april 1997 Heemschut 35 Het vroeg 18de eeuwse Huis Schuylenburch van Daniël Marot aan de Haagse Lange Vijverberg. van de prins (1751) bij plannen. De Swart maakte plannen voor de tuinen van het Loo en Huis ten Bosch. In 1753 werd hij door voogdes Anna ontslagen. Hij kreeg nog een aantal opdrachten, meestal van regeringsfunctionaris sen, zoals het Hotel van Spanje (huidige ambas sade), Paleis Lange Voorhout, de Lutherse kerk en de huidige schouwburg te Den Haag en het Huis Waterland te Velsen. De Swart was een groot en tijdloos architect. De functie van het gebouw liet hij uitstralen, zonder overdadig te zijn. Koloniale architectuur Het betoog van dr.A. W.F. Bosman over Nederlandse architectuur en stedebouw overzee viel qua onderwerp een beetje tussen wal en schip. In hoog tempo werden de verschillende koloniale gebieden en de bouw activiteiten opgesomd. Momenteel verricht hij onderzoeknaar 18de eeuwse bouwactiviteiten in voormalig Brits Guana, (Berbice, Esequebo, Demeraris), die onder beheer vielen van de W.I.C Patriottisch Bouwen. Laatste spreker was dr.- Thomas von der Dunk. In een wervelend en onderhoudend betoog probeerde hij het verband aan te tonen tussen het strenge neoclassicisme en de politieke stro mingen rond 1800. Von der Dunk zegt dat onze architectuurgeschiedenis gewoontege trouw in 'Franse stijlen' wordt ingedeeld, maar deze indeling is hier in feite niet toepasbaar. De nationalistische bouwstijl, vooral herkenbaar bij stadspoorten, grijpt terug op het strenge classicisme van de 17de eeuw. Het meest spre kende voorbeeld daarvan is de Muiderpoort te Amsterdam van C. Rauws (1770). De ontwikkeling van het neoclassicisme komt vanuit Haarlem ViervantDuyvene) en Amsterdam Huslyen niet vanuit de hofstad. De vrijstaande zuil (in de nationalistische bouwkunst herontdekt) en vooral gebruikt bij stadspoorten, wordt in die tijd in Den Haag niet toegepast, maar wel in Haarlem (Villa Eindenhout) en Amsterdam (Felix Meritis). Von der Dunk vraagt zich af of er in ons land een samenhang is tussen het Patriottisme en het Neoclassicisme, zoals er in Engeland en Duitsland Winckelmanneen duidelijke verwantschap bestaat. Een uitzondering vormt het strenge classicistische Welgelegen in Haarlem, gebouwd in opdracht van de bankier Hope, een oprecht Orangist. Maar hij was dan ook een verlicht Engelsman en geen Hollander. Met het verschijnen van deze onderzoeksresul taten de komende tijd, wordt het huidige beeld van de 18de eeuwse architectuur mogelijk bijgesteld en in ieder geval completer. 'Edele eenvoud; Neo-classicisme in Nederland 1765-1800'; onder red. van F. Grijzenhout en Carel van Tuyl van Serooskerken. Zwolle, Waanders, 1989. ISBN 90.6630186.4 'Welgelegen 1789-1989; van buitenplaats van de bankier Hope tot zetel van de provincie Noord- Holland'. Haarlem, Schuyt CO, 1989. ISBN 90.6097.249.X.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 37