Heemschut 29 deel van de constructie van het gebouw wordt immers gevormd door een skelet van beton. Om te laten uitkomen dat de baksteen niet draagt, zijn de stenen gemetseld als een vlecht werk of in een ander ongewoon metselverband. Voor de bakstenen die nu vervangen dienen te worden is een opdracht verstrekt aan een fabri kant te Echt die op een ambachtelijk wijze de gele steen vervaardigt. In totaal zijn 104.526 stenen besteld, waaronder 126 profielstenen die speciaal door een oudere werknemer van de fabriek met de hand worden gevormd. Hardnekkige lekkages Een gedeelde verantwoordelijkheid tussen de restauratie van het ex- en interieur betreft die van het dak. De verschillende daken verkeerden over het algemeen in een slechte staat. De stalen draagconstructie van de glaskappen op het dak was eveneens gedeeltelijk beschadigd en diende snel vervangen te worden. De vele glasbreuken die veroorzaakt zijn door de temperatuurwerking op het staal hebben hard nekkige lekkages tot gevolg gehad. Met name de plafonds van de tentoonstellingszalen zijn door vocht aangetast, met scheurvorming als resultaat. Hierdoor liep ook de bijzondere lichttoetredingsconstructie (bestaande uit hori zontale rijen wit geschilderde metalen blinden) waarmee de lichtinval mechanisch geregeld kan worden, schade op. De lekkages vormden een ernstige bedreiging voor de kunstvoorwerpen en werden tot de belangrijkste bron van het voortschrijdend verval van het gebouw gere kend. Onder leiding van Jan Nies, projectleider van de restauratie, zijn de kappen gedeeltelijk vervangen en van een UV-werende glassoort voorzien. Toen dit probleem van de lekkages opgelost was, kon men zich aan de restauratie van het interieur wijden. De op grote schaal in het interieur toegepaste tegels bijvoorbeeld bleken op veel plaatsen los te zitten. 'Verleden week zijn plotseling enkele tegels in de centrale hal spontaan naar beneden gevallen' zegt Nies terwijl hij op een gapend gat in de muur wijst. Omdat de tegels een belangrijk deel van het monumentale karakter van het interieur bepalen, is ervoor gekozen om alleen daar de tegels te vervangen waar de beschadigingen afbreuk doen aan de monumentale verschij ningsvorm. Ook de wand- en vloerafdekkingen vertoonden een groot aantal gebreken (de houten wandafwerking in de bovenzalen die in de jaren '80 aangebracht werden, zaten vol scheuren) voornamelijk als gevolg van veroude ring, vochtschade en verkeerd toegepast mate riaalgebruik. Het beoogde herstel aan de tech nische installatie zou echter onvermijdelijk grootschalige verslechtering van de wanden tot gevolg hebben. Daarom is ervoor gekozen om tijdens de restauratie de voorzetwanden niet te laten terugkeren, maar in plaats daarvan de oorspronkelijke muren te voorzien van pleister- Een van de vijf stijlkamers in het Haags Gemeentemuseum, de Chinese kamer. Exterieur van het Haags Gemeentemuseum. april 1997

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 31