Landelijke Heemschut-excursie dit jaar naar Drenthe Bertus Boivin Op zaterdag 6 september a.s. zal de jaarlijkse Heemschut-excursie plaatsvinden. Dit jaar is Drenthe de bestemming. De Provinciale Commissie daar heeft een viertal bijzondere excursies georgani seerd om u kennis te laten maken met de onbekende kanten van haar provincie. Elders in dit nummer vindt u een aantal artikelen om u op de hoogte te brengen van recente ontwikkelingen in Drenthe op cultuurhistorisch gebied. In deze bijdrage vertelt Bertus Boivin, de PR-medewerker van Heemschut Drenthe, u over de excursie mogelijkheden op 6 september. 2 Heemschut juni 1997 Veel mensen hebben bij het horen van het woord Drenthe het beeld van ongerepte natuur, fietspaden over de hei en wandelen door de bossen. Niet ten onrechte overigens, maar toch heeft dat beeld van ongerepte natuur enige nuancering nodig. Wat is natuur nog in dit land, schreef de dichter lang geleden... Er groeit heide in Drenthe, omdat de schapen het veld uitputten. Staatsbosbeheer legde aan het begin van deze eeuw de Drentse bossen aan op die delen van de heideontginnin- gen die te arm waren om als aardappelveld te dienen. Vrijwel iedere vierkante kilometer Drenthe is door de mens herschapen landschap. Ieder landschap in Drenthe heeft z'n eigen geschiedenis. Vaak is het het verhaal van lang en hard werken om de natuur naar je hand te zetten. Een land van dorpen Drenthe is een land van dorpen, klein en niet zelden met een geschiedenis tot diep iri de Middeleeuwen. Een land van boeren die sinds mensenheugenis gewend zijn hun eigen gang te gaan. Verwacht in Drenthe geen kastel en. De boerenadel had nauwelijks méér te vertellen dan de andere eigenerfde boeren. Hun adellijke hofsteden - 'havezates' zeggen we in Drenthe - lijken in niets op de pracht en praal van het ridderlijke goed elders. Degelijke, solide bouw, vrijwel zonder opsmuk, altijd met beide voeten op de grond gebleven. Verwacht in Drenthe ook geen oude steden. Assen bijvoorbeeld is een typisch 19de-eeuwse stad. Met name in het zuidelijke centrumdeel is dat op veel plaatsen nog prachtig bewaard. Maar vrijwel elk willekeurig Drents zanddorp is feitelijk eeuwen ouder dan de Drentse hoofd stad. Landschap 'op maat' Drenthe is een land van dorpen in een schitte rend landschap 'op maat'. Oude esdorpen met het middeleeuwse dorpskerkje aan de brink en de boerderijen er omheen alsof ze daar toevallig zijn terechtgekomen. Vlakbij het dorp de hoge essen: akkercomplexen die vaak nog uit de middeleeuwen stammen en eeuwenlang vruchtbaar gehouden zijn met de mest van de schapen. Een stukje verderop liggen de weide en hooilanden langs de beek. Onmisbare elementen in de oude boereneconomie geba seerd op het - letterlijk en figuurlijk - doppen van je eigen boontjes. Langs Drentse wegen en kanalen Langs de lager gelegen randen van de provincie - u weet het misschien nog: het 'omgekeerde bord' van de aardrijkskundeles vroeger op school - vindt u een ander landschap. Hier ontstonden al in de middeleeuwen langgerekte wegdorpen op de zandruggen die boven het veenpakket uitstaken. Door de eeuwen heen ontgonnen de boeren een steeds langere 'opstrek' achter hun boerderijen. Van veel recenter tijd zijn de kanaaldorpen in het als langs de liniaal opengelegde veenkolo niale landschap. Jammer genoeg te vaak verprutst door 'moderne' inzichten op het gebied van dorpsvernieuwing en infrastructuur. Esdorpen, wegdorpen en kanaaldorpen, elk hebben ze hun eigen geschiedenis. Samen vertellen ze het verhaal hoe de Drenten zich eeuwenlang hebben weten te redden in een landschap waar ze de handen uit de mouwen moesten steken. Tot op de dag van vandaag draagt het landschap de sporen ervan. Vier excursies Heemschut Drenthe heeft vier excursies geor ganiseerd om u als lid van Heemschut te kunnen laten kennismaken met de verschil lende facetten van het Drentse cultuurland schap. Elke excursie duurt zo'n vijf uur. In de volgende kolommen vindt u impressies van wat u onderweg te wachten staat. Excursie A - Veenhuizen en Noord-Drenthe Excursie B - Drentsche Aa en Eelde Excursie C - Hondsrug en Orvelte Excursie D - Veenkoloniën en Veenpark EXCURSIE A - VEENHUIZEN EN NOORD-DRENTHE Als u met de bus van Assen naar Veenhuizen gaat legt u de weg af die in vroeger tijden duizenden en nog eens duizenden gegaan zijn: vanaf het Asser station te voet of met de trekschuit naar het raadsel achtige dorp Veenhuizen. Anders dan u die de tocht geheel vrijwillig aanvaardtgingen zij gedwongen door justitie om hen in de verlatenheid van de Drentse hei de manieren van de burgermaat schappij bij te brengen. Wie nog nooit in Veenhuizen geweest is, zal er z'n ogen uitkijken. Hier kost het niemand moeite om zich in gedachten naar vroeger eeuwen te verplaatsen. Het dorp lijkt sinds het eind van de vorige eeuw nauwelijks veranderd. De huizen en gebouwencomplexen roepen een sfeer op die elders al lang verdwenen is, maar hier in de 'verboden wereld' van Veenhuizen ongeschonden bewaard gebleven is. Dat hebben we met name te danken aan de bordjes Verboden Toegang die het dorp generaties lang van de buitenwereld hebben afgesloten. Tot voor enkele jaren was Veenhuizen verbo den gebied voor iedereen die hier niet voor zijn werk moest zijn of om zijn straf uit te zitten naar toe moest. Tweede Gesticht Tijdens de Heemschut-excursie maakt u een rondrit door het zogeheten Tweede Gesticht.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 4