Nieuwe uitgaven Anne-Marie ten Cate Stichting BONAS februari 1997 Heemschut 23 Zes Hanzesteden beschreven In samenwerking met de Stichting Hanze steden verscheen vorig jaar de prachtige en rijkgeïllustreerde uitgave 'Sporen van de Hanze; glorie van een gouden eeuwsamen gesteld door Frits David Zeiler, met foto's van Ger Dekkers. Het stroomgebied van de IJssel vormt het verbindende element tussen de zes historische steden, die in dit boekin hun historische samenhang worden beschreven. Na een inleidend hoofdstuk over de 'gouden eeuw' van de IJsselstreek en de betekenis van de Hanze in de periode 1250- 1550 volgt de geschiedenis van de steden Doesburg, Zutphen, Deventer, Hattem, Zwolle en Kampen en wordt een beeld gegeven van de ontwikkeling van de steden afzonderlijk en in relatie tot elkaar. In 1980, bij het 750-jarig bestaan van Zwolle, werd het idee geboren de oude handelspartners opnieuw met elkaar in contact te brengen en zo ontstond de 'Nieuwe Hanze', een vereniging van steden, die zich vooral richt op de public relations en cultuurtoeristische ontwikke lingen van dit mooie stroomgebied. Dit komt tot uitdrukking in de vele prachtige foto's van Ger Dekkers. Opvallend is dat op het merendeel van de foto's nauwelijks auto's te bekennen zijn! Zo moet het er vroeger uitgezien hebben. Zwolle, Waanders, 1991. 160p. ISBN 90.400.9973.1 Prijs f49,50. Volkswoningbouw In de CRM-reeks verscheen 'Volkswoningbouw 1900-1945; een analyse van overlevingskansen' samengesteld door Tessel Pollmann. Nederland werd ooit internationaal geroemd om haar sociale woningbouw. Nu zitten we met een erfenis die voor een groot deel economisch afgeschreven is. Een aantal van deze woonwij ken is vanwege de monumentenstatus veilig gesteld. Een groter deel wordt echter bedreigd. Tessel Pollmann sprak met politici, ambtena ren, bewoners, architecten en directeuren van woningbouwverenigingen en onderzocht de dilemma's van de woningcorporaties. Stedelijke vernieuwing, herstructurering, vervanging, samenvoeging en renovatie zijn de sleutelwoor den. Het regeringsbeleid zal verstrekkende gevolgen hebben voor het aanzien van de klas sieke arbeidersbuurten nu de woningbouwcor poraties verzelfstandigd zijn en het economisch belang vaak zwaarder telt dan immateriële aspecten als cultuurhistorische waarden. Verschillende buurten in Amsterdam, Leeuwarden en Rotterdam worden belicht. Door de gesprekken en het geven van verschil lende visies is het boek luchtig van aard, waarbij de vele problemen wel degelijk worden aange stipt. Het boek is uitgegeven in samenwerking met de Rijksdienst. Den Haag, Sdu Uitgevers, 1997.109p. ISBN90.12.08317.6Prijsf39,50. Jubileumboek Rijksdienst Het jaarboek Monumentenzorg 1997 stond in het teken van 50 jaar Rijksdienst Monumenten zorg. (Zie ook: Heemschut 1997, afl. 6 p. 2). Aan het eind van het Jubileumjaar verscheen 'In dienst van het E?fgoed, 1947-1997'. In vijftien bijdragen worden verschillende aspecten van de geschiedenis van de Rijksdienst door medewer kers en gastauteurs verteld. Over de Monu mentenwet, stedenbouwkundige monumenten zorg, de ontwikkeling van het bouwhistorisch onderzoek, de verschillende collecties, de wetenschappelijke publikaties enz. Door de thematische aanpak is dit lijvige boekwerk niet te zwaar geworden. Zwolle, Waanders, 1997. 