Heemschut huldigt Brabantse monumentenredder Jan Keune Ton Koot-penning voor technisch adviseur Herman Strijbos Als een waakhond rende architect Herman Strijbos uit Eersel de afgelopen twaalf jaar van het ene bedreigde monument naar het andere. In het begin in heel Brabant, later - toen hij er in West- Brabant in de persoon van Lambert de Visser een collega bij kreeg - voornamelijk in het oostelijk deel van de provincie. Als technisch adviseur van de Bond Heemschut sprong hij gevraagd en ongevraagd - maar altijd na degelijk en vakkundig speurwerk - in de bres als er een kostbaar stuk van het cultuurhistorisch erfgoed verloren dreigde te gaan. Heemschut 13 Als blijk van waardering voor al dat werk kreeg de 71-jarige Strijbos bij zijn afscheid als technisch adviseur op 17 december in het Provinciehuis in Den Bosch de hoogste onderscheiding, die Heemschut kent: de Ton Koot-penning. Die werd hem uitgereikt door Heemschut-secreta ris mr.E.Dienaar, voorzitter van het college van technisch adviseurs. Dienaar schetste de vele verdiensten van Strijbos, 'de grote verspieder voor de Bond Heemschut'. De onderscheiding werd hem zonder enige discussie toegekend; bij anderen is dat wel eens anders geweest. Strijbos toonde zich zeer ingenomen met de penning, ook al omdat hij Ton Koot altijd als een belang rijk figuur binnen de Bond Heemschut heeft beschouwd. 'Als hij er niet was geweest, was de Amsterdamse grachtengordel niet wat deze nu is.' Mentaliteitsverandering De scheidende T.A. gaat zich in de naaste toekomst intensief bezig houden met publicaties. Als oud-directeur van Welstandszorg Oost- Brabant - 'ik heb nog nooit zo dicht bij de basis van mijn vak gestaan als in die functie' - als lid van diverse gemeentelijke monumentencom missies en als bouwhistorisch onderzoeker van onder meer middeleeuwse dorpskerken is Heemschut-secretaris mr.E.Dienaar reikt de Ton Koot-penning uit aan Herman Strijbos. Strijbos een wandelende encyclopedie op het gebied van monumenten. Van diverse kanten is er druk op hem uitgeoefend zijn unieke kennis op schrift vast te leggen voor het nageslacht. 'Ik vind dat wel terecht, want anders is straks alle resultaat van mijn speurwerk verdwenen', zegt de man, die in 1993 de Brabantse monumen- tenprijs kreeg voor zijn bemoeienissen met de monumentale Markt in zijn woonplaats Eersel. 'Er zijn nog wel enkele notoire monumenten en landschapsverknallers onder de gemeenten, maar ik bespeur de laatste jaren toch een duide lijke mentaliteitsverandering', stelt de scheide nde technisch adviseur met enige voldoening vast. Ofschoon de ijzel het een aantal mensen onmogelijk maakte om Strijbos in Den Bosch persoonlijk de hand te komen drukken; kon provinciaal voorzitter mr. G. van Oerle toch een', aantal prominenten welkom heten. Onder heli gedeputeerde mevrouwMagis, die Cultuur (waaronder Monumentenzorg ressorteert) in haar portefeuille heeft. Oud-provinciaal voorzitter mr. H. Bergé verraste Strijbos met een foto van de vijf Brabanders, die eerder de Ton Koot-penning hebben ontvangen. februari 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 15