Meer monumenten- dan bioscoopbezoekers in Frankrijk V I Ernst Dienaar Europa Nostra in Madrid Dit najaar konden we u door afwezigheid geen verslag doen van de septembervergadering van Europa Nostra in Kopenhagen. Maar in april jl. kwamen de organen van onze vereniging weer bijeen in Madrid en het daar verhandelde is de moeite van het vermelden waard. 34 Heemschut De 'Council' vergaderde de eerste dag met name over Cultureel erfgoed en Werkgelegenheid, een onderwerp dat ook vroeger al is besproken. Een reeks inleiders lichtte vele aspecten toe en telkens bleek dat monumentenzorg qua arbeidskracht, materi aalgebruik en toelevering een kwantitatief hoogst belangrijke tak van economische bedrij vigheid vormt. En weer werd aan de orde gesteld dat er alle reden is om voor een krachtiger instandhou ding van het cultureel erfgoed op Europees vlak bij restauratiewerk een laag BTW-tarief toe te staan. Nog onvoldoende is hierop door de lidstaten bij de Europese Unie aangedrongen. Uit de inleidingen noteerden wij interessante feiten over het cultureel erfgoed. Zo is in Groot-Brittannië sinds de Tweede Wereldoorlog 700.000 ha natuurgebied door bebouwing verloren gegaan; in Frankrijk tellen de monumenten jaarlijks meer bezoekers dan de bioscopen, terwijl in Duitsland de musea per jaar driemaal zoveel bezoekers ontvangen als sportevenementen. Ter tafel lag een ontwerp resolutie over het cultureel erfgoed, die ons echter aanleiding gaf tot enige fundamentele punten van kritiek. De tekst had als uitgangs punt dat monumenten het veiligst waren in particuliere hand. Wij bestreden dit als te algemeen gesteld; de praktijk leert immers dikwijls anders. Niet was aangegeven of onder particulieren stichtingen en andere rechtsper sonen waren begrepen. De suggestie in de tekst om ter vermijding van successierechten bij nalatenschappen het gebouwd erfgoed aan de staat aan te bieden, verdiende eveneens kritiek, omdat in de huidige tijd van overheidsbezuinigingen weinig aannemelijk is dat de overheid het aangebodene zal aanvaarden. De uitvoerige discussie die deze en andere bemerkingen tot gevolg had, leidde ertoe dat het ontwerp werd ingetrokken om te worden herzien. P/aza de Oriente te Madrid. Dia Ernst Dienaar. juni 1997

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 36