Opleiding tot onderzoeker en restaurator Tonnie Bakkenist Historische binnenruimten: In 1988 werd de Stichting Restauratie Atelier Limburg (SRAL) opgericht met het doel het uitvoeren van restauraties van schilde rijen, gepolychromeerd beeldhouwwerk, beschilderde objecten en papier voor zover aanwezig in openbare collecties, met name in de provincie Limburg. Het atelier werkt dan ook niet voor parti culieren maar alleen voor openbare instellingen. In 1990 werd het restauratie atelier uitgebreid met een opleiding tot restaurator van schilderijen en beschilderde objecten in samenwerking met de Opleiding Restauratoren in Amsterdam. Een van de medewerkers Tonnie Bakkenist vertelt daar iets over. april 1997 Heemschut 33 In 1993 is binnen de opleiding een inhoudelijke differentiatie aangebracht ten behoeve van de monumentenzorg, met name de historische binnenruimten. Afgestudeerde architecten, bouwhistorici, en dergelijken zijn kandidaten voor deze opleiding. De eerste twee jaar van deze opleiding zijn gericht op onderzoek van historische binnen ruimten, van de decoratiesystemen, de afwerk- lagen op plafonds, kozijnen, deuren en lambri- zeringen. Belangrijke onderdelen van een onderzoek zijn het documenteren en fotografe ren van het interieur en het onderzoek ter plaatse aan de afwerklagen dat een beeld kan geven van de kleurveranderingen die de ruimte in de loop van de tijd heeft ondergaan. Eventueel kunnen monsters van de verflagen genomen worden voor verder onderzoek in het laboratorium. Ook bouw- en kunsthistorische en ethisch/esthetische aspecten worden bij het onderzoek betrokken. Stafleden van de SRAL zorgen voor de basis kennis en vaardigheden, gastdocenten uit binnen- en buitenland komen hun specifieke kennis aan de studenten overdragen. Het bewust worden van de complexiteit van het historisch interieur en van de samenhang van de verschillende elementen in een dergelijke ruimte is het hoofddoel van de onderzoekers opleiding. Studenten die met goed gevolg deze twee jaar hebben afgerond, zijn bevoegd tot het uitvoe ren van onderzoek en, in overleg met anderen zoals restauratoren en conservatoren, het formuleren van een behandelingsvoorstel en coördineren van conserverings- en restauratie werkzaamheden. Zij zijn echter niet bevoegd tot het uitvoeren van restauratie behandelingen. In het drie-jarige vervolgtraject dat aansluit bij de andere opleidingstrajecten kunnen de studenten zich verder bekwamen als onderzoe kende en uitvoerende restauratoren van histori sche interieurs. Restauratieprojecten In de afgelopen jaren zijn verschillende onder- zoeks- en restauratieprojecten, onder eindver antwoordelijkheid van de SRAL restauratoren, door de studenten uitgevoerd. De onderwerpen van deze projecten varieerden van de beschil derde kraagstenen met de twaalf apostelen in de St Janskerk in Maastricht tot de chinese kamer met het beschilderde chinese behang in Kasteel Heeswijk. Een ander groot project dat nog gaande is, is de restauratie van het landhuis Oud-Amelisweerd. Dit huis, gelegen in de gemeente Bunnik bij Utrecht, omvat een veelheid aan beschilderde materialen in de verschillende kamers die elk hun eigen sfeer hebben. Na de documentatiefase deden de studenten onderzoek naar de verschil lende verflagen op o.a. de deuren en de luiken voor de ramen. Het zogenaamde stratigrafisch onderzoek, waarbij op een klein oppervlak Onderzoeker aan het werk. steeds laag voor laag de beschildering wordt vrijgelegd (zoals archeologen dat met de grond doen), leverde verrassende resultaten op: onder de huidige crème- kleurige beschildering bleken kleurrijke motieven tevoorschijn te komen. Twee kamers hebben beschilderde wandbespanningen van textiel, twee andere kamers hebben uniek chinees papierbehang. Van deze wandbespanningen werden schadeïn- ventarisaties gemaakt ten behoeve van de uit te voeren restauraties. Tevens werden de verande ringen in de klimatologische omstandigheden in de kamers gevolgd en werd er gecontroleerd op schimmelgroei en insectenvraat. Bij alle onderzoeken worden experts betrokken die naast eventueel lesgeven ook het onderzoek op specifieke punten begeleiden. De resultaten van de onderzoeken worden vastgelegd in een rapport op grond waarvan geadviseerd kan worden over het behoud en de restauratie van de interieurs. Dr. T. Bakkenist is studiecoördinator en docent van de opleiding, 'Historische binnenruimtenvan de SRAL.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 35