AGENDA Monumentendagen Gift Heemschut 19 Heemschut blijft van mening dat een bouwwerk op het landgoed Nienoord, naast de kerk van Midwolde het monument in/en zijn ruimtelijk-historische context te zeer aantast. Geen parkeergarage Groningen Heemschut staat kritisch tegenover het voorge stelde verkeersbeleid van de gemeente Groningen. Dat de auto steeds meer van en uit de straten geweerd wordt is volgens Heemschut funest voor een goed functioneren van het winkelappa raat. Daarom pleit Heemschut ervoor het straatparkeren niet verder terug te dringen. Om de binnenstad bereikbaar te houden zou Heemschut o.a. het Westerhavenplan (grootschalig winkelcomplex) ingetrokken willen zien en wijst de Bond een parkeergarage onder de Grote Markt en Ossenmarkt af. Saskia Simrn Heemschut Groningen ZEELAND Strijd om Goese villa In 1992 zijn bij de gemeente Goes de eerste schetsplannen ingediend voor de bouw van een nieuw verpleeghuis op de plaats van het bestaande tehuis Maria Terweel. In deze plannen wordt de uit 1913 stammende villa in zijn geheel gerespecteerd en in het nieuwbouwplan opgenomen. De villa is geïnventariseerd in het kader van hetMIP. Onderzocht zou worden of bescherming op de rijksmonumentenlijst tot de mogelijkheden zou behoren. De schetsplannen worden echter om diverse redenen niet geaccepteerd door de Nationale Ziekenfondsraad. Er wordt een nieuw plan gemaakt, gebaseerd op volledige nieuwbouw en er wordt een sloopvergunning aangevraagd voor de villa. Na enige aanpassingen keurt de welstands commissie het plan goed, maar het gemeentebestuur ziet tijdig in dat op dit plan geen bouwvergunning kan worden verleend en is zeker niet van plan een sloopvergunning voor de villa af te geven. Heemschut ondersteunt met haar brief van 1 - 12-93 dit beleid van de gemeente en onderstreept de culturele waarde van de villa, alsmede het beeldbepalend karakter als onder deel van de lintbebouwing ter plaatse. Er komt een nieuw plan, waarbij de villa behouden blijft maar wordt losgekoppeld van het geheel. De welstandscommissie verwerpt dit plan echter, omdat de afstand van de achtergevel van de villa tot de voorgevel van de nieuwbouw minder dan 12 meter bedraagt. Dit bezwaar wordt ondervangen door de nieuwbouw een beetje te draaien, waardoor de gewenste afstand wordt bereikt. Op dit plan wordt een bouwvergunning verleend. Afgesproken wordt dat Terweel behouden blijft en dat er een passende bestemming voor zal worden gezocht. In juni 1996 dient de Stichting Terweel echter opnieuw een sloopaanvraag in voor de villa, omdat men er niet in is geslaagd een passende bestemming te vinden en omdat het gebouw bovendien in de weg staat en een belemmering vormt voor de toegankelijkheid van de nieuw bouw. De gemeente Goes is echter niet van plan de sloopaanvraag te honoreren en wijst de stichting op eerder gemaakte afspraken. De bezwaren van de stichting worden niet ontvankelijk verklaard. Inmiddels was uit een nader onderzoek gebleken, dat de villa niet voldoet aan de criteria die worden gesteld voor plaatsing op de rijksmonumentenlijst. Omdat de gemeente dit jonge monument beslist wenst te behouden werd het gebouw in augustus 1996 als eerste pand geplaatst op een gemeentelijke monumentenlijst. De zorgstichting zegt de weigering voor het verlenen van een sloop vergunning aan te zullen vechten, desnoods tot aan de Raad van State. Tevens is zij niet bereid geld te investeren in het opknappen van de