Monumenteel AGENDA CURSUSSEN KORTE BERICHTEN j 20 Heemschut 3 mei Excursie Heemschut Zuid- Holland naar Goeree Overflakkee (zie pag.19) 30 mei NCM-dag in Oude Kerk Amsterdam (zie pag.23) 31 mei Algemene Leden vergadering Bond Heemschut in Amstelkerk, Amstelveld 10 Amsterdam. Aanvang 10.30 uur. Na de vergadering rondvaart door de grachten, (zie pag. 17) 7juni Excursie Heemschut Utrecht. Cultuurhistorische tocht door oude Utrechtse binnenstad, (zie pag.19) 7juni Excursie Heemschut Noord-Holland naar Amsterdam, (zie pag.19) 27juni Studiedag KNOB in Grote of OLV kerk in Breda vanaf 10.00 uur over restauratie van de kerk. Voor Heemschut-leden redactie. Inl. en aanmelding KNOB tel. 030-2321756. 6 september Landelijke Heemschutdag in Drenthe. 4 oktober Excursie Heemschut Noord-Brabant. Naar Land van Altena en Heusden en Brabantse Biesbosch.(zie pag.19). Samenwerking Heemsch ut/VOM Zoals eerder vermeld hebben vorig jaar het Prins Bernhard Fonds en het VSB-fonds het initiatief genomen om nauwere samenwer king te laten onderzoeken tussen de Vereniging Open Monumenten en de Bond Heemschut. De VOM richt zich op het sensibiliseren van een groot publiek voor cultuurmo numenten, de Bond Heemschut is primair gericht op de bescherming en bewaking van het cultureel erf goed. Inmiddels hebben de besturen van beide verenigingen een opdracht verleend aan drs.S.J.van der Kaaij te 's-Graveland om de mogelijkheden voor samenwerking te analyseren. Van der Kaaij zal naar verwachting zijn opdracht in mei afronden en rapporteren aan beide besturen. Deze hebben in februari een werk groep ingesteld om de mogelijk heden voor samenwerking op het deelterrein van de tijdschriften te onderzoeken. Eind april zal deze werkgroep aan de besturen rappor teren. Het Bestuur van Heemschut komt begin in mei bij elkaar. Cursus Bouwhistorie kort bestek De Stichting Nationaal Contact Monumenten en de Stichting Bouwhistorie Nederland organi seren voor de vijfde maal in successie de cursus 'Bouwhistorie in kort bestek'. Tijdens de cursus komen o.a de volgende zaken aan bod: de historie van het bouwen, bouwmaterialen en constructies, historische boerderijbouw, het huis in de stad, architectuurhisto rie benaderd vanuit materiaal en constructie, de beoordeling van bouwplannen en de beoordeling van gebouwen. Daarnaast vindt er een excursie plaats. De docenten zijn allen werkzaam in de bouw historische praktijk. De cursus wordt aangeboden in Arnhem op de avonden 27 mei, 4 juni, 10 juni, 17 juni en 24 juni. Op zaterdag 21 juni zal de excursie plaatsvinden. De kosten voor deelname bedragen fl 75,-. Hiervoor krijgt de cursist tevens de bijbehorende syllabus. Voor opgave en informatie: NCM (Paul Vesters; 020-6277706). Diploma Europa Nostra voor Synagoge Uilenburg De Europese organisatie voor het behoud van het cultureel erfgoed Europa Nostra heeft een diploma toegekend aan de voormalige Amsterdamse synagoge Uilenburg en de aanpassing daarvan tot een nieuwe zinvolle bestemming als trainingscentrum voor ambachte lijke technieken in de bouw. Elk jaar worden er medailles en diploma's toegekend. Nederland viel dit jaar niet in de hoogste cate gorie van de medaille. Die werden o.m. toegekend aan het Barly Kasteel in Avesnes le Comte in Frankrijk, de historische gebouwen van Kalamata in Griekenland, het barokke monu ment 'Roter Bau' bij Fulda in Duitsland, de glasarchitectuur van Curvilinear Range met botanische tuin in Dublin en een 19de eeuws industrieel monument, incl. dorpsbebouwing bij Shipley in Engeland. LIMBURG Monumentenhuis Limburg Op 7 februari hebben Provinciale Staten Limburg het sein op groen gezet voor de oprichting van de Stichting Monumentenhuis Limburg. Hierin wordt een aantal particuliere organisaties op het gebied van de monumentenzorg, zoals de Molen- en Kastelen stichting, ondergebracht. Elk van deze organisaties behoudt haar identiteit. In het kader van het Steunpuntennetwerk houdt ook een aantal medewerkers van RDMZ in het Monumentenhuis kantoor. Naast ondersteuning en bevorde ring van samenwerking van de particuliere organisaties, beoogt de stichting ook de overheden te faciliteren, teneinde de kwaliteit van de besluitvorming te bevorderen. De fysieke nabijheid van al deze organisaties brengt enkele voorde len met zich mee. Kostenbesparing is er een van, maar niet het belang rijkste. De betekenis van het Monumentenhuis schuilt vooral hierin, dat onderling overleg en uitwisselingen van kennis en erva ringeen wezenlijke bijdrage kunnen leveren aan 'een integraal cultuur historisch kwaliteitsbeheer in Limburg'. Dit citaat uit de hoofd doelstelling duidt er reeds op dat (op langere termijn) het doel van het Monumentenhuis verder reikt dan monumenten sec. De opzet van het Monumentenhuis past perfect binnen het beoogde beleid van de Bond Heemschut zoals die verwoord is in het jaar verslag van 1995 (p. 47 e.v.). De afdeling Limburg knoopt ook betrekkingen aan met het Monumentenhuis. Via de Limburgse Contactcommissie Monumenten is ze betrokken bij het Steunpuntennetwerk, en verder mag ze gebruik maken van verga derfaciliteiten en andere diensten. Formeel is de plaats van huisvesting nog niet vastgesteld en ook zijn de onderhandelingen met de Monu- mentenwacht nog niet afgerond. Frank Hovens, PR-medewerker Heemschut Limburg De gerestaureerde synagoge aan de Uilenburgerstraat. april 1997

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 22