Heemschut nieuws ACTIEF Donkere wolken boven 'Sankt Ludwig' 18 Heemschut juni 1997 LIMBURG Het voormalige kloostercomplex van de franciscaner orde St. Ludwig in Vlodrop hoeft zowel van de zijde van de gemeente Roerdalen als van de kant van de provincie niet te rekenen op een beschermende monumentenstatus. In oktober zal staatssecretaris Nuts een definitief oordeel vellen. Hij zal hierbij ook het advies van de Raad voor Cultuur laten meewegen. Het gebouw stamt uit 1909 en is een zogenaamd Kulturkampf- klooster. De Pruisische kanselier Von Bismarck had in de jaren '70 van de vorige eeuw bepaald dat de Staat de belangrijkste cultuur drager van het land diende te zijn. Deze politiek leidde er onder meer toe dat de geestelijkheid geen onderwijs meer mocht geven. Vele orden weken daarom uit naar een locatie vlak over de grens. In Limburg werd er rond de eeuw wisseling door de uitgewekenen een twintigtal kloosters gesticht. Sankt Ludwig is op grond van haar bestaan dan ook niet uniek te noemen. Wel is het gebouw in zijn vorm, omvang, gaafheid en landschappelijke situering eenmalig. De franciscaner gemeenschap in de Vlodropse bossen was geheel zelfvoorzienend. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het klooster met zijn carrévorm doet denken aan een Limburgse kasteelhoeve. Tot 1978 zijn de fransiscanen er verbleven. In 1984 heeft de Maharishi-beweging, de voor vechters van de Transcendente Meditatie, haar intrek in St.- Ludwig genomen. Sedert de komst in 1990 van geestelijk leider Maharishi Mahesh Yogi is 'Vlodrop' het mondiaal centrum van de beweging. Aangezien het voormalige klooster niet op het spirituele oosten is gericht, heeft de leiding van de TM-beweging besloten om tot nieuwbouw over te gaan. Volgens Maharishi, die zijn opvattingen omtrent architectuur baseert op de vedische leer, is deze oriëntering een absolute noodzaak voor het algehele welzijn van de bewoners. Daar het bestaande complex in het kwetsbare Meinweggebied ligt, moet de nieuwbouw op de bestaande locatie gerealiseerd worden. Integratie De Heemkundevereniging Roerstreek en het Burgercomité St. Ludwig pleiten voor behoud van het klooster. De afdeling Voormalig Kloostercomplex Sankt Ludwig. Limburg van de Bond Heemschut schaart zich achter het standpunt van de twee verenigingen. Door middel van de artikel 3-procedure heeft men de sloopplannen in ieder geval weten uit te stellen. Men is niet tegen nieuwbouw, maar streeft naar integratie ervan in het bestaande complex. Hoewel de voorzit ter van de TM-beweging Jacques Uijen zegt (Omroep Limburg 25-4 1997) sympathiek tegenover dit alternatief te staan en zich ervoor te hebben beijverd, acht de organisatie uitvoering ervan toch niet realistisch. Het is immers 'een economisch onverwarmbaar gebouw'. Indien de plannen niet gerealiseerd kunnen worden, acht de leiding het niet uitgesloten dat men Vlodrop verlaat. En hierin zit 'm de pijn voor de gemeente en provincie: de TM-beweging past met haar meditatief karakter perfect binnen de beperkte bestemmings mogelijkheid van een in een beschermd natuurgebied gelegen locatie, en op een leeg staand kloostergebouw zit niemand te wachten. Van degenen die pleiten voor behoud van St. Ludwig is het daarom niet teveel gevraagd om met een serieus alternatief te komen. Voorstanders van de nieuwbouwplannen en mensen die zich neutraal opstellen, zeggen dat een vroeg-20ste eeuws monument wordt vervangen door een van de 21ste eeuw. Dat dit vrijwel geheel uit hout opgetrokken en zonder één spijker vervaardigde gebouw een uniek complex zal opleveren, lijdt geen twijfel. Afgezien van de vraag of dit standpunt de sloop rechtvaardigt, kan deze blijde toekomstvisie niet de gevoelens van twijfel en onrust wegnemen. Om te beginnen is niet iedereen overtuigd van de financiële haalbaarheid van de nieuwbouw plannen. Bovendien, wie kan de garantie geven dat, mocht de TM-beweging ooit besluiten om ergens anders haar wereldcentrum te vestigen, de boel niet weer geheel of gedeeltelijk wordt afgebroken? Dan zit de gemeente Roerdalen met een lege dop. De voornaamste bron die deze onrust voedt, is de wetenschap dat ook de Maharishi Mahesh Yogi niet het eeuwige aardse leven is gegund. En de ervaring leert nu eenmaal dat veel spirituele bewegingen na het overlijden van hun stichter uiteenvallen. Frank Hovens, PR-medewerker Heemschut Limburg GRONINGEN Geen aula naast de kerk Midwolde Tegen het bouwen van een aula, naast de kerk in Midwolde, is veel in te brengen, heel veel. Vóór de bouw van de aula eigenlijk niet. Het bevreemdt daarom dat B W van Leek het oorspronkelijke plan van bouwen naast de kerk, ondanks reeds eerder geuite ernstige bezwaren, door willen zetten. Inmiddels dienen zich steeds meer tegenstanders van deze plannen aan. Naast Heemschut en de Stichting Oude Groninger Kerken zijn dat Stichting Milieubeheer Zuidelijk Westerkwartier, werkgroep Brandnetel, Hervormde Gemeente Oldebert, Dorpsvereniging Midwolde en direct omwonenden. Deze belangengroepen en particu lieren zullen in een gezamenlijke actie allereerst de raadscommissie Ruimtelijke Ordening informe ren. Deze commissie brengt advies uit aan de gemeenteraad. «ftt /y*.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 20