KORTE BERICHTEN EVENEMENTEN Gouden Eeuw in Groningen 22 Heemschut zich in de omgeving bevindt aan waardevolle karakteristieke elementen. Om dit te ondervan gen gaat Noord-Holland, met in haar voetspoor straks waarschijn lijk nog meer provincies, de cultuurhistorische waardenkaart samenstellen. De kaart zal verspreid worden onder over heidsinstanties, particuliere instel lingen en commerciële organisa ties in de provincie. Op de kaart worden aangegeven historische stedenbouwkundige waarden als monumenten, dorps- en stadsgezichten maar ook histo- risch-geografische waarden als dijken en archeologische waarden, zelfs al zijn die nog niet beschermd. De kaart krijgt vooral een signale rende functie richting beleidsma kers en projectontwikkelaars. Het zal hen helpen de karakteristieken van het Noordhollandse landschap en zijn bebouwing mee te nemen in de nieuwe ontwerpen. Het samenstellen van de CHW- kaart zal plaatsvinden in nauw overleg met instanties en organi saties op de betrokken gebieden zoals de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, de Rijksdienst voor Oudheidkundig Onderzoek en het Nationaal Contact Monumenten. Niet de Beemster Dit jaar loopt de testfase van het project, waarbij de gemeente Schermer tot proefgebied dient. Een handige zet van de provincie want vorig jaar raakten de Noordhollandse gemoederen danig verhit toen staatssecretaris Nuis niet de Schermer maar de Beemster bij de Unesco voordroeg als kandidaat voor de Wereld Erfgoedlijst. De Schermer is immers landschappelijk veel mooier dan de Beemster luidde het verweer. In de Beemster staat geen enkele molen meer terwijl er in de Schermer nog liefst 15 staan, waaronder zelfs een originele drie gang. Daar staat weer tegenover, dat de Beemster een uniek kavel patroon bezit. Met het verklaren van de Schermer tot proefgebied kan inzicht worden verkregen in de vraag welke karakteristieken zo waardevol zijn dat ze op de kaart kunnen worden verwerkt. Na eventuele aanpassingen op basis van opgedane ervaringen zal het project in de hele provincie worden uitgevoerd. Zo ontstaat op den duur een cultuurhistorische waardenkaart van geheel Noord- Holland. Het streven is dit voor het eind van 2001 te voltooien. De provincie heeft voor de uitvoering van dit project een bedrag van jaarlijks 150.000 gulden beschik baar gesteld. Om een zo breed mogelijk gebruik van de kaart mogelijk te maken zal deze ook op diskette worden uitgegeven en later waarschijnlijk op internet. Jaap Kamerling GRONINGEN Nieuw station in oude stijl Stadskanaal Stichting STAR (Stadskanaal Rail) gaat een trein station bouwen in Stadskanaal, naar voorbeeld van stations uit de jaren '20. De STAR exploiteert sinds 1992 een toeristische muse umspoorlijn, op het baanvak Veendam - Stadskanaal - Musselkanaal/Valthermond. De stichting exploiteert tevens de nog aanwezige gebouwen langs deze lijn. Dat zijn er niet veel meer, het station van Stadskanaal is in 1978 gesloopt, evenals het station van Musselkanaal. Het station van Nieuw Buinen viel zelfs vorig jaar nog onder de slopershamer. Op basis van de oorspronkelijk aanwe zige stati ons is nu voor Stadskanaal een nieuw gebouw ontworpen. Dit gebouw wordt zo origineel mogelijk uitgevoerd, met grote aandacht voor details als dorpels, goten en kozijnen, de juiste soort baksteen (waalsteen) en dakpan (Tule du Nord). In de hal komt een tegelvloer en een houten lambrizering. Het nood gebouwvan STAR, dat nu nog dienst doet als station en perso neel sverblijf, zal het uiterlijk krijgen van een oude goederen loods en worden bestemd voor exposities. In memoriam Herman Vos Op dinsdag 29 april jl. stierf zeer onverwacht drs. H.B. Vos, lid van de Provinciale Commissie Groningen van de Bond Heemschut. Herman Vos was, tot zijn pensionering in 1993, conservator van het Nationaal Rijtuigmuseum in Leek. Door zijn toedoen zijn waardevolle rijtuigen voor Nederland behouden gebleven. Herman Vos trad op 17 juni 1976 toe tot de Provinciale Commissie. Hij was bezield en strijdbaar actief voor Heemschut. Wij lijden een groot verlies. Saskia Simon Heemschut Groningen NOORD-HOLLAND Prof.dr.van der Tweel overleden Op 13 mei is in zijn woonplaats Amsterdam prof. dr. L.H. van der Tweel overleden. Hij was voorzitter van het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap en tevens van het Amsterdam-overleg, het samen werkingsverband van de oudheidkundige verenigingen in Amsterdam en Heemschut over zaken, die in de hoofdstad speelden. In het volgende nummer volgt een in memoriam van Heemschut secretaris m.r. E. Dienaar. T/m 14 september vindt er in de provincie Groningen de manifes tatie 'Gouden Eeuw in Groningen' plaats. Deze belicht het artistieke leven in stad en provincie gedurende de periode 1650 - 1725. In die tijd leefde schilder Hermannus Collenius. Zijn werk staat centraal tijdens de manifestatie. Rondom Collenius waren andere kunstenaars actief, die ook ruim aandacht krijgen. Het is voor het eerst dat er door Groningse cultuurhistorische instellingen op deze grote schaal wordt samengewerkt. De organi serende instellingen zijn het Groninger Museum, de Groninger Borgenstichting, het Nationaal Rijtuigmuseum en de Stichting Oude Groninger Kerken. De tentoonstellingen geven een goed beeld van het rijke leven dat er in Groningen rond 1700 door de elite gevierd werd. Rondom de exposities worden allerlei culturele activiteiten geor ganiseerd, die het thema 'Gouden Eeuw in Groningen' verder oplui steren en verduidelijken. In Stad en Ommeland leefden rond 1700 welvarende, machtige magistraten en jonkers. Hun rijkdom stoelde op grondbezit en inkomsten uit turfwinning. Ook de stad Groningen was rijk. Deze welvarende lieden en overheden gaven kunstenaars opdracht de privé-huizen, borgen en tuinen, kerken en stadskantoren te verfraaien. Pracht en praal waren het gevolg. Schilder Hermannus Collenius, was een veelgevraagd vakman. Hij schilderde alles: portretten, schoorsteenstukken, schilderijen en hele vertrekken tot en met de plafonds aan toe. Zijn werk is uitgevoerd in een zwierige stijl, met veel wapperend en gedra peerd textiel, functioneel bloot en zwangere luchten. Collenius was gespecialiseerd in 'historiestuk ken' met bijbelse taferelen of tafe relen uit de Griekse en Romeinse mythologie en geschiedenis, alle gorische voorstellingen die veel zeggend zijn voor de erudiete verstaanders. Een aantal van zijn werken is alleen nu te zien en speciaal voor deze tentoonstelling uit New York overgebracht of uit het restaura tie-atelier gehaald. Een volledig beschilderde kamer uit het 'Huis met de Dertien Tempels' te Groningen, is in het Groninger Museum in zijn geheel opgebouwd. Dit vertrek is vermoedelijk in 1711 door Collenius geschilderd. In 1910 is het werk in Amerika terechtge komen. De schilderingen in het vertrek hebben betrekking op de 1 Romeinse godenwereld en geschiedenis. Een tweede bijzonderheid is een andere opdracht die Collenius juni 1997

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 24