Heemschut nieuws ACTIEF Heemschut 17 Vooi~m.alige gemeentehuis van Wedde. FotoJ.D. Loning GRONINGEN Gemeentehuis herbestemmen Wedde De acties die door Heemschut en enkele particulieren zijn gevoerd om het voormalig gemeentehuis van Wedde te behouden, lijken geen succes te hebben. De gemeenteraad van Bellingwedde had er eind december weinig tijd voor nodig om in te stemmen met sloop van het markante, 19de-eeuwse dorps gebouw. Tegelijk werd beslist dat de bouw van een nieuw dorpshuis kan beginnen. Dit nieuwe dorps huis verrijst op de plek van het voormalige gemeentehuis, iets verder naar achteren en haaks er op. De gemeente Bellingwedde kan deze beslissing tot sloop geheel zelfstandig nemen. De Provinciale Welstandszorg, het Provinciebestuur, noch de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg hebben de macht dit te verhinderen. Vanuit de Provinciale Welstandszorg is wel gewezen op de risico's van sloop. Voor het MSP (Monumenten Selectie Project) is het pand architectonisch te zwak voor plaatsing op de Rijksmonumentenlijst, maar kan het wel een gemeentelijk monu ment worden. Aanpassing voor hergebruik van het voormalig gemeentehuis zou volgens een Vervolg colofon pagina Het 'positieve' standpunt van de RDMZ is een 'neen, tenzij' geworden. In een brief aan Haarlem schrijft directeur Asselbergs van RDMZ, dat de gekozen planmethodiek, waarbij het bestemmingsplan pasklaar werd gemaakt voor het rapport van een architectenbureau economisch niet verantwoord zijn. Naar de mening van Heemschut is het gebouw wel geschikt voor hergebruik en kan het bouw volume van het oude gemeente huis niet gemist worden in de ruimtelijke structuur ter plekke. Voetpad illegaal afgesloten Onderdendam Heemschut maakt het gemeentebesuiur van Bedum er in een schrijven op attent dat in Onderdendam een eeuwenoud voetpad wederrechtelijk wordt afgesloten. Het gaat hier om een onverharde weg van de Achterweg naar de Bosweg. Dit pad is open baar maar nieuwe bewoners ver bieden de wandelaars het pad te gebruiken. Heemschut is van mening dat oude paden in het land schap, en meestal zijn dit kerkepa- den, even goed monumenten zijn als molens of kerken. Het afsluiten van openbare wandelpaden gebeurt vaker. Heemschut Groningen heeft hierover inmiddels contact opgenomen met Stichting Vrij Wandelen in Amsterdam. Toch parkeerterrein aan 't Padje Slochteren Ondanks protesten, o.a. van Heemschut, wordt er in Slochteren, vlakbij de Fraeylema- borg, aan 't Padje, toch een parkeer terrein aangelegd, 't Padje is een bouwplan, onvoldoende bescherming biedt voor het beschermde stadsgezicht. De brief is nog voor de zitti ng van de Raad van State gepubli ceerd, opdat ook de advocaat van Röling nog een schorsing kon bereiken. restant van een oeroude weg. Het vormde tot voor kort, met de aanliggende bebouwing en de door bomen omzoomde wei landen een historisch-landschap- pelijk bestanddeel in het als beschermd dorpsgezicht aan gewezen deel van Slochteren. Het gemeentebestuur van Slochteren wilde de weilanden echter veran deren in parkeerterreinen, met 't Padje als toegangs- en ontslui tingsroute, ten behoeve van de nabijgelegen Fraeylemaborg en de Geertsemaheerd, waar veel toeristen en bezoekers verwacht worden. Ondanks redelijke argu mentatie en het aandragen van voldoende alternatieve parkeer plekken in de directe omgeving, was het gemeentebestuur van Slochteren niet van de plannen af te brengen en koos het voor vernieling van het nog nagenoeg ongerepte dorpsbeeld aan 't Padje. DRENTHE Heemschut: geen hoogbouw in centrum dorp Eelde Eelde De gemeente Eelde is van plan in het hart van het dorp de bouw van een winkelcentrum mogelijk te maken met vier bouwlagen. Projectontwikkelaar Geveke heeft een 12 meter hoge 'doos' ontwikkeld die zeer nadrukkelijk over vrijwel de hele lengte van de Hoofdstraat zichtbaar zal zijn. In een brief aan Burgemeester en Wethouders van Eelde heeft Heemschut Drenthe zijn bezwaren tegen het plan kenbaar gemaakt. Plet winkelcentrum zou in de ogen van Heemschut het dorpse karak ter van Eelde op deze plek sterk aantasten en beeldbepalende panden aan de overkant als het 17de-eeuwse Nijssinghhuis en de Plervormde kerk visueel onher stelbare schade toebrengen. Heemschut schrijft dat het realiseren van dit project in deze vorm een verstedelijking in Eelde toelaat die de identiteit van het dorpsgezicht geweld aandoet. Gemeente, neem het plan opnieuw in overweging, is de raad die Heemschut het gemeen tebestuur meegeeft. Hopelijk luistert Eelde weer naar Heemschut, net als in 1990 toen men in de directe omgeving een flat van drie bouwlagen wilde bouwen. Toen moest de gemeente Heemschut uiteindelijk gelijk geven en werd op die plek het schitterende museum De Buitenplaats van het architecten bureau Alberts en Van Huut gere aliseerd. (Zie hierover Heemschut van juni 1997 waarin u een artikel vindt dat aan dit gebouw en zijn voorgeschiedenis gewijd is.) NOORD-PIOLLAND Rotonde bedreigt torenfundatie Monnickendam Heemschut schaart zich achter het verzet van de Vereniging Oud- Monnickendam tegen de plannen van de gemeente Waterland, waarbij delen van de historische stadsgracht zullen worden gedempt. Dit als gevolg van de aanleg van een rotonde en een fietspad. De rotonde brengt het verkeer vrijwel aan de voet van de toren van de Grote-of SintNicolaaskerk. Nog afgezien van de demping van de Vestinggracht, die het grond- evenwicht ter plaatse sterk zal verstoren, zal dit en het intense en ook zware verkeer een nadelige invloed op de torenfundatie hebben. De kerk zelf is onderheid met De Waal-palen en de toren niet. Met de vereniging Oud- Monnickendam krijgt ook Heemschut de indruk, dat de gemeente een salami-tactiek toepast door eerst het fietspad te willen aanleggen, zodat reeds een deel van de Vestinggracht gedempt wordt. Een rotonde lijkt dan nog slechts een uitvoering van een eerder plan. Het fietspad dient daar namelijk op uit te komen. Heemschut heeft begrip voor de verkeersveiligheid op deze krui sing van de Bernardlaan en De Zarken. Maar de prijs, die hier voor betaald wordt in de vorm van een aantasting van deze monu mentale stad, waarvan de gracht een wezenlijk onderdeel vormt, is naar de mening van Heemschut te hoog. Er zal naar alternatieve verkeersoplossingen moeten worden gezocht b.v. in de vorm van verkeerslichten of anderszins. Overigens is de kans niet groot, dat het plan, dat door de gemeente- februari 1997

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 19