Jaarverslagen EXPOSITIES EXCURSIE AlGENDA Jargon 22 Heemschut Oosterdok en Stationseiland, plannen t/m 21 maart in Arcam-galerie, Waterlooplein 211 Amsterdam. Soo vele heerlijcke gebouwen-, expositie over Philips Vingboons; t/m 8 maart in het Bijbels Museum, Herengracht 366 Amsterdam. Gewonnen land-, over het ontstaan van Flevoland en de gevolgen voor de stad; t/m 14 maart in Sted.Museum Kampen. Monumentendagen Deventer (zie pag.10) Monumentendagen Schoonhoven Heemschut organiseert op 18 en 19 april Monumentendagen in Schoonhoven van 11-17 uur. Centraal Informatiepunt: De Turfkelder (VVV-kantoor), Stadhuisstraat 1. Gouda of Utrecht, daarna per bus. Het monumentale stadhuis is te bezichtigen, evenals de turfkelder onder het stadhuis. Hier wordt een demonstra tie edelsmeedkunst gegeven. De kelder van het goud Utrechtse kastelen en buitenplaatsen-, 28-3 t/m 26-9 in Museum Flehite, Westsingel 50 Amersfoort. Waar landen we? over de groei van Schiphol; t/m 8 maartin Ned. Architectuur Instituut, Museumpark 25 Rotterdam. Herinneringen aan de roemruchte Groep '32-, van 1-3 t/m 30-8 in de Koepel van Zonnestraal, Loosdrechtsebos 7 Hilversum. zilver- en klokkenmuseum is opengesteld; de klokkenfabriek Van Kan; de unieke en recent gerestaureerde watertoren in chaletstijl, waar een zilvertentoon stelling is ingericht; een kerktoren kan beklommen worden, en op zaterdag nog twee kerken. Informatie: 020-6225292 Monumentendagen Bergen op Zoom Op 9 en 10 mei organiseert Heemschut Monumentendagen in Bergen op Zoom van 11-17 uur. Tel.: 020-6225292. De Waag in Deventer. Foto Auke Pluim. 21 en 22 maart Monumentendagen Deventer, (zie pag.10) 16 april Monumentenstudiedagen NCM over Onderhoud in Arnhem. 18 en 19 april Monumentendagen Schoonhoven. 8 mei KNOB-Studiedag cultureel erf goed Zeeland. Tel. 030-2321756. 9 en 10 mei Monumentendagen Bergen op Zoom. 23 mei Algemene Ledenvergadering Bond Heemschut te Utrecht om 10.30 uur. Agenda volgt in het april nummer. Stukken kunnen t.z.t.worden opgevraagd. RDMZ Het Jaarverslag 1996 van de Rijksdienst Monumentenzorg verscheen dit jaar later dan ooit. Het bevat een interview met direc teur Asselbergs die terugkijkt op een jaar waarin gewerkt werd met de nieuwe restauratiesubsidierege ling (Brrm '97) en waarin de eerste 25 miljoen van de dotatie van 275 miljoen werd besteed. In 1996 werd geƫxperimenteerd met de eerste twee regionale steunpunten, Drenthe en Noord-Brabant, waaraan ook Heemschut deel neemt. Het was het Jaar van het Industrieel Erfgoed, dat zeker een nieuwe impuls heeft gekregen door de grote landelijke aandacht. Het Jaarverslag 1996 is te bestellen bij de afdeliiig Communicatie van de RDMZ. Tel030-6983385. Amsterdam Voorts ontvingen wij het Jaarverslag 1996 van het Bureau Monumentenzorg Amsterdam dat in het verslagjaar de overdracht naar de Dienst Binnenstad voor bereidde, hetgeen een zware belasting was. Van de extra dotatie vloeiden geen gelden naar de hoofdstad, ondanks de urgente restauratiebehoefte. En er zal een oplossing gevonden moeten worden voor het tekort aan formatieplaat sen, wil het Bureau als expertise- en kennisinstituut op het gebied van de monumentenzorg in de toekomst alle belanghebbenden zo goed mogelijk kunnen blijven dienen. Bureau Monumentenzorg, Keizersgracht 123, 1015 CJ Amsterdam Tel 020-6263941. Console Een console is een houten of stenen bouwonderdeel ter onder steuning van een balk, een kroon lijst of van bogen van een gewelf in of op een muur. Heel bekend is de console in de voluut- of S- vorm, zoals die in de renaissance is ontstaan. Een console wordt ook wel kraagsteen of houten kraagstuk genoemd. De meest eenvoudige vorm van een console is de (houten) klos, een blok(je) waarmee een ondersteuning op z'n plaats gehouden wordt. Bleef de houten klos in zicht, dan werd deze vaak versierd. Men ziet eenvoudige sierranden tot rijk houtsnijwerk zoals op de afbeel dingen hiernaast en in de Berckepoort te Dordrecht (p. 27). Men dient de console niet te verwarren met het sleutelstuk. Een steutelstuk is een langwerpig plat stuk ter ondersteuning van een balkeinde. Het vergroot het draagvlak aan het einde van een balk. Ook het sleutelstuk werd versierd. Afbeelding uit: Restauratie vademecum, een losbladige uitgave van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, in samen werking met de Sdu Uitgeveruij te Den Haag. februari 1997

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 24