360p. ISBN90.400.996.0Prijsf49,50. Kastelen op prentbriefkaarten 'Kastelen zo waren ze'; prentbriefkaarten geselecteerd en van tekst voorzien door Jan Harenberg. Het boekje maakt deel uit van een reeks met afbeeldingen van prentbriefkaarten uit groot moeders tijd met een begeleidende tekst, die interesse wil wekken voor een stuk nationale historie. Deze uitgave bevat 90 Nederlandse kastelen op alfabetische volgorde. Informatie over reeds verschenen delen kunt U inwinnen bij Nederland Boekproducties, Kanaalweg 1, 7902 LH Hoogeveen. Tel 0528-232099. Almere Haven, Christina, 1997. 96p. ISBN 90.722 75.59.4 Prijs f 12,50. Arbeid, industrie en beeldhouwkunst In samenwerking met de Stichting Europese Kunst en Industrie (SEKI) verscheen 'Beeld op het werk; Arbeid en industrie in de Nederlandse beeldhouwkunst'. Samenstelling Peter Nijhof teksten Mhjam. Beerman en Ardine Nicolai, foto's Gerard Dukker e.a. Inspiratiebron en aanleiding tot deze uitgave was het jaar van Industrieel erfgoed (1996). Het boek bevat een representatieve selectie van 100 objecten op genoemd gebied, die voorafgaand geïnventari seerd werden. Voorwaarde was dat de objecten zich in openbare ruimten bevinden (binnen of buiten). Na een inleiding volgt een thematische indeling: strijd, ambacht en industrie, land- De stichting (Bibliografieën en Oeuvrelijsten van Nederlandse Architecten en Stedenbouwkundigen), opgericht in 1994, houdt zich bezig met het inventarise ren en documenteren van het werk van Nederlandse (interieur)architecten, steden bouwkundigen, tuin- en landschapsarchi tecten uit de periode 1790 tot heden, alsmede alles wat er in boeken en tijdschrif ten over en door zo iemand is geschreven. Het NAi (Nederlands Architectuur insti tuut) beheert tekeningen, collecties en archieven van vele architecten, de Rijksdienst voor de monumentenzorg inventariseert monumentwaardige gebou wen. Bonas inventariseert het complete oeuvre van architecten en heeft daaraan een enorme taak. Vanaf het jaar 1790 komen ca 2000 ontwerpers in aanmerking voor inventarisatie en documentatie. Inmiddels zijn vele architecten geïnventariseerd en geautomatiseerd opgeslagen. Deze bestan den zijn voor publiek toegankelijk. In de BONAS boeken reeks zijn inmiddels drie deeltjes verschenen. Brinkman, Evers en Leliman. De boekjes bevatten een inlei ding met een geschreven portret, waarin aandacht voor de persoon, opleiding, opvattingen, samenwerkingsverbanden en de aard van het werk. Daarna volgen een chronologische oeuvrelijst, bibliografieën en registers. Met ingang van dit jaar wil men de verschij ningsfrequentie van de deeltje opvoeren tot zes per jaar. Nieuw is dat men zich kan abonneren op de reeks. In 1998 zal een gevarieerd aanbod verschijnen; Roodbaard, Klijnen, Architectenbureau Van Nieukerken, Groenewegen, Otten. Husly en Herman Haan- Noot f 125,- ontvangt men zes deeltjes per jaar, franco thuis. De Bonas-reeks wordt uitgegeven door de Stichting Bonas en het NAi, in samenwerking met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Informatie Stichting Bonas, Nederlands Architectuurinstituut, Museumpark 25. 3015 Rotterdam. Tel 010-4401200. (Zieookpag. 8) bouw enz. Per object is er een mooie grote zwart-wit foto en een beschrijving van beeld, beeldhouwer en geschiedenis. Zo werd er te Arnhem een Monument voor de uitvinding van de Kunstzijde opgericht Hildo Krop, 1938) en werd te Made, aan de rand van de Biesbosch de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 25