J.H.W. Leliman, medeoprichter Heemschut Kasper van Ommen Boek over veelzijdig architect en bevlogen publicist 'Het blijkt zeker niet te veel gezegd, wanneer het bouwkundig element in de Heemschut genoemd werd als een der belangrijkste faktoren voor haar welslagen en dat zij die op dat gebied de aangewezen deskundigen zijn, tot krachtige en veelzijdige propaganda geroepen.' 8 Heemschut Tot deze conclusie kwam de bouwkundig inge nieur J.H.IT. Leliman (1878-1921) in zijn openingsrede van de conferentie over het bouwkunstig element bij de bescherming der schoonheid van Nederland die op 28 en 29 december 1911 te Amsterdam werd gehouden. Eind vorig jaar heeft het NAi op de zoge naamde Galerij een permanente tentoon stelling ingericht met als titel 'Twee eeuwen architectuur in Nederland', waarin een over zicht wordt gegeven van de verschillende archi tectuurstijlen in Nederland. Tevens zullen op de Galerij wisseltentoonstel lingen worden ingericht, die als aanvulling en verdieping dienen van de permanente tentoon stelling. De eerste wisselexpositie werd gewijd aan Leliman, die in 1912 als eerste pleitte voor de oprichting van een architectuurmuseum. Niet voor niets is zijn naam vanaf de oprichting verbonden aan de Vereniging Vrienden van het museum. Onlangs kreeg het NAi via een schenking het archief van Leliman in bezit. In de reeks van Bibliografieën en Oeuvrelijsten van Nederlandse Architecten en Stedenbouw kundigen (BONAS) is onlangs een deeltje gewijd aan de architect en publicist J.H.W. Leliman. De architectuur van Leliman wordt gekenmerkt door veelzijdigheid, vooral als woningontwerper. Bovendien kan hij beschouwd worden als een van de pioniers op het gebied van volkshuisvesting (bijvoorbeeld in Amsterdam-Noord). Hoewel dit boekje voor het grootste deel uit een oeuvrelijst van Leliman bestaat en in het tekstgedeelte voornamelijk op de betekenis van Leliman als architect wordt ingegaan, zullen de meeste lezers hem kennen, en het meest waar deren, als publicist, die zich sterk maakte voor de oprichting van een Nederlandse Bond voor Heemschut. Zijn grote streven was de vermaatschappe lijking van de architectuur. Hij was niet geïnteresseerd in een discussie over stijl alleen en trachtte niet-vakgenoten bij de discussie te betrekken. Leliman zag architec tuur als een onderdeel van een veel groter geheel, als onderdeel van de totale omgeving. Uit dit oogpunt is ook zijn nauwe betrokken heid bij de ANWB te verklaren. De ANWB- paddestoel is Leliman's bekendste ontwerp. Publicatiedrift Leliman had veel kritiek op bestaande instan ties binnen de architectuurwereld. Bij zijn vakgenoten stond eigenbelang te veel voorop vond hij. Om zijn vele ideeën vorm te geven richtte hij een eigen architectuurtijdschrift 'De Bouwwereld' en het Instituut voor Bouwkunst op. Onder vakbroeders kreeg hij overigens weinig steun en werd hij genegeerd. Leliman publiceerde veel op het gebied van de monumentenzorg, aan het eind van zijn leven werd hij lid van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg. Toch beschouwde hij de zorg voor de monumenten slechts als een onderdeel van de veel breder opgezette 'Heimatschutz', zoals die in Duitsland sedert 1904 bestond. In de 'Heimatschutz' werd naast de aandacht voor gebouwen en monumenten ook veel aandacht besteed aan natuurmonumenten, plaatselijke kunstnijverheid, folklore, zeden en Villa 'In de Leli', Baarn (1915/16), woonhuis van de architect. Foto Collectie Ned.Architectuur Instituut. februari 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 10