Nieuwe uitgaven Anne-Marie ten Cate Venus straft Amor Collectie Nationaal Rijtuigenmuseum in Leek). ontving. De Graaf en Gravin Von Inn- und Knyphausen, in die tijd de machtigste edelen van Noord- Nederland, vroegen in 1681 Collenius voor het schilderwerk in hun borgNienoord. De kunstenaar had met deze opdracht meteen voor een paar jaar werk. Van het vele schilderwerk op de Nienoord is alleen de danszaal overgebleven. De beschilderde, houten wanden van deze zaal worden in het Rijtuigmuseum in Leek opgebouwd en zullen daar tot en met 31 oktober te zien zijn. Op de wanden van in totaal 18 meter x 3 meter zijn levensgroot scènes uit de Romeins-Griekse godenwereld te zien, met in de hoofdrol Godin van de Jacht Diana. Twee bovendeurstukken tonen Venus en Amor, en op een eikenhouten deur is nog vaag een ridder met helm te ontwaren. Het beschilderde plafond is helaas verloren gegaan. Maar de danszaal is zo ook al indrukwekkend. In de tuin van de borg is de zeldzame Schelpengrot uit 1704 te bezichti gen. Over leven en werk van Collenius is een monografie verschenen van de hand van Freerk Veldman. Diens eerdere werk over houtsnij der Jan de Rijk is opnieuw uitge bracht. Houtsnijder Jan de Rijk maakte prachtig snijwerk voor uiteenlopende doelen. In de kerken van Pieterburen en Stedum is werk van De Rijk te zien. Op de Menkemaborg werkte De Rijk samen met bouwmeester Allert Meijer. Hier ziet u ondermeer uitzonderlijke barokke schoor steenmantels. Van beeldhouwer Rombout Verhidst, die het grafmonument voor Michiel de Ruyter maakte inde Nieuwe Kerk te Amsterdam, zijn in de kerken van Stedum en Midwolde twee grote grafmonu menten in wit marmer te zien. Vooral het praalgraf te Midwolde wordt gezien als een hoogtepunt in zijn carrière. Het is ondoenlijk hier alle 'heer lijkheden' van de manifestatie te vermelden. Voor meer informatie over de 'Gouden Eeuw in Groningen' willen wij u daarom verwijzen naar het centrale infor matiepunt: Groninger Museum, mevrouwjosee Selbach, telefoon 050- 3 666 555. Voor meerdaagse arrangementen kunt u bellen met de VW Stad Groningen: 050- 313 57 13. Literatuur: Egge Knol - (concept) brochure Gouden Eeuw Freerk Veldman - (concept) monografie over Herman Collenius. Saskia Simon, Heemschut Groningen Cultureel draagvlak Bij uitgeverij Vuga verscheen de studie 'Het gedeelde erfgoed; een onderzoek naar veranderingen in de cultuurhistorische belangstelling sinds het einde van de jaren zeventigdoor Jos de Haan. In deze studie, die in opdracht van het Sociaal en Cultureel Planbureau werd verricht, wordt de publieke belangstelling voor musea, monu menten, archieven en archeologie behandeld. Uit het onderzoek blijkt dat er in Nederland betrekkelijk veel belangstelling is voor zaken uit ons verleden. Onderzoek is verricht naar grootte en samen stelling van het publiek. De belangstelling van jongeren voor ons cultureel erfgoed blijft naar verhouding achter in de onder zochte periode (1979-1995). Een periode waarin wel degelijk sprake is van een zekere groei, alhoewel jaarlijkse cijfers schommelen. Vooral historische steden en dorpen en kerken zijn in trek. In de studie wordt ook aandacht besteed aan het vrijwilligerswerk. 's-Gravenhage, Vuga, 1991.194p. ISBN90.5250926.3 Prijs f36,- Buitens in particulier bezit Bij uitgeverij Waanders verscheen onlangs een geactualiseerde uitgave van het inmiddels uitverkochte boek 'Historische Buitenplaatsen in particulier bezit'De engelse editie 'Private Country houses in the Netherlands' werd eveneens samengesteld door Heimerick Tromp. Na een algemene inleiding over huis, tuin en park worden de verschillende buitenplaatsen per provincie beschreven. De foto's zijn wat aan de kleine kant en veelal zwart-wit. Toch geeft de uitgave een goede indruk van de hoeveelheid buitenplaatsen, waarvan een groot gedeelte (inmiddels ca 300) is aangesloten bij de PHB, de Stichting tot Behoud van Particuliere Buitenplaatsen. Per buitenplaats worden in het kort de bewoners geschiedenis beschreven en de veranderingen die het gebouw in de loop der eeuwen heeft onder gaan. Ook de interessante tuinen worden beschreven, alsmede het interieur. Toch is het jammer dat naast deze engelstalige editie er geen Neder landstalige herdruk verschijnt. Door het Ministerie van OC en W, de belangrijkste subsidiegever, is gekozen voor deze engelstalige editie ten behoeve van het interna tionale debat. Zwolle, Waanders, 1997. 304p. ISBN90.400.9850.6. Prijsf99,50 na 1 augustus f125,- Raalte Het boek 'Oud Raalte opnieuw bekekensamengesteld door Herman Hannink geboren en getogen in Raalte, is een selectie uit de foto's die de afgelopen jaren in de 'Raalte Koerier' hebben gestaan. Telkens werd er een oude naast een recente foto geplaatst, om zo aan te geven wat er in de loop van de jaren veranderd is. En zoals de samensteller stelt, 'vrijwel altijd is het plekje er minder op geworden.' En de ingreep had ook anders gekund, met meer behoud van het bestaande. Bij de verschil lende foto's van de betreffende plek wordt ook steeds het verhaal, de ontwikkeling, verteld. Deze stukjes zijn rijkelijk voorzien van anekdotes. Bladeren en lezen in dergelijke boekjes stemt droef. Vooral de vriendelijke winkelstra ten hebben veelal plaats gemaakt voor saaie straten met de bekende winkelketens, die veel centra in Nederland nagenoeg identiek aan elkaar maken. En rondom Raalte is natuurlijk ook de landelijke omgeving ten behoeve van woon wijken en industrie aangetast. Zwolle, Waanders, 1997128p ISBN 90.400.9932.4 Prijs f29,50 Amersfoort Ter gelegenheid van een tentoon stelling in het Museum Flehite te Amersfoort verscheen het boekje: 'Bouwen met karakter; de Amersfoortse architecten W.H. Kam (1844-1925) en H. Kroes (1864- 1952) door Raymond Bijen. Het is een uitgave in samenwerking met Bureau Monumentenzorg Gemeente Amersfoort. Bijen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 25