villa, zodat algehele verwaarlozing niet mag worden uitgesloten. Conclusie: De onenigheid tussen de zorgstichting en het gemeente bestuur van Goes is geen aanleiding om het betreffende object dan maar te slopen. Ondanks het bezwaar dat de villa jammer genoeg wegvalt tegen de sober uitgevoerde achter liggende nieuwbouwmassa, steunt Heemschut het gemeentebestuur in zijn volharding. Gerard Baijens Heemschut Zeeland NOORD-HOLLAND Reactie gemeente Amsterdam Directie Noord/Zuidlijn blij met proef Het tracé van de Noord/Zuidlijn volgt voor 90 procent stratenplan. Hier blijft de boormachine op voldoende afstand van gebouwen en de palen waarop zij staan. De overgrote meerderheid van de panden langs het tracé zal dus geen invloed van het boorproces ondervinden. De proefboring bij Rotterdam heeft bovendien aangetoond dat de zetting van de grond pal boven de geboorde tunnel in de straat beperkt zal blijven tot 1 a 2 centimeter. Ook blijkt dat hoe groter de afstand, dus hoe dieper de tunnel, des te kleiner het meetbare effect op het maaiveld. Deze uitkomst stroken met de verwachtingen die de directie Noord/Zuidlijn van tevoren had. Voor tien procent van het vier kilometer lange geboorde tracé moeten maatregelen worden getroffen, voordat daar het boren kan beginnen. Eén manier is om de grond waarin de boor graaft van tevoren te verrotsen. Maar het kan ook door de bestaande funde ring te verstevigen of te vervan gen. Zo zal de passage van de Beurs van Berlage, de Bijenkorf, de Munttoren en andere gebouwen probleemloos kunnen verlopen. In het ontwerp van de Noord/Zuidlijn waarmee de gemeenteraad vorig jaar al instemde, komen deze potentiële knelpunten en de maat regelen die er moeten worden genomen stuk voor stuk aan bod. De uitkomst van de extra toetsing van de eerder gemaakte bereke ningen door middel van de proef boring, wettigt de conclusie dat de bouwschade als gevolg van het boren verwaarloosbaar klein zal zijn. Projectbureau Noord-Zuidlijn gem. Amsterdam, (zie ook pag. 40) 27juni Studiedag KNOB vanaf 10.00 uur in Grote Kerk Breda over de restauratie van de kerk. Voor Heemschut-leden korting. Aanmelding tel.030-2321756. 28juni Extra Alg. Ledenvergadering Bond Heemschut in Amstelkerk te Amsterdam om 13.00 uur. (zie pag. 17 en 20) 6 september Landelijke Heemschutdag in Drenthe.(zie pag.2). 12 septmember Conferentie over opleiding tot kunstmanager met 's middags seminar over monumenten en musea. Tel. 020-4226464. 20 september Excursie Heemschut Limburg naar kloostercomplexen in Steyl. (zie pag.20) 2 7 september Excursie Heemschut Noord-Holland naar kop Noord- Holland. 27september Excursie Heemschut Overijssel naar Kampen. 4 oktober Excursie Heemschut Noord-Brabant naar land van Altena en Heusden en Biesbosch. (zie pag.20). De Vereniging Open Monumenten organiseert op 19 en 20 juli de Monumenten dagen 's-Hertogenbosch. Centraal info-punt Kringhui s/- erfgoedwinkel, Visstraat 42 b. De St.Jan, St. Jacobskerken de St.Cathrien zijn open. Deelnemers kunnen ook tochtje maken op ondergrondse rivier de Binnendieze. Op 24 augustus is er een Muzikaal Monument in Enschede in Rijksmuseum Twenthe, Lasondersingel 129. Met T.Proper aan de pianoforte en F.Huijts als bariton. Info: 020-4205557. De redactie is zeer erkentelijk voor de gift van 7500,- die het Anjerfonds Drenthe voor deze Drenthe-special ter beschikking heeft gesteld. Red. juni 1997

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 21