V Toorenburg B.V. Bronkhorst metaaldakgroep ALS KWALITEIT EEN VOORWAARDE IS LEIDEKKERSBEDRIJF Zilverstraat 52 - 2544 EL Den Haag Tel. 070-3457975/3297110/3657624 Fax 070-3299059 Gespecialiseerd in: Natuurleien Lood-, koper- en zinkwerk Leipannen 8 Heemschut juni 1997 geleidelijk ook bebouwd zodat het dorp later meer brinken had. Een goed voorbeeld is Norg met drie brinken en Zuidlaren dat er liefst tien telt. De Drentse brinken hebben gewoonlij k geen gesloten wanden, zoals men in steden aantreft, en de bebouwde percelen liggen op vrij grote afstand van elkaar. Er zijn vaak onregelmatig verspreide open ruimten waardoor er vanaf de brink steeds zicht blijft op het landschap buiten het dorp. De grond was niet volgens een vast patroon verkaveld en paste daardoor goed bij het omringende landschap. Natuurlijke groei Vanouds lopen de wegen van buitenaf naar het hart van het dorp toe. Het wegenpatroon is in de loop van de tijd grotendeels op een natuur lijke wijze gegroeid uit de doorgaande wegen en de koeien- en schapendriften. Vrijwel alle wegen in het dorp slingeren een beetje. Ze hebben een onregelmatig, breed profiel tussen de bebouwing. Hoewel er tegen woordig wel hekken en andere erfscheidingen in een Drents dorp voorkomen, was er oorspron kelijk geen duidelijke scheiding van het erf naar de weg toe. De bebouwing van overwegend Saksische boerderijen heeft over het algemeen een lage gootlijn en grote dakvlakken. De dakhelling is meestal 40 graden en er is vaak een rieten dak bedekking (vroeger stro). De gevels zijn uitge voerd in bruine baksteen. De meeste in de 19de eeuw gebouwde woningen van de notabelen wijken hiervan af door een hogere gootlijn, een pannendak en veelal lichte tinten schilderwerk. Delen van de gevels zijn vaak in natuursteen of een gepleisterde imitatie daarvan uitgevoerd. Verschimmeling Veel esdorpen in Drenthe zijn in hun karakte ristiek ernstig aangetast doordat er woonwijken zijn gebouwd met de stedenbouwkundige structuur van een 'dambord' die dus niet past bij het slingerende wegenbeloop van het oude dorp. Bovendien werden er de laatste jaren woningen gebouwd met lichtgekleurde of witte 'baksteen' en met lichtgrijze dakpannen. In Drenthe hebben we er zelfs een naam voor: de verschimmeling. Een tweede probleem waar met name de grotere Drentse dorpen mee te maken hebben gekregen is het feit dat er middenin het dorp veel van de open gebieden bebouwd werden, waardoor het zicht op het omringende land schap verloren ging. Ik noem hier als voorbeel den Borger, Westerbork en Zuidlaren. Borger is nu doorsneden door een provinciale weg. Vlakbij de rotonde, waar de Hoofdstraat deze weg kruist, staat de gedeeltelijk 14de- eeuwse hervormde kerk. Door de omringende bebouwing kan men van daaruit nauwelijks meer iets van het open landschap zien. Bovendien is het gemeentehuis, dat ten noorden van de kerk ligt, kortgeleden naar het zuiden uitgebreid met een lelijk rechthoekig blok dat niet bij de kerk past. Maat en schaal kloppen niet altijd Soms werden er in dorpen gebouwen gereali seerd die in maat en schaal niet binnen de bebouwing van het oude dorp passen. Zo ligt in Zuidlaren de Prins Bernhardhoeve zo domi nant aan de brink met al zijn glas en aluminium dat de nog bestaande oude bebouwing erbij in het niet verdwijnt. En dat terwijl je even verderop de schitterende 17de-eeuwse havezate Laarwoud vindt. Als derde voorbeeld noem ik Westerbork waar men kortgeleden vlakbij de grote brink de oude melkfabriek heeft afgebroken om daar een flatgebouw in vier lagen te kunnen realiseren. Het is slechts een aantal voorbeelden! Dé grote taak waar Heemschut zich in Drenthe voor geplaatst weet, is dit soort aantastingen zoveel mogelijk te voorkomen opdat de karakteristiek van de esdorpen behouden kan blijven. irP.C. Groen b.i.s. is voorzitter van de Provinciale Commissie van de Bond Heemschut in Drenthe. <39* Vraag vrijblijvend offerte en inlichtingerj) voor heel Nederland: noordlaren (Gr.) Gebr. Bronkhorst bv Lageweg 41 9479 PA Noordlaren (Gr.) Tel. (050) 40 91 455 (4 lijnen) Fax(050) 40 92 581 Postbus 150 9470 AD Zuidlaren (Dr.)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 10