Heemschut 9 gewoonten. De aandacht voor gewoonten en folklore zou Heemschut overigens niet overne men. In 1908 werd uiteindelijk in Nederland een commmsssie samengesteld ter voorbereiding van de oprichting van een soortgelijke bond in Nederland. Het was voor Leliman bijzonder teleurstellend dat hij aanvankelijk gepasseerd werd om in deze commissie plaats te nemen. Later trad hij alsnog toe. Mooi Nederland Op 8 juni 1910 werd in de vergadering in het Muntgebouw te Amsterdam de Bond Heemschut opgericht. Aanvankelijk wilde men de nieuwe bond 'Mooi Nederland' noemen, maar op aandringen van de architect A. W. Weissman werd uiteindelijk voor de naam 'Heemschut' gekozen. In de vergadering van 8 december 1910 werden statuten en huishoudelijk regle ment vastgesteld en op 2 februari 1911 werd de eerste openbare vergadering gehouden, waarbij alle 22 bij de Bond aangesloten organisaties aanwezig waren. Naar aanleiding van deze vergadering schreef Leliman een welkomstwoord in De Bouwwereld: "Het heeft langen, zelfs zeer langen tijd van voorbereiding gekost eer de stichting van den Bond een voldongen feit was'. In de Bouw wereld werd reeds in 1906 op de noodzakelijk heid eener georganiseerde 'LIeimatschutz' naar Duits voorbeeld gewezen. Nu was het dan eindelijk zover. Leliman was een zeer gedreven lid van de Bond Heemschut. Naast de vele artikelen organi seerde hij tentoonstellingen, prijsvragen en voordrachtsavonden over heembescherming. Zijn medewerking aan de Heemschut confe renties werd al genoemd. En steeds was de ontsiering van het (platte)land zijn voornaam ste zorg. Met de oprichting van de zogenaamde advies bureaus, in feite de voorlopers van de huidige Provinciale Commissies van Heemschut, dacht Leliman naar persoonlijke overtuiging de oplossing gevonden te hebben om de ontsie ring van ons land tegen te gaan. In samenwer king met de schoonheidscommissie moest het adviesbureau het esthetisch peil van de archi tectuur proberen te verhogen. Eigenlijk pas enkele jaren voor het overlijden van Leliman werd door de regering een subsi- Hef dankzij Heemschut behouden Noord- Zuidhollands Koffiehuis in Amsterdam die verstrekt om een eigen adviesbureau binnen de Bond Heemschut op te kunnen richten. In 1921 maakte een 20-tal gemeenten zonder een eigen schoonheidscommissie gebruik van de diensten van dit bureau. Door het plotselinge overlijden van Leliman heeft hij de grote bloei van de Bond Heemschut niet mee mogen maken. Vooral dankzij Heemschut werd één van zijn scheppingen, het Noord-Zuidhollands Koffiehuis te Amsterdam herbouwd, nadat het voor de metro-aanleg had moeten wijken. Het boekje is dan ook een bescheiden, maar passend eerbetoon aan deze vooruitziende man. Kasper van Ommen is kunsthistoricus en freelance publicist te Leiden. Zie ookpag. 23 over Stichting BONAS Prook, E. en D. Segaar. 'J.H. W. Leliman, 1878-1921. Rotterdam, 1997. 120p. ISBN90.802401.3.3. Prijsf23,- februari 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 11