SERVICE LEZINGEN EXCURSIE CURSUSSEN februari 1997 Heemschut 21 GRONINGEN Lezing organische architectuur Op 23 april houdt architectuurhis toricus Geert Prtiiksma een lezing over 'organische architectuur'. Voorbeelden van deze bouwstijl zijn het hoofdkantoor van de Gasunie in Groningen, hetNMB- hoofdkantoor in Amsterdam en Museum De Buitenplaats in Eelde. De lezing wordt gehouden in dit museum, tevens worden de bijzonderheden van de bouwstijl ter plekke getoond tijdens een wandeling door het museumge bouw. Opgave: zie onder bericht 'Hofjes wandelen'. Het middeleeuwse kerkgebouw Op 3,10, 17 en 24 maart praat mediaevist Egbert van der Werff u bij over middeleeuwse kerken. Achtereenvolgens worden behan deld: romaanse architectuur, goti sche architectuur, beeldhouwkunst in romaanse en gotische portalen en mozaïeken, fresco's en gebrand schilderd glas. De avonden worden gehouden in Cultureel Centrum De Oosterpoort in Groningen. Op 29 maart volgt, met als gids eveneens Egbert van der Werff, een wandelexcursie in de stad Groningen. Bezocht worden de van oorsprong middeleeuwse Martinikerk en Der Aa-kerk. Opgave: zie onder bericht 'Hofjes wandelen'. Wandeling Groninger Universiteit Op 5 april vindt er in Groningen een stadswandeling plaats langs verschillende gebouwen van de Rijksuniversiteit Groningen. De wandeling wordt een ontdekkings tocht langs diverse uitingen van beeldende kunst die de universiteit herbergt. Maakt u van de gelegen heid gebruik om het Bestuurs gebouw van de universiteit van binnen te bekijken! Dit gebouw met bijvoorbeeld fraaie 18de-eeuwse wandbespanningen is gewoonlijk alleen op Open Monumentendag te bezoeken.Uw gids is Brigitte Hekker, van het Groningse Universiteitsmuseum. Opgave: zie onder bericht 'Hofjes wandelen'. Hofjes wandelen in Groningen Deze populaire stadswandeling wordt dit jaar weer georganiseerd. Op 26 april wandelt u met gids Egbert van der Werff langs een drietal in oorsprong middeleeuwse holjes in de Groningse binnenstad. Opgave en informatie: Stichting Kunst in Zicht, Groningen, telefoon 050-318 86 51. Excursies Groninger Kerken Op zaterdag 18 april is er een excursie naar de kerken van Woltersum, Noorddijk en Harkstede. De tocht gaat ook naar de Fraeylemaborg in Slochteren. U kunt zich vast inlezen over de zeer oude kerk van Noorddijk in het onlangs verschenen boekje dat u voor 17,50 bij Stichting Oude Groninger Kerken kunt bestellen. De succesvolle driedaagse tocht naar de zoutstad Lüneburg in Duitsland wordt op 11, 12 en 13 juni a.s. herhaald. De binnenstad van Lüneburg is gaaf bewaard gebleven met bakstenen huizen uit de gotiek en de renaissance. Er wordt een aantal belangrijke kerken bezocht en ook het landschap rondom de stad wordt verkend, met een bezoek aan een klooster complex. De Stichting Oude Groninger Kerken organiseert de tocht en u geniet! Informatie: Stichting Oude Groninger Kerken, tel. 050- 3123 569. Kadercursus Noord-Holland Het NCM organiseert in maart een kadercursus gemeentelijke monumentenzorg voor leden van historische verenigingen en parti culieren monumentenorganisa ties. De cursus vindt plaats in de Grote Kerk van Alkmaar op de dinsdagavonden 17, 24 en 31 maart. Op zaterdagochtend 4 april vindt een excursie plaats. De kosten bedragen/95,-voor leden van bij het NCM aangeslo ten organisaties. Overige deelne mers betalen 135,-. Hiervoor krijgt de cursist tevens een uitge breid documentatiepakket. Voor nadere informatie: 020-6277706 (Paul Vesters). Het programma van de cursus ziet er als volgt uit: Dinsdag 17 