juni 1997 Heemschut 15 het beleid van de provincie Drenthe de groei van deze dorpen te temporiseren op grote schaal uitgebreid. Enerzijds heeft de stad Groningen een tekort aan kwalitatief hoogwaardige (koop)woningen in het centrum en anderzijds stelt de stad hoge eisen aan de vormgeving van de stedelijke uitbreidingen en de architectuur van de woningen in de nieuwe woonwij ken. Daarbij komt dat de stad door zijn ligging tegen de grens met Drenthe geen uitbreidingsmogelijkheden heeft in zuidelijke richting. Veel aspirant-huizenbou wers weken en wijken daarom nog steeds uit naar de gemeenten rondom de stad. De woningzoekers zien de welstandseisen van de stad als een belemmering om het huis van hun dromen te kunnen bouwen, Hun wensen reiken vaak niet verder dan een standaardwoning uit een catalogus van een projectontwikkelaar. De dorpen rondom de stad ontvangen deze huizenbouwers met open armen met het gevolg dat de stad Groningen zit opgescheept met een stagnerende groei. Het stadsbestuur zag dit proces met lede ogen aan. Gebiedsuitbreiding in zuidelijke richting leek een logi sche stap. Voor de provincie Drenthe en de Noord- Drentse gemeenten was dit onbespreekbaar. Toch bleef deze claim van de stad Groningen zwaar drukken op de gemeenten in de kop van Drenthe. Convenant Deze ontwikkelingen maken het verklaarbaar dat het voorstel ter tafel kwam om een samenwerkingsverband aan te gaan tussen alle belanghebbende partijen: de stad en de provincie Groningen, de provincie Drenthe en de omliggende Groninger en Drentse gemeenten. Dit initiatief om samen te werken en een Regiovisie op te stellen voor het gebied van vijfden gemeenten rondom de stad is op zich toe te juichen. Alleen geschiedde de start onder een slecht gesternte, want met name de kleine gemeenten voelden zich behoorlijk door de stad Groningen onder druk gezet. Het Utrechtse adviesbureau BVR kreeg de opdracht een toekomstvisie voor het betreffende gebied te ontwikkelen. In zeer korte djd werd een plan ontwik keld. De Regiovisie moest door de vijftien gemeenten en de beide provincies worden ondertekend ruim voordat de herindelingsplannen van de Drentse gemeenten in het voorjaar van dit jaar door de Tweede Kamer zouden worden behandeld. De ondertekening van de Regiovisie in de vorm van een convenant vond plaats op 1 november 1996. De deelnemende gemeenten en de beide provincies hebben hierin vastgelegd dat ze samen gaan werken aan een ontwikkelingsvisie voor het totale gebied. In Vries fungeert een nieuw aangelegde 'brink' als over gang van nieuwbouwwijk naar de es.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 17