Interieurs van Amsterdamse grachtenhuizen w Tot mijn vreugde wijdt monumententijdschrift Heemschut in Nederland eens wat meer aandacht aan interieurs van monumenten. Ik heb nooit begrepen waarom die historische binnenruimtes zo stiefmoederlijk behandeld worden in publicaties. Achter gevels van Amsterdamse grachtenhuizen bijvoorbeeld gaan de meest indrukwekkende interieurs schuil. Hans Tulleners april 1997 Heemschut 25 Een verklaring is er wel voor die onbekendheid met die binnenruimtes. Voor veel mensen bestond eenvoudig niet de mogelijkheid om die interieurs te bekijken. Als kleine zelfstandige die zich bezig houdt met monumentenzorg in Amsterdam is mij dat na meer dan 20 jaar noeste arbeid wel gelukt. Ik denk dat ik ±5000 historische grachtenhuizen ook van binnen heb gezien. Hoe ben ik overal binnengekomen? Door mijn lezingen o.a. voor veel Volksuniversiteiten, door wandelingen en fietstochten, door mijn publicaties in de vorm van krantenartikelen en boeken komen er gelukkig ook veel mensen op mij af die zelf in die historische huizen wonen. Meestal woont ongeveer 10% van mijn toehoorders op mijn lezingen of deelnemers aan mijn wandelingen zelf in de binnenstad. Een afspraak om eens te komen kijken is dan gauw gemaakt. Mijn bezoek aan zo'n huis bereid ik altijd goed voor. Is er enige literatuur over? Vaker niet dan wel. Uiteraard gaan de fotospul len mee, zodat ik de kunsthistorische waarde van zo'n huis vast kan leggen. En als je dat dan maar lang genoeg doet heb je na verloop van heel veel tijd veel gezien en vastgelegd. Mijn diatheek bestaat nu ook uit ±2 5000 dia's. Op de meest indrukwekkende grachten van Amsterdam, de Keizersgracht en Herengracht heb ik 80% tot 90% van de huizen gezien. Veel van die huizen zijn onbekend bij monumentenzorg. Ze zijn nooit gerestaureerd, maar altijd perfect onderhouden. Overigens zijn veel grachten huizen aan de Prins Hendrikkade, de Kloveniersburgwal, de Oudezijds Voorburgwal, de Prinsengracht of het Singel ook de moeite waard. Het aantal ruimtes in het Amsterdamse grach tenhuis die kunsthistorische waarde hebben is beperkt. De hoofdverdieping of bel-etage of stoepverdieping is altijd de moeite waard. Het begint al meteen met de gang, waar marmeren vloeren en marmeren lambrizeringen schering Naast het stucwerk in de gangen is ook het trap penhuis vaak voorzien van stucwerk. Er is ook meestal een in hout uitgevoerde trapbaluster, zoals hier die van Keizersgracht 610. uit 1732. Nieuwe Herengracht 143. Behalve rijk gestucadoorde- het wordt wel eens bevroren slagroom genoemd- gangen zijn af en toe gestucadoorde plafonds te ontdekken. Zeer bijzonder en onbekend is de grote voorstelling van de godin van de liefde Venus in de linker voorkamer op de hoofdverdieping van Nieuwe Herengracht 143 uitplm.1730.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 27