Heemschut juni 1997 Röling, de schilder Wout Muller, in een eigen tijdse, figuratieve fantasiestijl gedecoreerd. Daarna beschilderden Clary Mastenbroek en Olga Wiese elk een vertrek in het bovenhuis; Pieter Pander zal uiteindelijk de achterwand van het koetshuis nog van een wandschildering voorzien. Museumplannen Het echtpaar Van Groeningen begon zich intussen zorgen te maken om de toekomst van dit unieke complex wanneer het zou zijn over leden. Allengs groeide toen het plan om in en rond het Nijsinghhuis een Museum voor figu ratieve kunst te creëren dat na hun dood ter beschikking van de gemeenschap zou komen. Om zo'n museum te realiseren moest er ook de ruimte voor zijn. Die ruimte was er wel maar de gemeente had er eigenlijk andere plannen mee. Een oude woning en een winkel naast het Nijsinghhuis zouden moeten worden afgebro ken en tussen het Nijsinghhuis en de kerk zouden drie winkelpanden en twee woningen moeten komen. Omdat deze ontwikkelingen de plannen van het echtpaar Van Groeningen doorkruisten, werd advies gevraagd aan de Bond Heemschut die in het geweer kwam. Dit plan verdween weliswaar in de prullenmand maar nu diende zich voor dit terrein een nieuwe 'liefhebber' aan. In 1990 werd er namelijk een plan inge diend voor een flatgebouw van drie woonlagen. Ook hiertegen kwam Heemschut in het geweer. De Bond toonde met een silhouet- schets aan hoe dit ontwerp desastreuze gevol gen zou hebben voor de ruimtelijk-historische kwaliteit van dit gebied. De gemeente hield het plan voor het flat- H.H. WarW. royï-c-V. O Nvjs'mgVihois gebouw in beraad om het echtpaar Van Groeningen de gelegenheid te geven om binnen een jaar met een uitgewerkt plan voor een museum te komen met daaraan verbonden de eis dat de haalbaarheid van dat plan aange toond moest worden. In het voorjaar van 1991 werd het museumplan ingediend en door de raad van de gemeente gunstig ontvangen. Organisch Vanaf dat moment werd de realisering van het museum met voortvarendheid ter hand genomen. Voor het ontwerpen van het nieuwe museum-paviljoen werd uiteindelijk gekozen voor het architectenbureau Alberts en Van Huut. Deze ontwerpers, bekend van onder andere de ING-bank in Amsterdam en het Gasunie-gebouw in Groningen, hebben met hun in organische architectuur opgetrokken paviljoen een fraaie relatie tot stand gebracht tussen de beide historisch belangrijke monu menten. In het najaar van 1996 werd begonnen met de aanleg van de tuin die, op basis van historische gegevens, een gedeeltelijke reconstructie is van de tuin en de appelhof van de oude buitenplaats en die goed past bij de stijl van het oude schui tehuis en het nieuwe paviljoen. De tuin is een Tussen het Nijsinghhuis en de kerk zou later De Buitenplaats worden gebouwd. Met deze schets wist de Bond Heemschut de gemeente Eelde ervan te weerhouden goedkeu ring aan de bouw van een flat tussen de kerk en het Nijsinghhuis te verlenen. ontwerp van de landschapsarchitect Jfm Copijn te Utrecht. Met de realisering van dit museum kon op passende wijze een onderkomen worden gecreëerd voor de collectie figuratieve kunst werken uit het bezit van de Van Groeningens en uit bruiklenen van anderen die een goede plek voor hun bezit aan moderne figuratieve kunst zochten. Daarnaast is er voldoende ruimte voor wisselende tentoonstellingen. Als reactie op de 'grensverleggende', niet altijd door een ieder begrepen, modernismen, zoals die tegenwoordig in vele musea worden tentoongesteld, is er nu in Eelde, dankzij het doorzettingsvermogen en het enthousiasme van het echtpaar Van Groeningen, een fraai museum voor figuratieve kunst ontstaan. Museum De Buitenplaats werd op 10 oktober vorig jaar door koningin Beatrix geopend. Het blijkt een uitstekende aanvulling op de andere musea in Noord-Nederland. In het eerste half jaar van zijn bestaan wist het museum al meer dan dertigduizend bezoekers te trekken. Sjoerdjantzen is lid van de Provinciale Commissie van de Bond Heemschut in Drenthe. iSsmsdi

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 15