maart 'De spelers van het monumemenspeF Van monumentenzorg via cultuurhistorie naar ruimtelijke kwaliteit Monumentenzorg in het jaar 2000. spreker: Paul Vesters (NCM). Draagvlak en participanten in de monumentenzorg Wie spelen het spel en wat is hun rol? Hoe zit het met her. draagvlak voor monumentenzorg? spreker; Paul Vesters (NCM). Het particuliere initiatief Meedenken, meestribbelen of tegenstribbelen, spreker: Paul Vesters (NCM). De eigenaar Het bezit van een rijksmonument: een geplaveid pad of een weg met hobbels? spreker: Marcel Corbic (eigenaar-bewoner van rijksmonument). Dinsdag 24 maart 'Gemeentelijke monumentenzorg'. De restauratie van de Grote Sint Laurens Kerkte Alkmaar Rcstauratiefilosofie, vergunningen, financiering, de eisen van gebruik. spreker: Piet Verhoeven (bureau monumenten zorg gemeente Alkmaar). Het beschermde stadsgezicht: de Middeleeuwen in de 2 le eeuw. Beeldkwaliteit, nieuwbouw vs. oudbouw, welstandsbeleid, schaal, spreker: Erik Mak (afdelingstedebouw gemeente Alkmaar). Dinsdag 31 maart 'Cultuurhistorie in een tijd van grote ruimtelijke dynamiek'. Behoud door bescherming of behoud door ontwikkeling? Het landelijke gebied. Bcrgcn-Egmond-Schoorl sprekers: Paul Vesters. De cultuurhistorische waardenkaart van de provincie Noord-Holland. Doel, methode, relatie met de ruimtelijke orde ning, gebruiksmogelijkheid, de eerste resultaten (cultuurhistorische inventarisatie en waardering van de Schermer). sprekers: Hélène Meelissen en Corry ten Oever (provincie Noord-Holland). Tussen Malta en Den Helder: archeologie in de ruimtelijke ordening. spreker: Stichting voor de Nederlandse Archeologie. Cursus Bouwhistorie De stichting Nationaal Contact Monumenten en de Stichting Bouwhistorie Nederland organise ren weer de cursus 'Bouwhistorie in kort bestek'. Tijdens de cursus komen o.a. de volgende zaken aan bod: de historie van het bouwen, bouwmaterialen en constructies, historische boerderijbouw, het huis in de stad, arcbitectuurhisto- rie benaderd vanuit materiaal en constructie, de beoordeling van bouwplannen en de beoordeling van gebouwen. Daarnaast vindt er een excursie plaats. De docenten zijn allen werkzaam in de bouwhistorische praktijk. De cursus wordt aangeboden in Zwolle op de avonden 26 maart, 1, 8, 15 en 22 april. Op Zaterdag 18 april zal de excursie plaatsvinden. De kosten voor deelname (met syllabus) bedragen/250,-. Voor opgave en informatie: NCM (Paul Vesters; 020-6277706). Restaureren In februari 1998 komt de BNAmet de uitgave 'Restaureren, toekomst voor verleden. Opdrachtgevers en restauratiearchitecten in beeld'. Onder redactie van Martin H. Voigt, Hans Biemans, Theo van Oeffelt. Het boek informeert over het restauratieproces, subsi diemogelijkheden en de instellin gen in de restauratiesector. De uitgave presenteert daarnaast 68 architecten die met foto's en tekst hun deskundigheid in en hun visie op restaureren tonen. Ook komen opdrachtgevers aan het woord, die spreken over hun zorg, hun erva ring en hun plezier tijdens de restauratie. Een unieke en complete uitgave. Voor de eerste maal worden architectuur en monu mentenzorg - cultuurschepping en cultuurbehoud - samengebracht. Monumenten herleven door de waardering die de eigenaar voor het gebouw koestert en door de zorg, deskundigheid en de inventi viteit van de architect. Het boek is zowel bestemdvoor particulieren als gemeenten, stichtingen en anderen die monumenten willen restaureren. Prijs 37,50 ISBN 90 74181 03 1 (zie ook inlegvel).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 23