Menno van Coehoorn trekt de wereld in Bert Franssen Nederlandse verdedigingswerken in het buitenland Verdedigingsmonumenten zijn helemaal in. De stichting Menno van Coehoorn, die het behoud ervan nastreeft, beleeft gouden tijden. Zo is onlangs de Stelling van Amsterdam, tot voor kort voornamelijk bekend bij de 'harde' kern van monumentenbe schermers, tot wereldmonument verklaard. En ineens staan ook de talloze vestingwerken die de Nederlanders in den vreemde gebouwd, verbouwd of gebruikt hebben, volop in de belangstel ling. Menno van Coehoorn, tot voor kort uitsluitend geïnteres seerd in verdedigingswerken op eigen bodem, heeft een nieuw braakliggend terrein betreden. Eind april was 'het buitenland' zelfs thema van een symposium ter viering van het 65-jarig bestaan van de stichting. Heemschut 29 Menno van Coehoorn kan zijn geluk niet op. Forten waar tot voor kort 'niemand' van gehoord had, blijken van oernederlandse makelij. Op onvermoede plaatsen hebben blijk baar de Verenigde Oostindische Compagnie en de Westindische Compagnie gezeten en daar verdedigingswerken achtergelaten, zoals in Guyana en op Mauritius. In het buitenland bestaan veel meer forten, door Nederlanders gesticht, dan in ons land zelf. Daarnaast boden veel werken, gebouwd door kolonisten uit andere Europese landen - vooral Portugezen - later logies en bescherming aan Nederlanders. Fort Rotterdam te Ujung Pandang (Makassar) op Sulawesi,Indonesië. Het eerste grote Nederlandse monument, dat op initiatief van de Republiek Indonesia werd gerestaureerd. Het werk begon al in 1970. Het complex werd een veelzijdig cultu reel centrum. Foto's C.L.Temminck Groll, 1972. Machtig interessant allemaal, en het is weer eens tijd voor een vaderlandgevoel. Menno van Coehoorns belangstelling voor het buitenland begon zo'n drie jaar geleden. Tot dan toe had men zich tot Nederland zelf beperkt. Met vragen uit het buitenland wist de stichting weinig raad. Een van de bestuursleden maakte een reis door Brazilië en viel van de ene in de andere verbazing. Prachtige Nederlandse forten, en helemaal geen rancunes tegen Nederlanders, integendeel. Men was zelfs trots was op het stukje Nederlands/Braziliaans erfgoed. Zijn reis was de aanleiding tot oprichting van de Commissie Overzeese Vestingwerken. De commissieleden nemen ieder een deel van de wereld voor hun rekening (al zijn er nog witte vlekken) en gaan zelf op onderzoek in verre oorden zoals Sri Lanka, de Antillen, Ghana, de Molukken en Guyana. Na drie jaar later was 'het buitenland' al thema van een symposium ter viering van het 65-jarig bestaan van Menno van Coehoorn. Een feeste lijke gebeurtenis, eind april. Nu eens geen lezingen over Duitse bunkers waar de stichting met moeite aandacht voor krijgt of een zoveel ste ode aan de grote vestingbouwers van weleer, de aandacht betrof nu woeste, mysterieuze of romantische forten in tropische oorden, vaak op hoge rotsen gelegen met schitterende uitzichten. Neem een vesting op het eiland Temate (Molukken), door aardbevingen grotendeels verwoest, maar nog heel aanwezig, zoals dia's aantoonden. Of neem Ghana, dat langs de kust 3 8 (resten van) handelsposten, forten en kaste len telt en waar de Nederlanders in 1612 het fort Nassau bouwden. De reeks Europese bouwwerken van Ghana prijkt inmiddels op de werelderfgoedlijst. Een aantal is nog in zeer goede staat en in gebruik als postkantoor, guesthouse of gemeentehuis. De Hollanders zaten onder meer in Ghana vanwege de slaven handel. Hebben ze geen heel erg slechte repu tatie opgebouwd bij de plaatselijke bevolking? Integendeel. Spreker prof. C.L. Temminck Groll-, 'De kustbewoners verdienden net zo goed aan de slavenhandel als de Hollanders!' Verbazing Ware juweeltjes zijn erbij. Zoals kasteel De Goede Hoop in Kaapstad, Zuid Afrika. En de VOC-vestingstad van Calle op Sri Lanka, die ook het predikaat wereldmonument kreeg. De vestingwerken op Sri Lanka en in India verkeren vaak nog in heel goede staat. 'Het is verbazingwekkend wat er op dit moment nog over is,' zegt F.J.L. van Duim van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. 'Dat wat is achter gelaten, is een mengsel van Hollandse en locale cultuuruitingen, onder de tropenzon gebouwd. Er had reeds een zeker integratieproces plaats gevonden waarbij de bouwwerken een onder- juni 1997

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 31