IJburg EVENEMENTEN EXPOSITIES Heemschut 23 Heerhugowaard. Het heeft een parabolisch dak, opgetrokken in baksteen en siermetselwerk en heeft een schitterende afbeelding in de voorgevel van een haan en een buldog tegen een achtergrond van gele tegels. De haan staat voor licht en de buldog voor kracht. Het dateert van 1930. Amsterdam De bouw van de nieuwe stad IJburg is niet alleen een ernstige aantasting van de natuur maar ook van de cultuur. Dat vindt de Vereniging van Natuurmonumenten bij monde van woordvoerder R. Giessen. Hij vindt, dat de Stelling van Amsterdam, onlangs geplaatst op de Werelderfgoedlijst van de Unesco, er ernstig door bedreigd wordt. De toegangsweg naar IJburg zal langs of zelfs wel over het terrein van het fort Diemerdam lopen. Overigens spreken woordvoerders van de provincie en van project IJburg dat tegen. Jan-Derk Gerritsen Heemschut Noord-Holland UTRECHT Begraafplaats Oud-Zuilen bedreigd Utrecht De begraafplaats Oud- Zuilen te Utrecht wordt bedreigd. De begraafplaats uit 1782, de oudste buiten de bebouwde kom in Nederland, kampt met een toenemend exploitatietekort. Eigenaar de Samen op Weg gemeente Utrecht is op zoek naar een kapitaal van 2 xh ton, teneinde structurele geldmiddelen te verwerven voor het jaarlijkse onderhoud. Verder is 90.000,- nodig om de ingangspartij en de diverse hekwerken te kunnen restaureren Toegangshek en de bijbehorende pilasters zijn rijks monument. Donateurs worden uitgenodigd een bijdrage toe te zeggen of over te maken op bank rekening 69.93.15.263 van de SoW-gemeente Utrecht o.v.v. Begraafplaats Oud-Zuilen. Adres van de gemeente: Postbus 299, 3 500 AG Utrecht, telefoon (030) 231 6440. NOORD-BRABANT Resten voorganger Grote Kerk Breda gevonden Breda Tijdens archeologisch onderzoek in de Grote of Onze Lieve Vrouwekerk in Breda zijn de resten van de voorganger van de huidige kerk gevonden. De resten zijn waarschijnlijk afkomstig van de kerk die in 1269 voor het eerst in archiefteksten wordt vermeld. De kerk was toen in volle aanbouw. De oude toren stond praktisch op de plaats van de huidige toren en uit de lengte van de oude westge vel blijkt dat de voorganger bijna even breed was als de huidige laat gotische kerk. In de funderings- resten werden ook grote hoeveel heden tufsteen gevonden, die duiden op een nog oudere kerk uit de lleen 12e eeuw. In de Grote Kerk vinden op dit moment restauratiewerkzaamhe den plaats, die archeologisch begeleid worden. Gelderland. NCM-dag Op vrijdag 30 mei wordt in Amsterdam de Nationale Monu mentenstudiedag gehouden in de Oude Kerk te Amsterdam. De studiedag staat in het teken van het 2 5-jarig jubileum van het Nationaal Contact Monumenten. Veel aandacht krijgt de rol van de particuliere organisaties in de monumentenzorg in ons land. Plet woord voeren staatssecretaris Nuis, mr. F.W.R. Evers, hoofddirecteur van Natuurmonumenten, prof. dr. G.J. Borger, voorzitter van de Beekmanstichting, drs. J.J.L.M. Janssen, voorzitter Stichting Federatie Monumentenwacht en mr. J.M.C. Klok, voorzitter van de cie kerkelijke gebouwen van het Interkerkelijk Overleg in Overheidszaken en het RK Economencollege. NCM-voorzit- ter J.C. Lammens zal de uitslag van een onderzoek onder de parti culiere organisaties in Nederland presenteren. Monumentendagen De Vereniging Open Monumenten organiseert op 18 en 19 mei de Monumentendagen Utrecht. De Willibrordkerk en de Oude Hortus staan open. Oud-Hollandse vracht- en pleziervaartuigen doen voorbije tijden herleven en per boot kunt u de grachten met hun werven en kelders bewonderen. Centraal informatiepunt: bezoe kerscentrum Rondom, Domplein 9 Utrecht. Op 21 en 22 juni orga niseert de VOM Monumenten dagen in Sittard. De Michielskerk, de Basiliek en Fort Sanderbout zijn open. Informatiepunt: VW, Rosmolenstraat 40. Informatie over de Monumentendagen 020-4205557. Amsterdamse monumenten Hans Tulleners houdt op 28 april en 6 mei om 14 uur lezingen over Amsterdam, het Venetië van het Noorden. Op 14 mei houdt hij een lezing over de Amsterdamse Keizersgracht in Deventer om 20.00 uur met een wandeling op 17 mei om 14 uur. Verder organi seert hij fietstochten langs hofjes in Amsterdam (17-5 om 10 uur), oude winkels (24-5 om 10 uur), Jugendstilarchitectuur (31-5 om 10 uur), de 'Amsterdamse School' (7-6 om 10 uur) en mooie bruggen (14-6 om 10 uur). Inlichtingen: 020-6261626. Bouwkunst in Bergen tussen 1900 en 1940; t/m 11-5 in Museum Kranenburgh in Bergen-binnen. Rotterdam in een oogopslag;over het veranderend Rotterdam-, t/m 29-6 in het FlistorischMuseum Rotterdam, Korte Hoogstraat 31 Piet Zanstrade architect van het inmiddels gesloopte Amsterdamse Maupoleum en de nog steeds bewonderde atelierwoningen aan de Zomerdijkstraat; t.m 10-5 in Arcam-galerie, Waterlooplein 213 Amsterdam. Russian Utopia, drie eeuwen visionaire architectuur, t/m 1-6 in het Ned.Architectuur Instituut, Museumpark 25 Rotterdam. Michel de Klerk, bouwmeester Amsterdamse School-, van 3-5 t/m 2-8 in Ned.Arch.Instituut, Rotterdam. Vijf plannen voor wederopbouw- panden in Rotterdam-, t/m 11-5 in Ned.Arch.Instituut.(zie ook dec.nummer Heemschut). Middeleeuwse kastelen in Limburg-, t/m 30-12 in Limburgs Museum, Goltziusstraat 21 Venlo. Meesterlijk getekend; tekeningen uit 17de eeuw met. o.m. stadsgezichten en. landschappen-, t/m 25-5 inTeylers Museum, Spaarne 16 Haarlem. De romantische landschapsschilder B.C.Koekkoek; van 18-5 t/m 14-9 in het Dordrechts Museum, Museumstraat 40 Dordrecht. De grachtentuin in bloei; open grach- tentuinen dagen; op 20,21 en 22-6 Tel.020-6383084. Home and Garden Fair 1997; van 4 t/m 8-5 op Landgoed Beeckestijn, Rijksweg 136 Velsen-Zuid. Haantjes; authentieke windvanen; t/m 28-9 in Veenkoloniaal Museum in Veendam. Geschiedenis Noorderplantsoen in Groningen; t/m 20-6 in Centrum voor Architectuur en Stedebouw, Zuiderdiep 98 Groningen. -T A 3i-\0 U Mc Gezicht op Rotterdam, uitgegeven door Henric Haestens (1599), te zien op de tenstoonstelling Rotterdam, in een oogopslag'. april 1997

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 25