Heemschut 11 Dit blokje eenvoudige woningen aan de Kolonievaart kreeg in de volksmond de bijnaam de Tien Geboden. hebben gedaan en in de toekomst nog zullen doen. Velen stelden zich de angstige vraag: zal Veenhuizen Veenhuizen blijven? Een stap in de goede richting was de aanwijzing van Veenhuizen tot rijksmonument een aantal jaren geleden. Daarbij lag het belang niet zo zeer in de kwaliteit van het individuele pand als wel in de samenhang met de overige bebouwing in vormgeving, materiaal- en kleurgebruik. Het gekke is dat dit de bebouwing in Veenhuizen tegelijkertijd zo kwetsbaar maakt, want verandert één pand en de rest niet, dan ontstaat er een breuk in het totaalbeeld. Beeldkwaliteit Zoals overal in Nederland biedt ook in Veenhuizen het bestemmingsplan het ruimte lijk ordeningskader. Waar een bestemmings plan evenwel minder aandacht aan schenkt, is de mogelijke of gewenste ontwikkeling bij het beheer en de vormgeving van het gebied. Dat was de reden waarom de afgelopen tijd een speciale beeldkwaliteitsparagraaf bij het Bestemmingsplan Veenhuizen ontwikkeld is waarin de beeldkwaliteit van de verschillende gebouwen en landschapselementen geanaly seerd werd en waarin richdijnen werden gefor muleerd voor toekomstige ontwikkelingen. Met name aan de detaillering is in deze zogehe ten Uitwerkingsparagraaf veel aandacht besteed. Zo is bijvoorbeeld in het plan een passage Het zogeheten Werkgesticht bij het voormalige Tweede Gesticht kwam gereed in 1823 en is daarmee bet oudste gebouw van Veenhuizen. uitsluitend gewijd aan deuren, kozijnen en ramen: onderdelen die kwetsbaar zijn en dus sneller een onderhoudsbeurt nodig hebben. Ook staat de Uitwerkingsparagraaf uitgebreid stil bij de tuinen en erven van Veenhuizen: rijke tuinen bij de woningen van de hoge ambtena ren, eenvoudige tuinen bij de eenvoudiger huizen. Het plan somt een aantal karakteris tieke beeldkwaliteiten ervan op en geeft zelfs een beplantingenlijst met bomen, struiken en hagen die bij het karakter van de oude tuinen en erven passen. De uitwerkingsparagraaf werd onlangs in de vorm van de brochure De trots van Veenhuizen aan bewoners en gebruikers gepresenteerd. Het is te hopen dat deze handreiking de mensen van Veenhuizen behulpzaam kan zijn hun eigenzin nige dorp te bewaren en hen uitgangspunten kan bieden om nieuwe ontwikkelingen goed in te passen. DrsJ.B. T. Kruiger is medewerker van het Steunpunt Monumentenzorg Drenthe (Dit artikel is gedeeltelijk gebaseerd op de bijdrage die de auteur eerder schreef voor het boek Veenhuizen - Een erfenis voorde toekomst (Groningen. 1994). Kruiger was nauw betrokken bij het ontwikkelen van de Uitwerkingsparagraaf Beeldkwaliteit Veenhuizen die in het artikel centraal stond. juni 1997

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 13