Monumenten van een verdwenen industrie Math Berkers Bels en Frans, watermolens langs de Mosbeek f Op het moment dat dit nummer van Heemschut verschijnt, zullen de restauratiewerkzaamheden aan de watermolen van Bels te Vasse, in het noordoosten van Twente, vrijwel voltooid zijn. De molen van Bels is een van de twee watermolens aan de Mosbeek. Enkele honderden meters stroomopwaarts ligt de molen van Frans. Deze molen is zes jaar geleden grondig gerestaureerd. 36 Heemschut april 1997 Beide watermolens staan er straks weer pico bello bij en zijn weer in staat om de zware molenstenen rond te laten draaien: er kan weer gemalen worden. Niet alleen de molen van Bels wordt gerestaureerd. Tegelijkertijd wordt de waterhuishouding van de Mosbeek verbeterd Honderd jaar geleden stond verder stroomop waarts nog een molen, de Engel. Alle drie de molens aan de Mosbeek zijn van oorsprong papiermolens. Het centrum van de papierin dustrie van Nederland was natuurlijk altijd de Veluwe. De vele beken die op de Veluwse stuwwal ontspringen en de gegraven sprengen zorgden voor schoon water en natuurlijk ook voor het aandrijven van de tientallen papier molens die hier in de loop van de 17de eeuw gebouwd werden. Een eeuw later komt ook in Twente de papierindustrie tot bloei, zij het op kleinere schaal. De situatie is vergelijkbaar: het stuwwallencomplex van Twente is het bronge- bied van tientallen snelstromende beekjes. Deze beekjes, zoals de Mosbeek, maar ook rivieren als de Dinkel en de Regge, zijn ideale plekken om watermolens te bouwen. Theeschenkerij De molen van Bels stamt uit 1725. Tot 1860 is in de molen papier vervaardigd. Na die tijd werd de molen verbouwd tot korenmolen. In het begin van de 19de eeuw wordt aan de andere kant van de Mosbeek een cichoreimolen gebouwd. Het maken van papier alleen was blijkbaar niet winstgevend genoeg meer .Jannes Bels, de naamgever van de molen, koopt het complex in 1916. In 1957 wordt de Stichting Het Overijssels Landschap de nieuwe eigenaar. Zij zorgt voor de restauratie van het geheel. Na de restauratie wordt de molen overgedra gen aan de Stichting De Overijsselse Molen. In Waterrad molen van Bels: de molens bezitten allebei een bovenslagrad. Dit betekent dat het water via een goot tot boven bet rad geleid wordt. de oude papiermolen bevindt zich nu een thee schenkerij, in de cichoreimolen is sinds 1987 een permanente expositie ingericht over molens. Bij de huidige restauratie wordt het waterrad vernieuwd en de binnenkant van de cichorei molen onder handen genomen. De oude cicho rei trommel krijgt haar oude plek weer terug. Van paier- naar korenmolen Over de precieze ouderdom van de watermolen van Frans bestaan twijfels. Ook deze molen stamt in ieder geval uit het begin van de 18de eeuw. Zeker is dat de molen van Frans in bezit is geweest van Willem Cramer. Willem Cramer vestigde in Twente een waar papierconcern. De meeste papiermolens in het noordoosten van Twente waren op een gegeven moment in zijn bezit. Na 1870 ging het steeds slechter met de papierindustrie. Het Cramerconcem verkoopt tenslotte al haar molens in Twente en koopt in 1884 de voor die tijd moderne Berghuizer Papierfabriek in Wapenveld. Achteraf een goede beslissing: de Berghuizer Papierfabriek bestaat vandaag de dag nog steeds. De middelste molen van Vasse ging over in de handen van de landbouwer Benihard Frans. Deze verbouwde de molen tot een korenmolen. Hij was hiertoe wel gedwongen. De firma Cramer had de molen verkocht onder de bedinging dat er de eerste honderd jaar geen papier gemaakt mocht worden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 38