v -r •- april 1997 Heemschut 7 in. Maar de beste ervaringen heb ik toch eigen lijk met de plantenspuit. Ik benevel een bepaald oppervlak, laat dit inweken, in die tijd kan ik ergens anders gaan sproeien en kom even later terug. Het behang komt er dan in flinke stroken af, soms meerdere banen naast elkaar zelfs. Tijdsbesparing en een optimaal resultaat gaan zo hand in hand.' 'Waar laatje vervolgens de oogst van al dat noeste genevel en gepeuter?' 'In het begin lag alles gewoon thuis op zolder, min of meer uitgevlakt in vuilniszakken. Maar op een gegeven moment groeide ik daar compleet uit. Ongeveer tegelijkertijd studeerde Marieke Knuijt af op historische behangsels, werd de collectie voor het eerst in Hilversum tentoon gesteld en bewerkstelligden enkele Utrechtse monumentenzorgers de ruimte hier in het Pandhuis. De omstandigheden zijn ook hier nog niet ideaal. We willen het behang zoveel mogelijk opbergen in speciale kartonnen dozen, met zuurvrij papier tussen de verschil lende monsters. Om dat voor elkaar te krijgen zijn we druk bezig met fondsenwerving.' 'Datpapieren behang zoals wij dat tegenwoordig kennen wanneer komt dat nu eigenlijk echt "in 'Het oudste papierbehang is aangetroffen in Engeland, in Cambridge en is aantoonbaar gedateerd uit 1509. Dan zijn er in Antwerpen in een huis in de Bergstraat heel oude behangsels aangetroffen. De eer van het oudst tot nu toe gevonden behang komt in ons land Middelburg toe, gedateerd: op 1599. Utrecht behoort ondanks zijn schat aan zeer oude gebouwen toch echt tot de jonkies, zo midden achttiende eeuw. De massale productie komt eigenlijk pas echt goed op gang met de massaproductie van allerlei andere bouwmaterialen, na 1850.' 'Wat is nu het belang van al die kennis over dat oude behang 'Je komt geweldig veel te weten over verande ringen in smaak, vormgeving, leefwijze maar ook over de productiewijzen van het behang zelf. Van betrekkelijk kleine velletjes handge schept papier, met blokstempeling, via geschept papier vanaf de rol naar de moderne fabricage-methoden. Dat laatste verschaft dan weer, bij gebrek aan beter, een ruw daterings middel voor een huis in zijn geheel, of bepaalde interieur-onderdelen in verband waarmee het behang wordt aangetroffen. Maar het leukste is toch de mode- en statusgevoeligheid van een samenleving. Jugendstil? Het duurt maar kort, maar je komt het werkelijk overal tegen. Intellectuelen? Die herken je achter elkaar aan hun voorkeur voor licht en volledig patroon- Empirebehang uit ca 1815 met firma-stempel achterop. Papierbehang (ca 1810, Utrecht) met imitatie gordijnen, bloemslingers en medaillons. loos behang, vaak gewoon wit. Zal ik je eens wat vertellen?... Wij hebben thuis niet eens behang. In zo'n middeleeuws huis? Ga weg, gewoon gewitte muren met hier en daar een stukje behang achter glas in een lijstje.' 'Heb je enig idee hoe we historisch waardevolle behangsels kunnen beschermen?' 'Héél waardevolle dingen kun je, als ze nog volkomen gaaf en op hun oorspronkelijke plaats aanwezig zijn natuurlijk gewoon laten zitten en, als extra bescherming, opnemen in je redenge vende omschrijving. Het chinoiserie-behang van de buitenplaats Oud Amelisweerd is daar een bekend voorbeeld van. Voor het overige geldt: verzamelen, beschrijven, tentoonstellen en onderzoeken, kortom het werk dat de Stichting nu al weer ruim vijfjaar verricht.' Later als we weer buiten lopen op straat blijkt hoezeer BertMaes onderzoeker, bioloog én bouwhistoricus in één is. 'Ik ben op dit ogen blik weer veel met biologie bezig, maar ben tegelijkertijd als ik nog eens een historisch document tegenkom steeds gespitst op vermel dingen over bomen en boomonderhoud in relatie tot oude gebouwen, een nog volledig braakliggend onderzoeksterrein.' Dus wie van de Heemschut-lezers daar tijdens een onder zoek iets over tegenkomt.... Stichting Historische Behangsels en Wanddecoraties in Nederland. Secretariaat: Drostestraat 22, 3958 BKAmerongen. Meer weten? Lees: Achter het Behang. Vierhonderd jaar wanddecoratie in het Nederlandse binnenhuis. (Nog verkrijgbaar bij De Slegte voor f24,50). Leo van der Meule is PR-medewerker van Heemschut Zuid-Holland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 9