandeling de commissie Temminck Groll - ter beantwoording van de vraag of en zo ja welk bouwhistorisch en archeologisch onder zoek verricht dient te worden ten behoeve van de plan vorming. De commissie adviseert tot een bouwhistorisch en aanvullend archeologisch onderzoek hetgeen de gemeente Dordrecht overneemt en laat uitvoeren. De resultaten daarvan zijn bij het opstellen van het tweede plan in belangrijke mate doorslaggevend geweest voor de constructie die daardoor duidelijk verbetert. Bouw- historicus A.H.M. Glaudemans van het Instituut voor bouwhistorische informatie en documentatie, [IBID] in 's-Hertogenbosch vertelt hoe muren weer op hun oorspronkelijke plaats terecht zijn gekomen, met uit zondering van een authentieke muur op de verdieping, die is gesloopt. Bij de uitvoering daarentegen is geen bouwhistoricus betrokken en dat is zichtbaar. In december 1997 bezoekt de commissie Temminck Groll, vergezeld van de voornoemde deskundigen - prof. Peetsers is dan verhinderd - de Onbeschaamde en de BerckepoortIn tegenstelling tot het enthousiasme over de restauratiekwaliteit van de Onbeschaamde (zie Heemschut dec. 1997) staat de constatering, dat i» - hoewel het plan voor de Berckepoort op zich zo gek nog niet is - de uitvoering daarvan vraagtekens oproept. Het 16de eeuws leemstucwerkplafond De restauratie hiervan is een afzonderlijk project, dat los staat van de overige restauratie en pas daarna is aangevangen op 1 december jl. Ook voor wat betreft het herstel van het 16de eeuwse leemstucwerkplafond - voor zover bekend het enige van die omvang in Nederland - is het bouwhistorisch onderzoek van doorslaggevende betekenis geweest. Voorbereiding en advisering zijn hier optimaal. Voor de restauratie van dat plafond stelt de gemeente na consultatie van zestien (wetenschappelijke) adviseurs en drie uitge breide rapporten - een inventarisatie, deskundigen raadpleging en een uitvoeringsadvies behelzend - een afzonderlijke begeleidingscommissie in waarin onder meer zitting hebben L. de Clercq, R. Crevecoeur, dr. ir. W. V.J. Freling, A.H.M. Glaudemans en R. Krooshof. Na ingewonnen adviezen valt de keuze op integrale restauratie. Met het werk is belast het restaurtieatelier van Dr. Christoph Hellbrügge, restaurator in Ascheberg (Duitsland). Vooral door deze wijze van aanpak, gekenmerkt door een ideale wijze van voorbereiden en zeer gedegen uitvoering, heeft het pand extra aan kwaliteit gewonnen. Naar verwachting zal de restaura tie van het plafond eind februari gereed zijn. Heemschut in alle toonaarden geprezen Heemschut krijgt niet alleen van de staatssecretaris lof toegezwaaid voor deze beschermingsactie. Ook de gebruikers van de leslokalen zijn enthousiast over de nu in takt gebleven grote historische ruimten en gehandhaafde originele kapconstructie. Zou het oorspronkelijke plan gerealiseerd zijn dan zouden die kwaliteiten - door een overladen programma van eisen, dat eigenlijk niet in het gebouw past - niet meer bestaan. Een bijkomend gevolg van deze Heemschut-actie is dat veel extra ruimte ter beschikking is gekomen door een naastliggende pand voor de foyer en een nieuw bouwproject op de grote cour voor een theater en extra balletzaal toe te voegen. Dat is niet alleen een belang rijke ruimtewinst voor de stichting maar ook een aanzienlijke verbetering van het beeld en de forum- februari 1997

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 32