Uitbreiding Drents Museum in Assen Gerrit Tangerman Nieuwbouw in historisch monumentale omgeving Sinds de jaren zeventig is het Drents Museum in Assen gevestigd in een complex van monumentale gebouwen uit de 13de, 16de, 18de en 19de eeuw. Op de oudste plek van Assen, waar ooit in de middeleeuwen het klooster Maria in Campis heeft gestaan, is in de loop der eeuwen een samenhang ontstaan door samenvoeging van de Abdijkerk, het Drostenhuis, het Gouvernementsgebouw en het losstaande Ontvangershuis. juni 1997 Heemschut 25 Het Drostenhuis werd destijds bewoond door de Drentse Landdrost (de 'Commissaris der Koningin'). Het Gouvernementsgebouw werd eind vorige eeuw gebouwd als Provinciehuis en is door rijksbouwmeester Van Lokhorst ontworpen in een neo-renaissancistische stijl. Doodlopende routes Het complex kampte met het voor een museum lastige probleem van doodlopende routes; voor het bezichtigen van de stijlkamers in het Ontvangershuis moest men zelfs buitenom. Tussen de gedeelten van het complex bevon den zich twee binnenplaatsen. Door deze via een grootscheepse verbouwingsoperatie gedeeltelijk te bebouwen, kon het museum worden uitgebreid met twee royale expositieza len en kwam er een eind aan het doodlopen van de looproutes door het museum. Na voltooiing van de verbouwing en uitbrei ding blijft de centrale gang op de begane grond een belangrijke rol spelen in de routing van het museum. Vanuit de ontvangsthal worden de bezoekers, dwars door de middenvleugel van het voormalige Provinciehuis naar de entree van de twee nieuwe expositiezalen geleid. De gang mondt uit in het stijlvolle museumcafé. Accentuering Omwille van een goede routing is de centrale gang ter hoogte van de expositiezalen aan weerszijden opengebroken. Door accentuering van deze ingreep blijft het duidelijk hoe het complex ervoor de verbouwing uitzag. In de doorgangen naar de nieuwe expositiezalen nemen goudgekleurde kolommen de plaats in van de oorspronkelijke dragende muren; glim mend gepolijste vloertegels geven aan waar die muren oorspronkelijk stonden. Een fraai detail is ook de doorgang tussen de noordelijke expositiezaal en de Abdijkerk. Deze ruim één meter dikke middeleeuwse muur, opgetrokken uit kloostermoppen, is onafge werkt gelaten waardoor de historie letterlijk voelbaar beleefd kan worden. De gevels van de beide nieuwe expositiezalen bestaan aan de oostzijde volledig uit glas. Daardoor is er een goed zicht op de restanten van de middeleeuwse kloostergang die tegen- De gevels van de nieuwe expositiezalen van het Drents Museum bestaan volledig uit glas. Rechts het oudste gedeelte van het complex dat deels nog uit de dertiende eeuw stamt (foto Drents Museum Assen).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 27