Monumentale schouwen Hans Tulleners Interieurs Amsterdamse grachtenhuizen II In de zogenaamde Kleine Bocht van de Herengracht is vooral de even kant de moeite waard. Beide afgebeelde huizen dicht bij de bocht, Herengracht 160 en 162, laten het meest voorkomende type zien: smal - meestal 3 ramen breed - hoog en veelal diep. Het meest voorkomende type bestaat eigenlijk uit 2 huizen achter elkaar, met een totale diepte van 30 meter. juni 1997 Heemschut 31 Monumentale schouw in Herenstraat 160. Dia's Hans Tulleners. Herengracht 160 in Amsterdam. Aan de even kant van de Herengracht bevindt zich achter die huizen ook nog eens een tuin van veelal 20 meter. Die kapitale koopmanshuizen - woon - en werkhuizen van de Amsterdamse elite - hebben de meest fantastische historische interieurs. Deze keer zullen we een schouw laten zien van het rechter pand op de foto. Gevel en interieur van Herengracht 160 dateren uit 1763. In dit type huis bevinden zich regelmatig 5 schouwen, meestal uit de 18de eeuw. Monumentenzorgers in Amsterdam zijn zeer content als ze er alle 5 nog in zitten. De eerste monumentale schouw bevindt zich in dit zeer veel voor komende type in de voorkamer in het voorhuis op de hoofdverdieping. In de achter kamer van het voorhuis bevindt zich een vergelijkbaar type. De mooiste schouw bevindt zich echter bijna altijd in de zaal. In die'Sael' zijn overigens de betimmeringen, de dubbele deuren en het stucwerk aan het plafond ook bewaard gebleven. Amsterdamse schouwen laten een marmeren schouw zien, in wit marmer, in royal rouge (rood), in geel marmer of in grijs marmer. De boezem kan bestaan uit een houten opbouw, vaak met spiegel en met schoorsteenstuk - geschilderd op doek - of uit een gestucadoorde boezem, zoals hier. Soms is ook de boezem van marmer. De gestucadoorde boezem van de schouw van Herengracht 160 laat naar alle waarschijnlijkheid Fortitudo zien, de dapperheid in aanwezigheid van een leeuw. Overigens zijn de andere 2 schouwen kleiner en minder versierd. Onder de zaal - meest de'eerste verdieping in het achterhuis - bevindt zich de tuinkamer, grenzend aan de tuin en in gebruik als eetkamer. Hier bevindt zich de vierde schouw. Op het niveau van de tuin en grenzend aan de tuin kamer bevindt zich in het achterhuis de antieke keuken, vaak tegen de binnenplaats. Hier is de vijfde schouw te vinden, nu een echte werkschouw, die altijd gewoon betegeld is, meestal met witte tegeltjes. Hans Tulleners is schrijver, journalist en monumentenzorgen te Amsterdam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 33