De problemen van de Drentse esdorpen Bob Groen Hoewel de meeste Drentse dorpen in de oude kern nog een eigen gezicht hebben, veranderen ook deze kernen. Niet alleen door de uitbreidingen aan de randen maar ook door de ontwikkeling van winkelcentra en andere voorzieningen treden wijzigingen op. Kleine veranderingen, die ogenschijnlijk op zichzelf niet schade lijk hoeven te zijn, kunnen samen leiden tot aantasting van het karakteristieke dorpsbeeld of onomkeerbare, ongewenste proces sen op gang brengen. juni 1997 Heemschut 7 Karakteristieken Drents esdorp De Drentse esdorpen dateren uit de vroege middeleeuwen. De situering en de structuur van de dorpen werden bepaald door het natuur lijk gegeven van het landschap en de daarop aangepaste wijze van landbouw. In de directe nabijheid van het dorp liggen een of meer essen: vanouds de bouwlanden waar men rogge of wat boekweit verbouwde. In de beekdalen liggen de made- of groenlanden waar het vee werd geweid. Daarom zijn de meeste oude Drentse dorpen op de overgang van hoog naar laag gebied gesitueerd. De heide, waarvan we thans de restanten als waardevolle natuurgebieden beheren, was van oorsprong bosgebied. Pas later ontstonden de heidevelden vanaf de zestiende eeuw door over- beweiding door de schapen. Brinken Oorspronkelijk bestonden de Drentse esdor pen uit een aantal boerderijen met bijgebou wen. De boerderijen, woningen en schuren liggen schijnbaar ordeloos gegroepeerd. De 'baanders' (brede, hoge schuurdeuren) van de boerderijen zijn meestal naar de weg gekeerd. De open ruimte in het dorp werd gebruikt als vee-verzamelplaats. Deze 'brink' lag aanvanke lijk aan de rand van het dorp. De toename van het aantal boerderijen zorgde ervoor dat de brink een deels omsloten ruimte middenin het dorp werd. Soms zijn de dorpen ontstaan uit enkele groepen van boerderijen, elk met een eigen brink. De ruimten daartussen werden Luchtfoto uit het begin van de jaren zestig van het kleine esdorp Elp (foto Aerophoto Eelde).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 9