16 Heemschut Uiteindelijk ligt het in de bedoeling de geplande ontwikkelingen voor het gebied van de Regiovisie vast te leggen in een provinciegrens-overschrijdend streek plan. Een toe te juichen ontwikkeling. Maar helaas, de eerste uitwerking van de Regiovisie getuigt noch van een gedegen analyse van het gebied noch van een goed doordacht plan. Veel van de planvoorstellen houden te weinig rekening met de bestaande landschappelijke kwaliteiten. Esdorpenlandschap Noord-Drenthe kent een grote variatie aan land schapstypen. De beekdalen die het Drenthse Plateau doorsnijden, gaan in Noord Drenthe over in brede beekdalvlakten en uiteindelijk in een laagveenland- schap dat zich voortzet in de provincie Groningen. De Hondsrug, die de oostelijke begrenzing van het Drentse plateau vormt, loopt in het noorden door tot middenin de stad Groningen. Ten oosten van de Hondsrug ligt het Hunzedal met daarachter het uitge strekte veenkoloniale landschap. Noord-Drenthe kent vier beeksystemen met van west naar oost het Peizerdiep, het Eelderdiep, de Drenthse Aa en de Hunze. Nergens in Nederland komt het esdorpenlandschap nog zo gaaf voor als in Drenthe. Het stroomdallandschap van de Drentse Aa met aanliggende gebieden is één van de mooiste voorbeel den van het esdorpenlandschap. Groentesoep-concept Het grootste bezwaar van de eerste opzet van de Regiovisie is dat de plannen onvoldoende rekening houden met de karakteristieke kenmerken van het gebied. Tussen Groningen en Assen ontstaat als de plannen volgens deze visie uitgevoerd worden, een soort Belgisch landschap, ook wel het Verdriet van Drenthe genoemd. Voorgesteld is om buiten de dorpen langs de wegen in het buitengebied woningbouw toe te staan in combina tie met brede bossingels. De opstellers van de Regiovisie verwachten dat uit dit vormloze groentesoep-concept een 'landgoederenlandschap' zal ontstaan. Verder vinden deze plannenmakers het nodig om langs de westrand van het stroomdallandschap van de Drenthse Aa plaatselijk woningbouw mogelijk te maken. Het Drenthse Aa-gebied heeft nationaal en internationaal zodanige betekenis en erkenning voor wat betreft de kenmerken van natuur en landschap dat er geen sprake kan zijn van ontwikkelingen in dit gebied die deze waarden ondermijnen. Overgangen Zoals het er nu naar uitziet, zal de Regiovisie een jaren lange ontwerptraditie in Drenthe voor het buitenge bied teniet doen. Het buitengebied is tot nu toe - op enkele nieuwe ruilverkavelingsboerderijen na - nage noeg vrij gebleven van bebouwing. Ook is en wordt in landinrichtingsverband veel zorg besteed aan de over gang van het dorp naar het buitengebied. Een goed voorbeeld hiervan is de westrand van het dorp Vries. Hier werd op een strook van ongeveer 50 meter breed tussen de woonwijk en de es een bomen- weide aangelegd. Wat betreft de vorm vertoont deze strook overeenkomsten met een brink. Vanaf de es is de bebouwing tussen de bomen door zichtbaar en vanuit de woonwijk blijft op dezelfde manier de es zichtbaar. In de herinrichting Roden-Norg, waarvan de plannen binnenkort in uitvoering komen, is eveneens veel zorg besteed aan het versterken van de hoofdkenmerken van het landschap, zoals het verdichten van de beekdalrand- beplantingen en het verzwaren van de esrandbeplan- tingen. In de Regiovisie wordt te gemakkelijk beweerd dat de landbouw in de toekomst een te verwaarlozen functie zal vervullen in het buitengebied van Noord-Drenthe. Wanneer onverhoopt dit bewaarheid zou worden, zou dit een ramp voor het Drentse landschap betekenen, omdat in deze zienswijze de belangrijkste beheerders van het landschap dan mogelijk uit grote delen van Noord Drenthe verdwenen zouden zijn. Tegenover deze visie staan overigens landinrichtings projecten, als de herinrichting Roden-Norg, waarin naast plannen voor natuur en landschap voorstellen worden gedaan het gebied zó in te richten dat de land bouw ruime ontwikkelingsmogelijkheden heeft gèdu- rende de eerste decennia van de 21ste eeuw. Provinciaal Omgevingsplan Terwijl verschillende werkgroepen bezig zijn de Regiovisie te concretiseren, werkt de provincie Drenthe aan het Provinciaal Omgevingsplan (POP) dat voor Drenthe richtinggevend zal zijn voor toekomstige ontwikkelingen en zeer zeker ook voor de Regiovisie. Voor wat het Drentse deel van de Regiovisie betreft, kan dan ook met enig vertrouwen de toekomst tege moet worden gezien. Overigens, naast negatieve aspecten bevat de Regiovisie ook positieve voorstellen, zoals het voornemen nieuwe woningen in eerste instantie in de beide steden Groningen en Assen te bouwen en het plan om de nieuwe bedrijventerreinen vooral langs de A7 en de A28 te ontwikkelen. Het is voor Noord-Nederland van belang om de eigen ontwerptraditie verder te ontwikkelen en niet klakkeloos de ontwerpmethoden over te nemen die in West- Nederland worden gehanteerd en van daaruit op popu listische wijze ook voor de rest van Nederland worden aangeprezen. Noord-Nederland moet leren beter voor zichzelf op te komen en meer gebruik te maken van de eigen sterke punten. Harry Berg is landschapsarchitect BNT en werkzaam bij de Dienst Landelijk Gebied van het ministerie van LNV. Tevens is hij lid van de Provinciale Commissie van de Bond Heemschut in Drenthe. juni 1997

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 18