april 1997 Heemschut 5 marmer. De wanden zijn bekleed met stucco lustro (kunstmarmer) en geleed door rond- boogvormige doorgangen en pilasters. Via een marmeren keizerstrap aan de noordzijde bereikt men de verdieping. Daar raakt men geïmponeerd door ritmische geleding van de wanden door pilasters tussen rondbogen onder trompen. In een van de hoeken zijn trompbe- schilderingen met gestileerde bloemmotieven hersteld na een lekkage. Deurloo: 'De water afvoer via het dak is gigantisch. Bij gebrek aan voldoende hemelwaterafvoeren kan men derhalve problemen verwachten. Bovendien laat de huidige kwaliteit van de leibedekking en de lood- en zinkafwerkingen te wensen over.' Een geoefend oog ziet hier en elders in de vestibule beschadigd en gescheurd stucwerk met name aan de plafonds- dat rijp is voor een grondige restauratie. Scheuren Om de vestibule zijn de verschillende vertrek ken gegroepeerd, te weten de eetkamer, biblio theek en biljartkamer in de Hollandse Renaissancestijl en de ontvangst- en slaapver trekken in de diverse Neo-Lodewijkstijlen. Via de westzijde van de vestibule arriveert men in de balzaal, die in het tweede decennium van de 20ste eeuw uitgebreid werd door architect J.J. Brand.es. Van Schravendijk: 'De satijnen wandbespanningen met bloemmotieven tussen pilasters dienen door specialisten van de muur verwijderd en vervolgens gereinigd te worden, een uiterst dure grap. Er zijn inmiddels contac ten met het Centraal Laboratorium te Amsterdam gelegd. De fraaie trompe 1'oeuil- schildering op het plafond met uitzicht op een blauwe hemel met witte wolken vertoont her en der scheuren en heeft zijn volle glans verloren.' Alvorens de witte salon te betreden doorkruist men de eetkamer met lambrizeringen, caset- tenplafond en schoorsteenmantel, die redelijk intact lijken te zijn. In het middenvak van het plafond kijkt een fraai geschilderde figuren- groep op ons neer. De rijke paneelbetimmering is beschilderd met bloem- en vruchtfestoenen en de vakken zijn gevuld met gobelins met jachttaferelen. Ook de naburige voormalige bibliotheek, die dienst doet als barruimte, bevat houten betimmeringen. 'De satijnen wandbespanningen in de lichtge- schilderde Neo-Lodewijk XVI-salon vertonen duidelijk vochtsporen en het plafond is enigs zins kromgetrokken', aldus Van Schravendijk. 'Het houtwerk is eveneens aan een opknap beurt toe. Waar ligt nu de grens tussen restau ratie en onderhoud Deze is mijns inziens niet altijd even duidelijk te trekken'. Geen rijkssubsidie Na deze boeiende rondgang vertelt Van Schravendijk ten slotte: 'Het zou ideaal zijn, indien herstel van het interieur van dit rijksmo nument, wellicht te schatten op 1 miljoen gulden, zou kunnen samengaan met het beoogde aanpak van het exterieur. Daar vallen de zandstenen sierstukken zo van de muur'. Echter, zo heb ik van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg te Zeist begrepen, en dat verbaast mij ten zeerste, komt de interieurrestauratie niet in aanmerking voor rijkssubsidie. Wel zou er een rijkssubsidie regeling speciaal voor interieurs in de maak zijn, die vanaf 1998 moet vigeren. 'Wij worden gedwongen ons in eerste instantie te concen treren op de buitenkant. Restauratiekosten hiervan zullen een slordige 4,5 miljoen gaan belopen. In ieder geval werken wij nu aan een een totaal-herstelplan, dat zeer binnenkort op Eetkamer Kasteel Oud Wassenaar. Foto's Vincent Collette tafel komt te liggen. Tevens maken wij ons er sterk voor dit jaar als één'van de gegadigden in aanmerking te komen voor de dotatie van 50 miljoen van staatssecretaris Nuts, zodat er in een keer, en dus niet in tranches, toekenning van de totaalsubsidie kan plaatsvinden. Ambtelijk hebben wij momenteel alle medewerking vanuit Zeist en de gemeente, hetgeen ons in ieder geval goede hoop voor de toekomst geeft Drs. Vincent Collette is adviseur cultuurbeheer te Den Haag

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 7