Rechtzetting 18 Heemschut Bij â– uitbreiding van dit. kruispunt tot rotonde wordt grens beschermd stadsgezicht overschreden. Foto gent. Waterland. raad al is goedgekeurd, verder in procedure wordt gebracht. Immers zowel de commissie stads en dorpsbeheer van Waterland als de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg hebben hun beden kingen ertegen kenbaar gemaakt. Ook zij zijn van mening, dat deze ingreep een te grote aantasting is van het beschermde historische stadsgezicht van Monnickendam. Dat de provincie met twee van deze negatieve adviezen, waar dat van Heemschut nog eens bij komt, een verklaring van geen bezwaar aan de gemeente zal verlenen lijkt nu ondenkbaar. PKB nodig voor 'natte hart' Edam Een tweede nationale luchthaven in de Markerwaard is vrijwel zeker van de baan. Dit vertelde top-ambtenaar A. Grijns, die namens minister Wijers deze mededeling deed op een vorig jaar gehouden sym po sium te Edam over 'De toekomst van het IJsselmeer'. Niettemin zijn er nog voldoende plannen op rijks-, provinciaal- of gemeentelijk ni veau, die waak zaamheid noodzakelijk maken voor wie, zoals wij, landschap en cultuur ter harte gaan. Zijn het niet de vliegtuigen, dan zijn het wel de niet bescheiden woningbouwplan nen (IJburg, Visserseiland in Hoorn, Enkhuizerzand), windmo lenparken, uitbreiding van jacht havens en niet in de laatste plaats de vervuilende activiteiten in en aan het water, die zorgen baren. Volgens Heemschut en de Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer zou een planologische kernbeslissing voor 'het natte hart' meer gewicht in de bestuurlijke schaal leggen dan de bestaande, veelal niet op elkaar afgestemde beleidsplannen van de diverse overheden. GELDERLAND De Hessenberg te Nijmegen Nijmegen Sinds de gemeente in 1991 een in Europees verband gehouden architectuurprijsvraag uitschreef en in de randvoor waarden sloop van het voormalige R.K. Weeshuis opnam, heeft zij er een probleem bij. Letterlijk zichtbaar als grote open plek met een eenzaam gebouw, overblijfsel van het middeleeuwse nonnen- looster Hessenberg. Niet alleen dit rijksmonument wordt in haar bestaan bedreigd, ook het aanzien van de oude Benedenstad. Wat zijn de feiten. Er is een beschermd stadsgezicht met een rijksmonument waaromheen alle bebouwing gesloopt is om plaats te maken voor de verwezenlijking van het zgn.'Flash Gordon'-project. Dit beoogt de bouw van zes woon torens boven een meerlagige parkeergarage. Tegenstanders van dit plan vrezen een verloren gaan van het historische stadspatroon en aantasting van de skyline. De Werkgroep Hessenberg werd opgericht, waarin ook de Bond Heemschut is vertegenwoordigd. GELDERLAND Technisch adviseur(s) gezocht De provinciale commissie Heemschut Gelderland is reeds geruime tijd op zoek naar een technisch adviseur (TA). Gezien de uitgestrekt heid van de provincie is er plaats voor twee TA's; specifieke belangstelling voor een bepaalde regio juichen wij ook toe. De commissie zou graag in contact treden met technisch deskundigen, stedenbouwkun digen, planologen en (land schapsarchitecten die de zaak van Heemschut een warm hart toedragen en bereid zijn enige tijd vrij te maken om het bewakings- en beschermings systeem in de provincie in stand te houden. De technisch adviseurs en de PR-functionarissen vormen de spil van de beschermingsac ties, bijgestaan door de leden van de provinciale commissie die verspreid wonen over de gehele provincie. Als zodanig vervullen zij een belangrijke rol bij de signalering van zaken. Wanneer u interesse heeft voor het TA-schap (het werk geschiedt op vrijwilligersbasis met vaste onkostenvergoeding) of anderszins informatie wenst over de functie of de commis sie, kunt u contact opnemen met m.w drs. M. Jetten, secreta ris van de provinciale commis sie Gelderland, Guyotstraat 1, 6524 TA Nijmegen (024-3230419). In het aprilnummer zal de volledige lijst TA's worden gepubliceerd. De gemeente heeft een haalbaar heidsonderzoek laten instellen naar behoud van het Weeshuis in combinatie met Flash Gordon, hetgeen niet te realiseren is. Op 31 oktober 1996 werd een sloop vergunning afgegeven. Hiertegen heeft Heemschut samen met Numaga, het Cuypersgenootschap en de Bewonersraad Binnenstad beroep ingesteld bij de arrondisse mentsrechtbank te Arnhem, waar door de werking van deze vergun ning is opgeschort. Tevens heeft de Werkgroep Hessenberg onder zocht of behoud van het Weeshuis mogelijk is in combinatie met een ander plan. Dit alternatieve plan van de hand van Dick Pouderoyen en Henk Velthuijzen respecteert het historische stadspatroon en de bijzondere plek in relatie tot de omringende gebouwen terwijl toch nieuwbouw van 2 tot 3 lagen mogelijk is en er groen terug komt. Dit alles bij een gelijkblijvend aantal woningen en het advies de parkeergarage onder het Joris Ivensplein te bouwen. Dit alterna tieve plan is op 27 juni 1997 aan de gemeente en in augustus aan de stedelijke monumentencommissie aangeboden en eind oktober over handigd aan de leden van de provinciale commissie tijdens een hoorzitting. Gedeputeerde Staten van Gelderland stelden toen de 119 bezwaarmakers in de gele genheid hun bezwaren toe te lichten. Ook Heemschut heeft zich uitgesproken tegen het bestemmingsplan tot bebouwing in de geest van 'Flash Gordon', dat op 2 juli '97 door de gemeenteraad van Nijmegen werd vastgesteld. De informatie voor dit artikel is mede ontleend aan Nijmeegs Katern 10(1996)2; 11(1997)5. Medewerkers: Saskia Simon (Gr.), Bertus Boivin (Dr.)Jan-DerkGcrritsen (N.H.), Ria Koning(Gld.) Rectificatie bij: 'De Fyten' van Pieter Post en Johannes Fyt. In Heemschut december 1997, nr. 6 zijn onder boven staande kop twee artikelen opgenomen waarvan de titels weggevallen zijn. Het artikel op pagina 33, draagt als titel: Schouw en schilder stukken van de Onbeschaamde teruggevonden. Auteur Roland Blijdenstijn. Het artikel op pagina 34 en 35 draagt als titel: Beschouwing over 'de Fyten' van Pieter Post en Johannes Fyt: auteur Hans Bollebakker met medewerking van Ineke Vink. Red. februari 1997

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 20