april 1997 Heemschut 21 De kerk van Westerwijtwercl. In 1966 zijn de kapconstructie, de pannenbedekking van de toren en het binnenpleisterwerk hersteld. Foto Stichting Groninger kerken. GRONINGEN Onderhoud kerken De Stichting Oude Groninger Kerken maakt zich zorgen over de financiering van het onderhoud van haar waardevolle en omvang rijke bezit. Dat blijkt duidelijk uit het jaarverslag 1996. Het kostbare onderhoud is afhankelijk van over heidssubsidies. Het Rijksbeleid legt echter bij de subsidiëring meer de nadruk op restauraties dan op onderhoud, en meer op de buiten kant van de gebouwen dan op het werk aan het interieur. Verder worden de regels van de jaarlijkse minimum en maximum- subsidie bedragen als onwerkbaar ervaren. Bij de Provincie Groningen komt de Stichting in aanraking met hetzelfde beleid als Heemschut Groningen: de project-subsidie. In 1997 is de rechtstreekse provinciale onderhoudssteun voor een aantal monumenten stopgezet. Het provinciebestuur heeft nu gekozen voor incidentele steun aan projec ten en programma's, terwijl voor het behoud van de oude Groninger kerken met alle erfschatten gestructureerde, regelmatige zorg van fundamenteel belang is. Restauratie station Groningen Eind 1997 zal de restauratie van het Groninger hoofdstation beginnen. De bedoeling is dat het station op 1 januari 2000 in de glorie van 1896 opgeleverd wordt. De helft van de benodigde 16 miljoen gulden voor de restauratie is binnen. Stichting Restauratie fonds NS Station Groningen Centraal bracht onlangs een krant uit met uitvoerige informa tie, achtergronden en vele foto's van het fraaie stationsgebouw. Als u deze krant wilt ontvangen, kunt u een aan u zelf gerichte A4 envelop met f 3,20 aan postzegels zenden aan Stichting Restauratie fonds NS Station Groningen Centraal, t.a.v. mw. Fiona Zeldenthuis, postbus 75, 9700 AB Groningen. NOORD-HOLLAND Redding Vondelpark Amsterdam 'Laat het Vondelpark niet zakken!' Zo heet een actie van de Stichting Vondelparkfonds, dat sinds september 1996 bezig is het Vondelpark te redden. Het park is verzakt en gaat verloren als het niet gerestaureerd wordt. De bedoeling van de stichting Vondelparkfonds is donateurs en adoptanten te werven; veel parti culieren en bedrijven hebben al een bijdrage gegeven. Telefoon: (070) 416 16 16. Ontwerp Informatiepunt Barsingerhorn krijgt prijs Haarlem Een ontwerp voor het informatiepunt van het Barsingerhornse dorpsgezicht heeft de Designprijs Rotterdam 1997 gekregen. Het dorpsgezicht wordt door de provincie Noord- Holland beschermd. In het meubilair en het gehele ontwerp - van Vormgevers Konings en Beij uit Rotterdam - is op subtiele wijze de informatie verwerkt, aldus de internationale jury van de Designprijs. Bezoekerscentrum in Fort Vijfhuizen Haarlem Fort Vijfhuizen, onder deel van wereldmonument de Stelling van Amsterdam, wordt bezoekerscentrum. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben 275.000,- beschikbaar gesteld voor de aanzet van een restauratie en het geschikt maken voor nieuwe functies van het fort uit 1897. ArchitectJ.A.C. Boot van Region Architecten te Zwammerdam krijgt opdracht een programma van eisen op te stellen en een restauratieplan te maken. Het bouwwerk is nog in oorspron kelijke staat en in redelijke condi tie. Het bezoekerscentrum zal zich richten op informatievoorzie ning en vergroting van de cultuur- toeristische betekenis van de Stelling van Amsterdam. Restauratie schuilkerk Diemen Diemen De voormalige schuil kerk De Hoop uit 1786 te Diemen wordt op dit moment gerestau reerd. Eind 1997 moet het werk gedaan zijn. Het gebouw brandde in 1990 geheel uit en men dacht in eerste instantie aan sloop. De Historische Kring Diemen wist de Rijksdienst voor de Monumenten zorg ervan te overtuigen dat het gebouw van grote cultuur-histori sche waarde is. De Hoop is name lijk de laatste overgebleven rooms- katholieke huiskerk in de omgeving. In 1992 werd het aangewezen als rijksmonument. Stadsboerderijtje bedreigd Weesp Het plan om een uniek 17de eeuws stadsboerderijtje aan de Singelstraat in Weesp van de gemeentelijke monumentenlijst te schrappen stuit op groot verzet van de Vereniging Behoud Karakteristiek Weesp. Andere panden in dezelfde straat zijn juist zeer verantwoord recent opge knapt. De eigenaar van het pand, een plaatselijke aannemer heeft weinig fiducie in herstel. De vermoedens, dat deze daar nieuwe huizen wil bouwen en ook om die reden weinig trek heeft in restau ratie, doet de gemoederen van de Vereniging begrijpelijk niet bedaren. Hollandsche Molen maant tot spoed Amsterdam Er moet met spoed een nieuwe onderhoudsregeling voor molens komen. Dat schrijft de vereniging de Hollandsche Molen aan staatssecretaris Nuis. Als de verbeterde subsidierege ling, die gemaakt is, niet snel inge voerd wordt, dreigen moleneige naren volgens de vereniging nog jaren te moeten wachten op de verhoogde subsidie. Het geld daarvoor is al sinds 1995 beschik baar, maar het ziet er naar uit dat er pas in 1999 van geprofiteerd kan worden. Verder moet de verlaging met 10 procent van de restauratiesubsidies geschrapt worden. Aldus de Hollandsche Molen. Studenten in kerk Haarlem Door teruglopend kerkbezoek in Haarlem kwam o.m. de Heilig Hartkerk aan de Kleverparkweg leeg te staan. Het door de Rijksdienst Monumenten zorg op de lijst van beschermde monumenten geplaatste neo- gothische godshuis van 1906 had daardoor geen bestemming meer. Een projectontwikkelaar, die het vorig jaar kocht, heeft het inwen dige van de kerk zodanig aange past, dat het geschikt gemaakt wordt als onderkomen voor zestig studenten. Electriciteitshuisje Heerhugowaard Een elektrici teitshuisje, dat al eerder opgeno men was op de lijst van beeldbepa lende objecten in Heerhugowaard, is nu ook op de provinciale monu mentenlijst geplaatst. Het trafo gebouwtje staat tegenover het woonhuis 26 op het Verlaat in

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 23