Rentokil GEEFT ZEKERHEID, NU ÉN STRAKS Vooral Uw te Leiwerken Rentokil is een wijdvertakte, internationale organisatie met vestigingen in meer dan B.V. Rentokil Services 40 landen. Rentokil heen specialisten op alle Volmerlaan 9, gebieden: houtbescherming, vochtwering, 2288 GD Rijswijk bestrijding van knaagdieren, preventieve Postbus 52 maatregelen tegen duiven, ongedierte- 2280 AB Rijswijk bestrijding, bestrijding van zwammen, Telefoon: 070-3996564 houtworm en wat dies meer zij. telefax: 020-3191097 Telex: 32440 rtkil nieuw, reparatie- en onderhoudswerken ook Eternit en shingles - daken door geheel Nederland Verbouwingseisen Uiteindelijk werd besloten de Stadsschouwburg in stand te houden en aan te passen aan de eisen van een eigentijds theater. Om welke eisen ging het nu? Allereerst moesten de laad-en losfaciliteiten worden uitgebreid. Daarnaast moesten de krappe kleed kamers ruimer worden gemaakt en achter de coulissen meer ruimte worden gecreëerd. Ook de toneelruimte en de oppervlakte van de speel- vloer moesten aanzienlijk worden vergroot. Om de bij bepaalde voorstellingen benodigde orkestruimte en theateropstellingen tot stand te brengen, werd onder de vloer van de grote toneelzaal een ingenieus hefboomsysteem geplaatst. Hierdoor kunnen de voorste 13 rijen stoelen omhoog worden getild, totdat ze aansluiten op de balkonplaatsen. Zo wordt een klassiek oplopende theateropstel ling geschapen. Het meest ingrijpende en problematische onderdeel van de verbouwing was de noodzake lijke vergroting van de toneeltoren. Deze moest 8 meter breder en 5 meter hoger worden, zonder dat hierdoor de architectoni sche verhoudingen zouden worden aangetast. Alle bouwwerken van Dudok kenmerken zich door een uitgebalanceerde, harmonische verhouding tussen de verschillende ruimtelijke volumes. Iedere wijziging in de verhoudingen zou de balans kunnen verstoren en het uiter lijke aanzicht ernstig kunnen aantasten. Aanvankelijk werd er voorgesteld om de toneel toren uit te breiden met een gele betegeling die aan zou sluiten op de bestaande torenbekleding. De vrees was echter dat de toren daardoor een te zware, massieve indruk zou maken en de zo precaire balans zou verstoren. Bovendien zou teveel inbreuk worden gemaakt op de naastge legen singel en de bebouwde omgeving. Tenslotte werd na verwoede discussies het groene licht gegeven aan een voorstel om de uitbreiding in glas uit te voeren. De bestaande toren zou als het ware met een glazen stolp worden overdekt, waardoor het oude gedeelte door de nieuwe overkapping zichtbaar zou blijven. Ook de overgang van het oude deel naar de nieuwe uitbreiding zou hier door duidelijk worden gemarkeerd. Bovendien maakt een glazen toren een minder massieve indruk dan een versie in beton of baksteen. Het transparante glas zou ook de techniek achter de schouwburgmuren voor iedere passant zichtbaar moeten maken, maar daar komt door zonwering binnen het gebouw niet veel van terecht. Door de noodzakelijke verhoging van de toren is het visuele zwaartepunt enigszins verlegd naar de achterzijde van het gebouw. Daarnaast is bewust gekozen voor een duidelijk contrast tussen de oorspronkelijke bouwmassa en het nieuwe gedeelte. Kritiek verstomd Hoewel er stemmen bleven opgaan die iedere verbouwing zagen als een onaanvaardbare aantasting van een architectonisch monument, gingen zowel Heemschut Utrecht als de Commissie Welstand en Monumenten uitein delijk accoord met de bouwplannen. Men had er alle begrip voor dat een bouwwerk een nuttige functie moet vervullen en aan moderne eisen moet voldoen, wil het niet overbodig en obsoleet worden. Ook de gemeente Utrecht en omwonenden toonden zich na voltooiing van de verbouwing in 1995 tevreden over de gerealiseerde uitbrei ding. De door het architectenbureau Wouda uitgevoerde verbouwing kan beschouwd worden als een aanvaardbaar compromis tussen het ongewijzigd handhaven van een monumen taal bouwwerk en de eisen die gesteld mogen worden aan een levend, functionerend gebouw. Men stond voor de keuze om öf uit te breiden in een pseudo-Dudokiaanse stijl, öf een eigen tijdse aanvulling en uitbreiding te creëeren. Beide varianten hadden kunnen rekenen op zowel bijval als felle kritiek. De gekozen oplos sing kan als een acceptabele uitkomst worden gezien van een binnen de restauratie-bouwwe reld welhaast klassiek dilemma. Maarten Lemmens is PR-medewerker van Heemschut JJtrecht HOUIWORM? ZWAM? DUIVEN? «s Leidekkersbedrijf M. Maurix Bolswarderweg 2, Tjerkwerd (Fr.) Tel.: (0515) 572030 zware smeedijzeren lantaarns in 3 modellen en maten. vraag folder of kom kijken (ook zaterdag) st. vitusstr. 40b Naarden. tel. 035-6946870 ARTISANS-NAARDEN-VESTING juni 1997 Heemschut 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 35