Oude binnenstad Deventer een bezoek meer dan waard Henk Nieuwenhuis Open Monumentendagen op 21 en 22 maart: Voor de maandelijkse Open Monumentendagen is deze keer gekozen voor de keizerlijke Hanzestad Deventer. De Open Monumentendagen in Deventer vallen in het weekend van 21 en 22 maart. Met het oude predikaat Keizerlijke Hanzestad mag de plaatselijke VVV nog steeds graag schermen als 't erom gaat de stad te promoten. Dat lukt aardig, want het aantal toeristen dat jaarlijks de Koekstad aan de IJssel bezoekt stijgt nog steeds. 10 Heemschut De meeste bezoekers komen natuurlijk voor de vele historische panden en andere monumen ten, want ondanks de oorlogen die Deventer in de loop der eeuwen teisterden en waarbij veel fraais voorgoed verloren ging, is er nog genoeg overgebleven om een liefhebber van monu menten minstens een paar dagen te kunnen boeien. Het waren overigens niet alleen de militairen (van eigen bodem en buitenlanders) die huis hebben gehouden in en om de stad. Ook kort zichtige gemeentebestuurders en zogenaamde De Vispoort, Deventer. Foto's Auke Pluim. dynamische vernieuwers (je komt ze de hele geschiedenis door tegen) hebben veel kwaads gesticht. Aan de geleidelijke afbraak en het verval van de fraaie binnenstad kwam eigenlijk pas halverwege de jaren '60 een eind toen over heid en particulieren de historische waarde begonnen in te zien van het eeuwenoude Deventer stadscentrum. Vooral in het Bergkwartier, de middeleeuwse wijk waar de handelaars en ambachtslieden woonden en het Noordenbergkwartier, de buurt van de kleine luyden, stonden tegen het eind van de jaren '60 veel huizen op instorten. Zo stond men uitein delijk voor de keus afbreken of opknappen. Deventer kwam wat dat betreft net op tijd tot bezinning: met (veel) geldelijke steun van de overheid werd besloten de verpauperde gebou wen in het Bergkwartier te restaureren. Het herstelplan Bergkwartier en wat later de oprichting van de NV Bergkwartier beteken den de redding van zeer veel schitterende middeleeuwse panden. Tot op de dag van vandaag houdt de NV Bergkwartier zich bezig met de aankoop en restauratie van monumen tale panden. Anno 1998 bezit zij ruim honderd panden, niet alleen in het Bergkwartier, ook in andere delen van de oude binnenstad. Deventer heeft natuurlijk veel meer monumenten dan die genoemde honderd van de NV Bergkwartier, maar die zijn in gemeentelijke dan wel particu liere handen. Museum De Waag Tussen het Bergkwartier enerzijds en de winkelstraten en het Noordenbergkwartier aan de andere kant, ligt de Brink: het hart van de oude stad en na een grondige opknapbeurt van een paar jaar geleden door de Deventenaren trots 'de huiskamer van Deventer' genoemd. Het oude plein is autovrij gemaakt, het is omzoomd met veel fraaie huizen met als stra lend middelpunt de uit 1528 daterende Waag. Het waaggebouw wordt vandaag de dag gebruikt als Stedelijk Museum. Een paar huizen verderop staat nog zo'n romantisch oud pand, daar zetelt het Blik- en februari 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 12