Monumenteel KORTE BERICHTEN Heemschut 19 GRONINGEN Pandje wordt gerestaureerd Zeerijp Het oude pandje aan de Enumerweg, dat volgens archeologen dateert van begin 16de eeuw, zal door de Groninger Stichting Woonhuis- monument worden gerestaureerd. De nieuwe eigenaar van het pand heeft het goed voor met het huisje, dat als enige gebouw, samen met de kerk, overbleef bij een grote overstroming in 1663. Restauratie station Groningen begonnen Groningen De restauratie van het Groninger NS-hoofdstation is op 28 november j.1. op feestelijke wijze gestart. Het geld voor de restauratie, 18,2 miljoen gulden, is in één jaar tijd bij elkaar gebracht. De Nederlandse Spoorwegen namen hiervan 9,6 miljoen voor hun rekening, de rest van het geld is afkomstig van donaties en subsidies. Het hoofdstation van Groningen, een ontwerp van architect Izaak Gosschalk, dateert van 1896. Het oorspronkelijke, 120 meter brede station heeft een indrukwekkende, zeer hoge entreehal, die voorzien is van Jugendstil-tegeltableaus. In 1968 is, in de moderniserings- drang van die jaren, de hoge hal aan het oog onttrokken met een verlaagd plafond van plaatmateri aal. 'Het 19de-eeuwse jasje moest zo snel mogelijkuit', aldus op 28 november de vroegere bouwmees ter van de NS, Domna. Later, ca. 1980, zag Douma het belang van behoud van oude stationsgebou wen wel degelijk in. Heemschut wist hem te 'bekeren'. Het stationsgebouw verbergt architec tonische en artistieke bijzonderhe den, die bij de geplande opleve ring, op 1 januari 2000, in volle glorie te zien zullen zijn. Schetsen voor Grote Markt Groningen Op 15 januari werden op het stadhuis van Groningen de ontwerp-schetsen gepresenteerd voor de herinrichting van de Grote Markt. Vooral het noordelijk deel van de Grote Markt zou in de ogen van het gemeentebestuur veranderd moeten worden. Zo zou de rooilijn naar voren verplaatst dienen te worden. Hiervoor moet dan de huidige gevelwand met architectuur uit de jaren '50 en '60 sneuvelen. Verder is er een grote parkeergarage gepland onder het centrum van de Grote Markt. De parkeergarage zou een prettig verblijfsklimaat moeten krijgen, met winkels, horeca, veel verlichting etcetera. De oostwand van de Grote Markt zou op termijn ook veranderd kunnen worden, om zo de Grote Markt nog 'beschutter' te maken. Dit voorjaar wordt aan de 'Stadjers' in een representatieve enquête gevraagd wat hun mening is over de plannen. Het 'upgraden' van de Grote Markt begon met de bouw van het omstreden Waagstraat-project, een ontwerp van de Italiaan Natalini. Trouwen en andere activiteiten in Groningen Vanaf april kan op de borg Nienoord in Leek het burgerlijk huwelijk gesloten worden. De borg, een Rijksmonument, wordt op dit moment intern verbouwd. Hierdoor zal het horecagedeelte fors uitgebreid worden. Er kan dus na het trouwen meteen feest gevierd worden op het kasteel. Ook op de Fraeylemaborg in Slochteren wordt getrouwd. En de Stichting Oude Groninger Kerken stelt tevens een aantal kerken hiervoor ter beschikking. De vaak pittoreske kerkjes kunnen ook voor andere activiteiten gehuurd worden, bijvoorbeeld inuziekrepetities. Inlichtingen: Stichting Oude Groninger Kerken, telefoonnummer 050 - 3123 569. NOORD-HOLLAND Restauratie St.josephkerk voltooid Haarlem De restauratie van de gevel van de Sint Joseph kerk aan de Jansstraat te Haarlem is voltooid. De kerk dateert uit 1843 en is gebouwd naar een ontwerp van architect II. Dansclorp. Aannemings bedrijf Klein Schiphorst verving of herstelde de volgende onder delen: de loden en zinken bedek king van de toren, de houten, door de boktor aangetaste constructie onder de toren en ballustrades en de pilaren en door scheuren aan getaste natuursteen in de voor gevel. De tekst 'Tabernaculum Dei Cum Hominibus' op het front werd verguld. Geld nodig voor Beth Haim Ouderkerk aan de Amstel De historische Portugees-Israëlietische begraafplaats 'Beth Haim', gelegen in het centrum van Ouderkerk aan de Amstel, verkeert in erbarmelijke staat. Restauratie kost 5 miljoen gulden. De begraafplaats dateert uit 1614, Trouwen kan vanaf april in borg Nienoord. 27.000 mensen hebben er hun laatste rustplaats gevonden. Er is nu een fonds opgericht om gelden voor de restauratie bijeen te brengen, namelijk het David Henriques de Castrofonds. De hoop van Castro is vooral gevestigd op de provincie Noord-Holland. Castro heeft een bijdrage gevraagd van 4 miljoen gulden uit het goed gevulde Fonds Investeringen Noord-Holland. Inlichtingen: C. De Groot, voorzitter Castrofonds, tel. (0200 496 21 21, privé (020) 496 13 51. ZUID-HOLLAND Bouwplaat Leidse stadhuis Leiden De gemeente Leiden heeft een bouwplaat laten (her)drukken van het Leidse stadhuis, zoals het er vroeger uitzag vóór de brand in 1929. Liet gebouw dateerde uit 1597, na de brand bleef alleen nog de voorgevel in Hollandse renaissance stijl gespaard. Erachter verrees om de jaren dertig een nieuw stadhuis - waarover de meningen verdeeld zijn. De bouwplaat in kleur is voor 4,- te koop bij de informatiebalie van de gemeente. Opsturen kan ook, dan kost hij 8,50, te bestel len bij de gemeente Leiden, publieksvoorlichting, Postbus 9100, 2300 PC Leiden, tel. (071) 5165585. Meldpunt Bonte Knaagkever De Stichting Bonte Knaagkever heeft een landelijk telefoonnum mer geopend. Iedere monumen teigenaar kan er met zijn vragen over de bonte knaagkever terecht. Er was namelijk geen enkele gespecialiseerde instantie waar iemand met zijn vragen meteen terecht konden, uitgezonderd misschien de Monumenten- wachten. Het nummer is: (0800) 023 04 04. Informatie: J.H.G. Goeman Borgesius, voorzitter, tel. (058) 254 20 04 en L.J. Lyklema, vice- voorzitter, tel. (0522) 48 16 66. A'ledewerkers: Saskia Simon (Gr.), Bert Fransscn i februari 1997

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 21